| anonim_4396 a întrebat:

Draga TPU, cum se numesc oamenii care studiaza mariile si oceanele?

9 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Oceanologi/ Oceanografi.

| MskDesign a răspuns:

Cred ca se numeste biolog marin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te bagi in ceva si iti tai picoarele ca sa-ti dai definitie, vad ca asa se procedeaza la alegerea unui nume.
Ocean+olog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La cate raspunsuri s-au dat, pentru a premia raspunsul trebuie sa vina unul de la Institutul de Cercetare si Omologare a Raspunsurilor in Virtual.Adicaaa...batting eyelashes Funditolog.
"Unde lucri'!?!?!?" surprise
"pff, la ICORV, funditolog... :-> nu pentru beneficii, imi plac provocarile"

| DrLolo a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista cuvantul oceanolog documenteaza si dupa comenteaza

| anonim_4396 explică (pentru DrLolo):

Da ma geniule, eu aveam o pagina rupta din dex-ul virtual si de acolo mi se trage, stii? Cred ca l-a apucat rau ceva pe robotelul TPU, si s-a dus la privata din fundul serverului, doar ai vazut ca azi serverul a fost un pic down.

| Morenna10 a răspuns:

Oceanolog

| DrLolo a răspuns:

Cel care studiaza vietatile din ape se numeste biolog marin
Cel care studiaza oceanele si marile se ocupa cu fenomenele fizice ale naturi asupra mari si oceanelor se numeste oceanolog alta data explica mai mult la ce te referi