| CoquineNoire a întrebat:

Dragilor, am si eu o dilema. Sunt atatea filme unde copiii joaca roluri nepotrivite varstei lor ca sa ma exprim asa. Gen filme sangeroase sau cu scene sexuale, in care copiii iau parte. Atunci de ce aceste filme sunt interzise minorilor din moment ce in ele joaca tot minori? Iar acel copil care este trimis in alta camera de catre parinti, si el vede ca in acele filme joaca copii de varsta lui, ce sa mai creada? Ce parere aveti? O seara placuta in continuare.

Răspuns Câştigător
| Eduard a răspuns:

A juca in filme si a le viziona sunt lucruri totusi diferite. Perceptia e diferita dupa parerea mea. Dar pana la urma parintii joaca cel mai important rol, adica acela de a implica sau nu copii lor in aceste activitati, sa le zicem si pe deasupra fiecare copil reactioneaza diferit, unii chiar sunt marcati intr-un mod sa zic 'responsabil' de anumite scene (nu neaparat scene dramatice).

Libertatea, este motivul pentru care s-a ajuns aici happy. Dar luati in considerare IQ-ul din ce in ce mai crescut al generatiilor.

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu pot comenta decat faptul ca urasc un film cu actori copii care face parte din gruparea filmelor pentru adulti. Nu ma uit la asemenea monstruozitati chiar daca este considerat thriler sau aventuri. Tot o grozavie sunt.

| CoquineNoire explică:

@catalina, un film sangeros si cu scene sexuale (explicite) in care sunt implicati copii, nu are AP happy
dar se pare ca nu ai vazut un film sub 15 sau 18 ani in viata ta.

| unu a răspuns:

@Blabla
Pedobear vrea sa stie pe ce post de televiziune ai vazut tu pornografie infantila. Sper ca stii ca asta se pedepseste cu inchisoarea. Deci ceea ce spui e absurd.

| unu a răspuns:

Ce naiba imi trimiti mesaj privat. N-ai decat sa vii cu un clip in care sa ne arati copii participand la scene sexuale explicite, ca sa fim siguri ca vorbim aceeasi limba.

| corasa a răspuns:

Tocmai d'aia sunt interzise minorilor, ca sa nu se uite minorii la alti minori cum fac prostii. Te'a dominat logica.

| Azazel_2358 a răspuns:

Tu ori n-ai ce face ori vrei si tu sa joci in filme...Si ce daca copii oricum au alte surse de informare daca vor sa descopere ceva

| Intruder19 a răspuns:

Fazele cu sange, taieri etc se editeaza dupa ce se filmeaza si copii care apar in filme nu vad nici un fel de sange sau organe.

| rossi46 a răspuns:

Cand un copil joaca intr-un film, fi sigura ca nimic nu este traumatizant pentru el, asa cum lasa filmul sa se inteleaga dupa montaj. Atmosfera de pe platourile de filmare este cu totul alta. Cand tu vezi in film un copil singur, intr-o padure sinistra noaptea, acel copil este inconjurat de zeci de oameni pe acel platou, oameni cu care s-a jucat si a ras inainte ca regizorul sa spuna "motor" pentru ceteva secunde. Insa copilul care priveste filmul la televizor nu percepe actorul ca pe o persoane ce face un act artistic. El chiar crede ca ce se intampla este real si chiar si tu, stiind ca este doar un film, te mai sperii cateodata. In concluzie, mi se pare normal sa nu-l lasi pe copil sa se uite la un film pe care nu-l poate intelege ca atara datorita nivelului sau de gandire.

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Faptul ca exista acel neimportant AP atunci cand urmarim un film nu inseamna ca parintii chiar isi trimit copii in alta camera atunci cand ruleaza o astfel de pelicula. Aia este o lege a CNA care arata ca nu suntem o societate de nebuni si avem reguli. Nu le respectam, dar le avem. parerea mea este ca daca acei copii care joaca nu au nici o problema atunci nici noi nu trebuie sa avem. pun pariu ca daca ni s-ar oferi si 9 un astfel de rol am accepta fara sa clipim chiar

| Pandicorn123 a răspuns:

Buna, as dori si eu sa stiu unde se fac auditii pentru copii care sa joace intr-un rol de film. Aveti vreo idee?