| totElodia a întrebat:

"Dumnezeu nu joacă zaruri cu universul. " - Albert Einstein. Cum percepeti acest citat, luand in considerare ca Einstein era ateu?

19 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Şi non-religioşii mai glumesc şi vorbesc metaforic.

http://i.imgur.com/rTrqGJ6.png

| alessia5158 a răspuns:

Ori ai trunchiat citatul, ori l-ai preluat gata trunchiat!

In realitate, Einstein a spus ca "nu pot sa cred ca Dumnezeu ar alege sa joace zaruri cu universul" atunci cand s-a luat la harta cu Bohr care, in replica, i-a raspuns:"Einstein, nu-i spune tu lui Dumnezeu ce sa faca".
Vezi motivul hartei in "istorie si interpretari:http://ro.wikipedia.org/wiki/Principiul_incertitudinii

| Dreamer a răspuns:

Einstein saracul nu a apucat sa vada Double Slit Experiment si dispozitivul Self Thinking Interface creat de Roger Vogelsang care impreuna demonstreaza ca ceea ce voi numiti Dumnezeu este o forta la nivel subatomic ce trece prin toate particulele. Astfel s-a demonstrat ca lumina (un electron liber) stie cand este observata, deci desi suna fantasmagoric, acel electron este inteligent. Astfel desi noi enuntam aparitia vietii si formarea ADN-ului sub forma de intamplator, se pare ca particulele anorganice au STIUT cum sa se combine pentru a da nastere vietii, la fel cum si blocurile de ADN au stiut cum sa se aseze pentru a forma fiinta suprema - omul. Astfel prin aceste experimente constatam subit ca nu doar noi oamenii si animalele suntem inteligente, ci absolut tot ceea ce exista prezinta o forma de inteligenta. Ceea ce noua ni se pare intamplator este,, gandit'' la nivel subatomic.

PS: Sa tinem cont ca omul nu se adapteaza la nimic...particulele din el stiu cum sa o facawinking

| Dreamer a răspuns:

Cu alte cuvinte si Einstein s-a inselat (respectiv ateii) dar si crestinii se inseala...si a fost nevoie doar de un experiment cuantic si de un dispozitiv, dupa ce LHC-ul nu a rezolvat problema masei particulelor cu ajutorul demonstrarii existentei bosonului Higgs ( bosson care nu explica de ce dpdv fizic atomul are masa cand la nivel cuantic este gol)
Concluzia este ca exista aceasta Forta Eterna - eterna deoarece este prezenta in timpul nostru dar nu este implicata si in scurgerea acestuia. Ea conecteaza toti electronii liberi facandu-i sa lucreze ca un tot unitar, din acest motiv fizic vorbind atomul are masa. Si astfel daca tragem concluzii de aici atunci inseamna ca aceasta Forta a contribuit la dezvoltarea Universului in procesul de fuziune fiind ASISTATA de gravitatie pentru a forma stelele si practic instrumentele necesare pentru aparitia vietii.

Deci da, putem spune ca exista Dumnezeu prin aceasta Forta, dar degeaba te rogi la ea. Si chiar si cu aceasta forta tot nu se rezolva cea mai mare dilema a omenirii,, Cum a aparut totul din nimic? ''. Asta ramane sa se demonstreze, daca aceasta forta exista dinainte de Big Bang, sau a fost produsul,,, dirijorul'' care a facut ordine in haos. Si mai ales daca aceasta forta poate exista in lipsa particulelor...in nimic, ca apoi sa se puna problema daca aceasta forta ar putea sa creeze particule. Stati linistiti, mecanica cuantica a deschis porti noi de cercetare dar inca suntem la inceput si o sa mai dureze foarte foarte mult pana vom deslusi cea mai mare dilema a omenirii,, Cum a aparut totul''.

| Nolkyz a răspuns:

As interpreta prin ideea ca nu exista coincidente.

| geoka23 a răspuns:

Daca reusiti sa conectati spiritualitatea cu stiinta veti vedea lucrurile mai clare.Vedeti voi religia si stiinta se inteleg foarte bine.Si Einstein stia bine asta, de aia avea creatii maestrosase.

| RAY a răspuns:

El insuti recunoaste ca e ateu ba chiar comunitatea din care facea parte stia asta foarte bine, acuma ca a folosit metafora asta probabil ca sa sublinieze faptul ca natura nu se joaca dar mai apoi sa descoperit ca se joaca a facut referire la fizica cuantica in care el nu credea

| sublime89 a răspuns:

L-a folosit pe d-zeu ca pe o metafora aici.

| Exilee a răspuns:

Citatul acesta nicidecum nu face aluzie la notiuni religioase, ci este vorba despre critica adusa lui Niels Bohr la adresa teoriei relativitatii.

| totElodia explică (pentru Exilee):

Acum inteleg, multumesc! happy

| ErrorFound a răspuns:

Inseamna ca-i place mai mult sahul...

| N0xEterniS a răspuns:

Einstein nu era ateu!
Multe surse o spun!

| Duucu a răspuns (pentru N0xEterniS):

Eu știu că a fost catolic, apoi panteist iar apoi ateu.Nu știu căt de adevărat e...

| totElodia explică (pentru N0xEterniS):

Cu un an inainte sa moara, Einstein sustinea urmatorul lucru: "Cuvântul "Dumnezeu" nu reprezintă pentru mine nimic mai mult decât expresia şi rezultatul slăbiciunii umane, iar Biblia o colecţie de legende onorabile, dar primitive şi destul de infantile." Teoretic, stia ca Dumnezeu este doar "o entitate" indusa de omenire pentru a ne face mai buni si mai limitati in fapte / vorbe.

| Northern a răspuns:

Nu,Albert Einstein nu era ateu. Dumnezeu nu a facut totul la intamplare si toate evenimentele care se petrec in lumea asta isi au rolul lor, asta cred eu ca a vrut sa spuna. O zi buna!

| totElodia explică (pentru Northern):

Ba da, Einstein a fost ateu.

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Cred ca s-a referit la faptul ca nimic nu e intamplator, si totul este guvernat de niste legi mai mult sau mai putin stiute de catre omenire (universul este o dezordine ordonata). Nu cred ca are vreo referire la religie!

| sabrina103 a răspuns:

Se pare ca era agnostic.