| anonim_4396 a întrebat:

Dunarea este aceeasi cu delta dunarii? sau? funda.

Răspuns Câştigător
| SENEX a răspuns:

Doar acolo unde-i este locul.

14 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Cum mama dracu sa spuneti ma retarzilor ca delta dunarii e acelasi lucru cu Dunarea?
Dunare=fluviu ce izvoraste din muntii padurea neagra -Germania si se varsa in Marea neagra
Delta dunarii =. Porțiune de pământ de formă triunghiulară, cuprinsă între brațele unui fluviu și rezultată din depunerile de mâl și de nisip la vărsarea acestuia în mare
mai pe romanete delta dunarii este formata din depunerile aduse de dunare...dar asta nu inseamna ma ca este acelasi lucru

| NoChanceForUs a răspuns (pentru Apache):

Ce știi tu măi,vezi-ți de mașinile tale, oamenii ăștia au dreptate, Delta Dunării e doar cuvânt regional care denumește fluviul Dunărea.Delta se află evident,în Munții Pădurea Neagră,la izvor, că acolo-s sedimentele, nu-i logic? rolling eyes

| NoChanceForUs a răspuns (pentru Apache):

Ce știi tu măi, vezi-ți de mașinile tale; oamenii ăștia au dreptate, Delta Dunării e doar cuvânt regional care denumește fluviul Dunărea.Delta se află evident,în Munții Pădurea Neagră,la izvor, că acolo-s sedimentele, nu-i logic? rolling eyes

| Dumnezău a răspuns:

Sunt multi,maria ta, sunt multi, dar prosti...

Si propria-mi **** rezulta astfel ca este exact posesorul ei.Cat de prost poate fi un om? Suficient cat sa te poti mira de fiecare data.

| elasexygagica a răspuns:

Aceeasi apa cu o alta densitatelove struck

| aliceinchains a răspuns:

Cum să fie același lucru? laughing
Delta Dunării e doar o porțiune, iar Dunărea e fluviul în sine.

| evostyle7 a răspuns:

Daca cuvantul fluviu are sinonimul delta, atunci asa e. Dunarea e un fluviu, o apa, o chestie lichida, stii tu. Delta este o suprafata de uscat, formata prin aluviuniile pe care le aduce Dunarea, un teritoriu uscat, solid, unde traiesc animale terestre si acvatice, si vegetatie terestra. In delta Dunarii sunt localitati, constructii, drumuri. In Dunare sunt? Adica cel putin pana acum n`am vazut nicio casa sau niciun drum prin mijlocul Dunarii.
In concluzie nu este acelasi lucru.

| Remus82 a răspuns:

Da e acelasi lucruwinking

| sufletsel a răspuns:

Nu este acelasi lucru

| Doηηa a răspuns:

Dunarea este doar o prescurtare de la Delta Dunarii deci, da este acelasi lucru. Funditssa? big grin

| zxcxzxc a răspuns:

Da! mai mult ca sigur! funda acum:*:rolling on the floor

| didik15 a răspuns:

Delta Dunării este situată în partea de N-V a Mării Negre.Iti dai seama k si delta dunarii este aceeasi chestie cu Dunarea.Adica ce vreau sa spun e ca apartine de Dunare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vai de capul alora care au raspuns ca e totuna.

| Alexandru2905 a răspuns:

Delta Dunarii este locul care Dunarea se varsa in Marea Neagra.
Are trei brate: Sulina, Sf. Gheorghe si Chilia.
Ai sa gasesti aici si poze si informatii:
https://dli.ro/6-motive-pentru-care-sa-mergi-in-delta-dunarii/
Sunt diferite, normal.
Silgurul canal navigabil in mod industrial este Sulina.