| mihaelacm a întrebat:

E adevarat ca argintul protejeaza impotriva deochiului? caror persoane li se potriveste argintul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa multimea sa creada si sa nu creada in ce vrea.Da, argintul e inca din vechi timpuri considerat a avea calitati pozitive.Chestia e sa crezi. Daca vei avea credinta ca argintul te poate proteja, poarta ceva din argint. Pentru specialisti in viata, prepelicari dinastia care cred ca le stiu petoate si care cred ca lumea e tampita, vreau sa le spun ca compozitia apei cu argint e benefic.Nu dau mai multe amanunte las putimea sa caute pe net filme documetare facute de specialisti in care se spune despre proprietatile benefice ale argintului. Da, te protejeaza impotriva deochiului, poti purta orice din argint.

| Gizăz a răspuns (pentru anonim_4396):

Ştiu foarte bine ce proprietăţi pozitive are argintul. Nu am contestat asta, ci corelaţia cu deochiul, ceva imaginar. Înţelegi ce vrei din text şi dai nişte exemple pe care nici nu le-am contestat. Logic al dracu'.

PS. "Să crezi" că te protejează? O da.

| mihaelacm explică (pentru Gizăz):

Daca dadeai un raspuns mai bun ar fi fost mult mai bine

| Kaℓi a răspuns (pentru Gizăz):

Cel mai naspa e sa te deoache un varcolac, cred.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gizăz):

Chestia e sa crezi, ceea ce iti da o stare de liniste, de autosugestie.Prin autosugestie, starea aia de calm iti vindeca durerea de cap. Posibil ca o migrena sa fi provoocat durerea de cap si cei ce cred in deochi poate activa acesta autsugestie. Poarta un lantic de argint permanent si e sigur ca il protejeaza.Are ace sentiment de liniste, ca e protejat.Asa si cu credinta in altceva si in Dzeu, avem linistea ca cineva are grija de noi. Daca nu ai crdinta cum vrei sa te protejezi, sa poti activa in cap sentimentul de siguranta? Are sau nu proprietati argintul e bine sa te minti pentru a fi bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gizăz):

Uite raspuns la Kali! Sa porti lenjeria pe dos. odata intrata credinta asta in cap ca o zi porti lenjeria pe dos, te calmeaza pentru ca stii ca astaa te protejeaza. e ceva a nivel psihic.

| Gizăz a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi stai amice că asta e altceva. laughing Normal că autosugestia e posibilă. Eu vorbeam acolo de credinţă în supranatural, că ceva exterior te influenţează fizic. Eu ideea aia spuneam că e aberantă. Ai spus-o bine. Autosugestia se produce că te minţi singur.

"Daca nu ai crdinta cum vrei sa te protejezi, sa poti activa in cap sentimentul de siguranta?" Cu echilibru şi tărie de carcter. Dacă mă doare mecla eu dau vina pe o răceală, migrenă sau oboseală. Nu mă duc cu gândul la deochi. Sunt asocieri superstiţioase şi înapoiate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gizăz):

Asa sunt unele persoane invatate de mici copii cu superstitii si chiar le-a dobandit pe parcursul vietii. Trebuie ajutati intr-un fel.Am fost si eu supertitios si stiu cum e. Bunica punea sare sub trepiedul cazanului unde fierbea diverse ca sa nu intre picioarele trepiedului in pamant.Si credeam copil fiind.Mai tarziu, cadn am facut putin contact cu realitatea, am vazut ca pamantul moale fiind, ii pot turna si un sac de sare ca tot intra in pamant.Am pus cateva caramizi sub trepied si nu am mai dat banii pe sare.rolling on the floor Unii asa sunt invatati de mici copii, poate si aceasta persoana care apus intrebarea e destu de tanara si inca....Pe parcurs poate isi va da seama ca superstitiile sunt doar povesti.Dar inca cred in prooprietatile argintului. Daca aveti timp, spun si celui ce a pus intrebarea, cautati pe google fimul documentar „Apa", subtitrat sau nu(gasiti voi subtitrarea si acolo se spune ca apa are memorie. Argintul lasat in apa nu stiu cat timp, memoreaza proprietaile benefice ale argintului. E vb de cum se obtine aghiazma.Acum daca crezi e bine, daca nu crezi, iar e bine.laughing ciao/

| Gizăz a răspuns (pentru anonim_4396):

Repet. N-a zis nimeni că argintul nu are proprietăţi pozitive. E demonstrat chimic. Vorbim de chestii diferite aici.

| mihaelacm explică (pentru anonim_4396):

Inca mai avem de invatat...

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihaelacm):

Mihaela,cauta filmul „Apa" pe vreau site si urmareste-l cu atentie.O sa vezi ce spune acolo.Da, sunt perfect convins ca argintul are proprietati benefice.E ceva demonstrat in acel film. Trebuie doar sa-l urmaresti. Nu e o prostie ca argintul protejeaza.Prin calitatile lui si proprietatile lui plus ca tu ai credinta ca te protejeaza, face in asa fel incat sa nu mai simti durerea de cap sau ce ai tu cand te deoache cineva.Dochiul de fapt tu il dobandesti, acea durere surda de cap, cand vezi ca cineva se uita mai insistent la tine, iti induce o teama si automat incepe migrena.dar odata ce porti ceva din argint, cu proprietatile lui plus ca tu stii ca te protejeaza iti da sentimentul de siguranta.si cand se uita cineva insistent sau cum e deochiul tu imediat stii ca esti protejata.Nu pot explica mai bine, nu ma pricep, dar e de domeniul psihicului.vezi filmul daca te plictisesti. happy

| mihaelacm explică (pentru anonim_4396):

Te linisteste si nu mai te agiti cand il porti.Te calmeaza, intr-un fel astfel incat persoana in cauza nu mai te ''vampirizeaza''.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihaelacm):

Vapirizeaza e totusi prea mult spus.Dar daca folosesti cuvantul pentru a explica un proces anume, merge zis si asa. Poti spune unei stari nasoale vampirizare ca si cum ai spune unei masini rele rabla. Daca te referi la acei vampiri energetici cum e mai nou aparut, sunt si acele persoane care in jurul lor, prin ce iti vorbeste si prin ce gesticuleaza iti da o strae de... epuizare fizica si psihica.NU sunt vampiri acele persoane doar ca nu le agream, nu ne simtim bine in prezenta lor.Pa/

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Fals. Numai argintul pur functioneaza.

22 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Da, dar e mult mai eficient împotriva vârcolacilor. Când e lună plină şi îi vânez, nu-mi lipseşte niciodată din arsenal. Pentru că trăiesc în aceeaşi lume fantezistă cu deochiul. big grin

| mihaelacm explică (pentru Gizăz):

N-am pomenit de varcolaci

Răspuns utilizator avertizat
| Kaℓi a răspuns:

Nu, impotriva deochiului cel mai eficient e sa porti ceva pe dos. De preferinta, lenjeria! happy

| Inferno a răspuns:

Nu orice fel de argint, numai argintul pur.
Iar ca sa-l purifici ai nevoie de incantatia potrivita, fiecare bucata de argint reactionand diferit in functie de muzicalitatea incantatiei.
Incantatia trebuie sa contina multe vocale sa fie rimata si ritmata.
De exemplu eu o folosesc pe asta:
"Foaie verde, patrunjel, argintul e cum vrea el, foaie verde patrunjelll, mai."

| T0T a răspuns:

Este doar o superstitie in care nu cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici la institutul de cercetare impotriva deochilui aka ICID, lucram zi si noapte la un nomenclator al materialelor benefice.
Aurul: se poarta in grup la gat sub forma de salba sau lanturi cu zale extrem de groase.
Valuta: la ciorap cu elastic.Foarte benefica, iti dezvolta zgarcenia, iar chitrosenia nu cunoaste limite.
Piatra de rau: asta doar o arunci in capul cuiva, ne mai si distram pe aici.
Parul de crocodil: in doze mari duce la paranoia. Daca este administrat cu moderatie purtatorul se simte legat, se zbate de peretii incaperii.Foarte benefic pentru cei ce solicita pensie de handicap.
Sobolanul de camp: asta a dat cele mai bune rezultate. Daca esti draguta, nu mai poti scapa de avansurile barbatilor din bar, poti purta unul la tine.
Lista continua, cauta-ne!

Răspuns utilizator avertizat