| bleakk a întrebat:

E corect sa spunem:Atata stii, atata potii? Adica putinta poate depasi limita stiintei?

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

Cred ca da. Ideile noi se nasc din ceea ce se stie, ele depind de perspective, de stari si probabil de perseverenta. "Atata stii, atata poti" incude si calitatile, inclusiv puterea de procesare a informatiei avuta. Informatia avuta("atata stii") este dependenta de calitati, de inteligenta persoanei, altfel spus, "atata stii" deoarece atat ai fost de capabil sa retii si sa intelegi, sau atat te-a interesat pe cat te-a dus capul.
Inaintam mereu in cunoastere, deci putem spune ca "putinta poate depasi limita stiintei".

4 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

E o idiotenie.Adica daca nu stii cum sa faci ceva esti practic inapt din punct de vedere fizic sa faci acel lucru? Nu... poti dar nu stii cum.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Pe tine te bate rau limba romana... Din text reiese clar ca stiinta dicteaza putinta (exact asta vrea sa sublinieze zicala). Ca sa nu mai vorbim ca ''potii'' se scrie cu un singur i.
Exemplu practic:
- stii de nota 7, nu poti sa iei mai mult de nota 7 decat prin alte mijloace care nu te implica doar pe tine (copiatul). Cum copiatul implica si alte surse decat tine, nu mai tine doar de stiinta ta.

| Alphawolf a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

"Din text reiese clar ca stiinta dicteaza putinta"

O iei prea literal. Zicala implica si calitatile omului. Adica atata stii cat stii pentru ca atata ai putut aduna si intelege, atata ti-a fost creierul de dezvoltat(calitativ), atat ai fost de creativ, atat ai putut procesa. Tot ce nu intelegi din informatia adunata nu o poti utiliza corect, utilizand informatia inteleasa gresit, vei gresi, iar asta indica nestiinta si neputinta. Altfel nu se poate, omul nu ar fi altceva decat un program(robot sau calculator).

"stii de nota 7, nu poti sa iei mai mult de nota 7 decat prin alte mijloace care nu te implica doar pe tine (copiatul). Cum copiatul implica si alte surse decat tine, nu mai tine doar de stiinta ta."

In functie de cat te duce capul(stii) vei reusi sa copiezi(ce trebuie, cum trebuie si cat trebuie). In plus, daca nu analizezi bine situatia(care depinde calitatile tale, care au la baza stiinta ta) vei fi prins cand copiezi, sau daca vei copia literal in loc sa transcrii cu cuvintele tale, profesorul isi va da seama. Sunt multe aspecte care depind de stiinta si capacitatile persoanei.

| Yvonnes a răspuns:

E corect: atata vrei, atata poti. Intotdeauna poti mai mult, trebuie doar vointa si incredere.