| Amidepsi a întrebat:

E normal sa te simti prost/depresiv fara un motiv aparent?(ma refer la o perioada mai lunga de timp, nu doar o "pasa proasta")Vi s-a intamplat vreodata?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Da, este foarte posibil să fie nevoie și de un psihiatru. Dar totuși cred că mai întâi ar trebui s-o vadă un psiholog (poate nu e atât de grav totul, pe cât pare; el va decide unde s-o trimită mai departe).

45 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Când spui "o perioada mai lunga de timp", te referi la ore, zile sau săptămâni?

Da, mi s-a întâmplat, însă niciodată n-a durat mai mult de câteva zile (cu motiv da, fără motiv nu).

| Amidepsi explică (pentru NOname):

Cu intermitente...sa zicem 2-3 anihappy

| NOname a răspuns (pentru Amidepsi):

Adică 2-3 ani (aproape) la rând ești deprimată? Dacă da, atunci cred că ar fi cazul să apelezi la ajutorul unui psiholog (și endocrinolog, pentru că poate fi și ceva pe bază hormonală).

| Amidepsi explică (pentru NOname):

In concluzie...nu e normal?

| NOname a răspuns (pentru Amidepsi):

Nu, nu e normal. Ai nevoie de un ajutor specializat.

| IMC90 a răspuns (pentru NOname):

Nu psiholog happy Psihiatru sau neurolog. O depresie prelungita este in proportie de 100% rezultatul dereglarii neurotransmitatorilor, si trebuie corectat medicamentos happy

| NOname a răspuns (pentru IMC90):

Da, este foarte posibil să fie nevoie și de un psihiatru. Dar totuși cred că mai întâi ar trebui s-o vadă un psiholog (poate nu e atât de grav totul, pe cât pare; el va decide unde s-o trimită mai departe).

| Vizitiul a răspuns:

Nu toate lucrurile se intampla cu un motiv...Ce ar fi normal? Tre' sa ne simtim uzi doar cand ploua? Doar cand ploua si suntem uzi suntem normali? Va pierdeti timpul cu nimicuri. Nu va jignesc, dar tocmai am o revelatie...Vad ce voi nu vedeti. Nu va pot spune ce, pentru ca nu aveti ochi in spate.

| Amidepsi explică (pentru Vizitiul):

Impresionant discurs dar aparatul auditiv nu are legatura cu ochiiwinking.Oricum...mersi pentru doza de inspiratie.

| Vizitiul a răspuns (pentru Amidepsi):

Asa ai inteles tu ce am zis, cum ar intelege nenea Gheorghe aflat la cota 12.000. Nici n-am de gand sa explic; ti-ar depasi capacitatea de-a intelege si pe urma ai spune ca am ceva cu tine. Ah, da...sa stii ca ochii au legatura cu urechile.Ba! Tu! Da, chiar aici sunt...

| danbnz a răspuns (pentru Vizitiul):

Daca vezi numai tu degeaba ne spui! Am inteles ideea, si fara ochi la spate.
Nu ai cazut de pe scaun cand ai avut revelatia? Sau esti ud" desi afara nu ploua"? Si daca nu intelegi nu te obosi sa-mi raspunzi, ocupa-te de revelatie"

| Amidepsi explică (pentru Vizitiul):

E ok, pot sa astept.Intre timp o sa meditez la metaforele tale...solicitante din punct de vedere intelectual.Cat despre partea cu jicnitul, nu iti bate capul cu asta.Eu apreciez intotdeauna "discutiile constructive".
PS:Ceea ce incerci tu sa spui este ca un orb nu poate sa auda?

| Vizitiul a răspuns (pentru danbnz):

Offf, ma gandeam ca sunt pe TPU, nu intr-o cusca plina de papagali. Ai inteles ideea cu fundul (refugiul celora fara ochi la spate). Si nu, nu am cazut de pe scaun; era imposibil s-o fac; stateam pe ganduri. Hai te pup.

| Vizitiul a răspuns (pentru Amidepsi):

Sper ca m-am facut inteles...in privinta faptul ca nu repet. Deja avem papagali, iar eu urasc sa dau din cioc. Mersi.

| danbnz a răspuns (pentru Vizitiul):

Mah, eu zic ca am inteles" cu ce ai gandit"! Pupic si eu geniu neinteleswinking

| Vizitiul a răspuns (pentru danbnz):

Un geniu neinteles face omul sa dea gresit acolo unde lipseste stupidul. Totusi am trezit o reactie in tine. Sunt un geniu. Pa.

| danbnz a răspuns (pentru Vizitiul):

Ai trezit o reactie de dispret, raspunde intrebarii omului nu intra in polemica cu alti respondenti...

| Vizitiul a răspuns (pentru danbnz):

Te-ai simtit cu musca pe caciula, nu? Doar stii ca mustele nu trag oriunde...

| danbnz a răspuns (pentru Vizitiul):

Nu am de unde sa stiu, din cate vad sunt toate pe capul tau... au tras la geniul" maro...doar cu ala gandesti" nu? Acum imi dau seama de ce cand deschizi gura scoti aere" nu vorbe

| Vizitiul a răspuns (pentru danbnz):

Problema e ca n-am deschis gura, ci doar tastam. Probleme la nivel de perceptie, baietas. Perceptie fara obiect de perceput...halucinezi! Te salut din mers; ma bag la somn. Ne mai scriem si pe zi, daca am timp. Pana atunci...te las sa deschizi tu gura pe virtual. Eu prefer sa ma deschid la slit si sa tastez.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Consideri că ar trebui să te simţi... fericită, în majoritatea timpului?
De ce nu se întreabă nimeni dacă este anormal să ne simţim bine?!
Fără motive? Ai motive pentru care te simţi aşa, doar că nu ştii asta, încă.
Zbori căzând.

| Vizitiul a răspuns (pentru RelaţiiCuClienţii):

Poti cadea zburand?

| Vizitiul a răspuns (pentru RelaţiiCuClienţii):

Iluzii, impresii... valabil si pentru "zbori cazand". Noapte buna.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns (pentru Vizitiul):

Tu ştii cel mai bine.
Noapte bună.

| Artemisia a răspuns:

Da, mi s-a intamplat si mie.
Este ciudat.O clipa ma simt invincibila, ma simt bucuroasa si am impresia ca totul imi va merge bine, exact cum am planuit...dar sunt si momente in care pur si simplu nu am chef de absolut nimic, ma simt foarte slabita si mereu imi gasesc defecte la care stau si ma gandesc ore in sir.
Toate astea trec.Mereu fac ceva care sa imi distraga atentia.Incearca sa citesti, incearca sa petreci timpul cu familia, apucate de un nou serial sau alte lucruri noi, care iti vor pune noi semne de intrebare.Ai sa vezi ca totul o sa fie mai bine.
Sa stii ca si vremea este de vina.Este starea aceasta de nerabdare de la inceputul primaverii, iarna este lunga, iar tu stii ca in curand natura va trece la o schimbare.
Trebuie doar sa fi mai optimista.
Succes.

| danbnz a răspuns:

Daca esti prost e normal sa te simti asa... depresia vine in urma constientizarii faptului ca ti-ai dat seama cat esti de prost, dovada si intrebarea proasta. Nu, nu se intimpla oamenilor normali, noi numim asta stres! Abia astept votul...happy

| Amidepsi explică (pentru danbnz):

Scuza-ma, dar in prostia mea nu inteleg de ce sunt proasta.Ilumineaza-ma, te rog, geniule stresat!

| Fineness a răspuns (pentru danbnz):

Pentru tine, ce inseamna un om normal?

| Amidepsi explică (pentru Fineness):

...nu am o definitie exacta pentru acest termen... speram sa mi-l clarificati voihappy

| Fineness a răspuns (pentru Amidepsi):

Greseala mea.Scuze! oiam sa-i spun asta lui @dbnz

| danbnz a răspuns (pentru Amidepsi):

Asta e cel mai rau caz, sa fii prost si sa nu-ti dai seama! Ce sa intelegi... nu ai sesizat sarcasmul... raspunsul e in sufletul tau, nu aici pe TPU! Descopera-te pe tine, si poate, daca ai noroc, vei afla si raspunsul!

| Amidepsi explică (pentru danbnz):

Foarte bune punctat, mai ales partea cu sarcasmul... Insa scopul intrebarii era sa aflu daca exista persoane care simt asta, iar TPU era mai accesibil decat telepatia.

| danbnz a răspuns (pentru Fineness):

Crezi ca am loc aici sa raspund? Si in fond si la urma urmei nu intri in polemica cu mine aici, raspunde omului cum poti, nu te da rotund pe alte raspunsuri... E parerea mea si dreptul meu sa zic ce gandesc...

| mihai1991 a răspuns (pentru danbnz):

Cum poti sa dai un asemenea raspuns? Exista intrebari pentru care nu putem raspunde, oricat de mult am cauta raspunsul. Uneori, avem nevoie de ajutor din exterior, si cand se intampla asta numai sa ne ironizeze cineva nu avem nevoie...

| Amidepsi explică (pentru danbnz):

Dreptul de care vorbesti este unul universal.

| danbnz a răspuns (pentru Amidepsi):

Doar atat? Da, toti simtim asta, e in natura omului sa caute raspunsuri, sa se framante, face parte din ce cautam, fericire, liniste sufleteasca, greu de gasit daca intai nu ne gasim pe noi insine. Sorry pentru felul transant in care am raspuns prima data, dar asa e viata, grea, si o mica "zdruncinatura" aici nu-ti va face rau, dimpotriva. "Viata e grea" zicea Buddha... cand vei gandi asa "greul" ti se va parea o viata normala, iar "usorul", sau hai sa-i zicem "normalitatea", cea mai mare fericire...winking

| Amidepsi explică (pentru danbnz):

Scuze acceptate.

| danbnz a răspuns (pentru mihai1991):

Ete na, uneori o palma" dupa ceafa e mai buna decat un discurs anost. Da, te enerveaza ironia, dar te face sa simti, sa gandesti, sa te scuturi"... Si e treaba mea ce raspund... lasa-ma pe mine si raspunde cui trebuie. Tu ce ajutor ai dat cu raspunsul tau adresat mie?

| mihai1991 a răspuns (pentru danbnz):

Problema e in felul urmator: o ironie adresata cuiva care are o problema nu numai ca nu o rezolva, ba o poate agrava (din intamplare sunt student la psihologie si cunosc n cazuri). Felul de a privi depresia cu detasare, avand atitudinea "ridica-te din pat si mergi in parc, ca n-ai nimic" a fost aspru criticat in comunitatea academica, si oameni respectabili (Salpolsky bunaoara) au facut lobby contra chestiei asteia, explicand mecanismele depresiei punct cu punct.Dar sigur ca e mai confortabil sa ironizam decat sa incercam sa intelegem problema.

| danbnz a răspuns:

Http://www.youtube.com/......ttp?/watch ia d'aci un strop de optimism :)

| dana85 a răspuns:

Toti trecem prin perioade mai bune sau mai rele. Starea noastra sufleteasca e influentate de mai multi factori oboseala, stres, vreme, anotimp, esecuri, probleme financiare, profesionale, dar cel mai adesea de problemele sentimentale. Este important sa le rezolvi si sa nu lasi ca aceasta stare sa sa persiste mult timp, ci sa o depasesti.

| mihai1991 a răspuns:

Da, este posibil sa te simti deprimat(a) o perioada mai lunga de timp.Depinde insa ce intelegi prin depresie: exista depresii foarte puternice (cu ganduri de suicid), exista depresii moderate ca intensitate, insa care dureaza mult timp, exista sentimentul de apatie, si lipsa de motivatie etc. Daca depresia nu este puternica, eu cred ca poti trece peste ea apeland la oamenii care iti sunt aproape, facand un sport, ascultand mai mult muzica preferata (dar care sa nu te deprime), iesind mai mult prin oras etc. happy Daca lucrurile sunt mai dificile, poate este cazul sa apelezi la un psiholog (nu, nu este nimic gresit in asta, nu ar insemna ca esti nebuna sau orice alta prostie ar putea crede cineva, ci pur si simplu faptul ca ai nevoie de ajutor).

| Garnet a răspuns:

Da...adica eu fericirea o gasesc ca pe ceva foarte relativ si discutabil.eu nu ma prea incred deloc in viata, in lume sau cica in prietenii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e normal. Trebuie sa mergi la doctor sa-ti spuna din ce cauza e.

| Alexandra_Livia_1998 a răspuns:

Da,mi s-a intamplat.E foarte aiurea, n-ai chef de nimic.Incearca sa stai mai mult cu prietenii, sa vorbiti mai mult. poate treci peste:*. BAftahappy