| MultPreaInteleptulTractorist a întrebat:

Este adevarat ca barbatii sunt mai competenti ca femeile in functiile de conducere? Am citit un studiu care releva faptul ca majoritatea femeilor sunt incapabile sa ia o decizie impartiala si au o orientare in spatiu mult mai proasta (cel mai concret exemplu fiind femeia la volan care mereu va primi claxoane in trafic si va lovi masina pe spatii inguste).
Oare faptul ca femeile judeca sentimental si nu impartial sa fie hiba?
Pe de alta parte femeile par a fi mai competente decat barbatii in multitasking.

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

in primul rand trebuie sa ne uitam in trecut barbatul era vanator el se ocupa cu vanatul asta era meseria lui, femeia se ocupa de casa, pregatirea mancari, cel mai important de ingrijirea copilului lor, desi femeia era capul familiei

2 probabil ai citit din limbajul corpului e desi afirmatil cum ca femeile nu au simntul spatiului vizual sunt cat de cat corecte uitam faptul ca cei mai multi dintre noi nu suntem 100 la suta masculini sau feminini,suntem un mozaic de combinare deci poti fi fata sa ai abilitati de barbat sau invers,totul consta in cantitatea de estrogen si hormon sexual masculin din corpul unei persoane,poti avea mult estrogen deci esti mai moale,sentimantal,poti avea mai mult hormon sexual masculin esti mai puternic,barbat

femeia judeca rational de cele mai multe ori,femeia este cel mai important lucru din selectia naturala fara femeii nu am fi evoluat niciodata ca specie ea selecteaza barbati mai buni,mai puternici etc asa devine specia mai puternica,aia e misogism ca femeia nu poate nu i se da sansa din cauza misogismului masculin care e peste tot in lume nu ca ea nu ar putea vrajeala dar pe tine nu mama tea crescut,daca te imbolnavesti cine are grija de tine,sa fim seriosi stalpul evolutiei este femeia,barbatul are si el un rol dar femeia are dubla rol selecteaza masculi mai buni,da viata,uite nepotica mea conform acelei carti stupide trebia sa se joace cu papusi cea ce nu a facut niciodata se juca cs,batea baieti,se comporta ca un baiat, i place matematica, diferentele le face hormoni aia asta e toata chestia aia activeaza niste zone in creier cum e agresvitatea mult mai mare la barbati mai mica la femei, puscariasi care au luat estrogen au devenit mai calmi in timp, semn ca hormoni aia sunt importanti

| ErrorFound a răspuns:

Nu prea stiu...
" Pe de alta parte femeile par a fi mai competente decat barbatii in multitasking."-Completament gresit.
Stiu totusi ca barbatii au o capacitate mult mai buna in a privy lucrurile obiectiv si nu subiectiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca in functii de conducere, femeile cheltuie ca la magazin sau coafor, inchipuie-ti.laughing

| Mariuuuk a răspuns:

Este demonstrat stiintific faptul ca femeile au un simt al orientarii mai dezvoltat decat barbatii,de exemplu,la tine acasa, cine are grija de tot, nu mama, nu ea conduce casa, nu are grija de tot? Pupici. :*

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru Mariuuuk):

La mine acasa eu si sotia avem grija de tot, ca nu mai stau de 30 de ani cu parintii. Habar n-am taicatu ce face si de ce nu se implica la fel de mult ca maica-ta.
Si apropo, treburile casnice n-au nimic de aface cu orientarea in spatiu sau abilitatea de a conduce si lua o decizie impartiala (care sa nu avantajeze pe nimeni in mod special)

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Mariuuuk):

E si greu sa orientezi uleiul spre cratita. Mai multi pupici. :*

| Mariuuuk a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Draga,femeile au un simt al orientarii mai dezvoltat, nu imi pasa ca tu n-o ajuti pe sotie, ea s-ar descurca si singura, asta conteaza, caci in majoritatea cazurilor asa ar fi, "Exceptia confirma regula.".

| Mariuuuk a răspuns (pentru Mariuuuk):

Pardon,ca o ajuti.Greseala mea.

| Mariuuuk a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Asta nu e greu, numai tu esti un caz mai special.Organizarea si orientarea sunt mai bine dezvoltate la femei, studiile ma sprijina.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Mariuuuk):

Era o ironie. Ma mir ca tu, ca femeie, nu te-ai prins.

Ia si baga-te sub grinda ca tot studiile tale au zis ca vine cutremurul.

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Uite aici o mostra de orientare feminina in spatiu :

http://videomix.ro/......-70065.htm

| NOname a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Zău că nu intenţionam să râd, mostra fiind o excepţie, dar chiar au fost amuzante. : ))

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Se grabeau sa ajunga acasa si sa intre pe TPU de sa ne prezinte studiile savantilor.

| Mariuuuk a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Vezi partea buna, daca vine, o sa te dai cu capul de toti peretii incercand sa nimeresti usa big grin.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Mariuuuk):

Asa au zis savantii tai?