| klau95 a întrebat:

Este adevarat ca daca mori in vis mori in realitate?
Dupa cum ati vazut nu exista sa mori in vis..mereu te trezesti cand e ceva rau.

35 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Draga mea, mai devreme sau mai târziu toți murim. Așa că da, poți să interpretezi și așa.

| klau95 explică (pentru NOname):

Nu inteleg de ce uni ma confunda cu o fata cand de fapt sunt baiatlaughing

| NOname a răspuns (pentru klau95):

Scuză-mă, avatarul m-a indus în eroare.
Dar de murit, tot murim cu toții, he he.

| klau95 explică (pentru NOname):

Oklaughingstiu ca vom muri toti mai incolo sau mai devreme.
App se vede avataru? credeam ca nu ma lasa sa-l pun dar e poza cu una hot?laughing

| NOname a răspuns (pentru klau95):

Se vede pentru cine știe să vadă.

| Sentinel a răspuns:

Ti-ai pus vreodata intrebarea ca viata ta ar putea fi un vis? Ca atunci cand vei muri te vei trezi cu adevarat? Ca ceea ce se intampla cu tine cand visezi se intampla la o scara mai mare? Ca poate exista o Entitate, un Sine, care isi viseaza realitatea fizica?

Se spune ca omul e un microunivers in miniatura. La scara mai mare ce se poate intampla? Judecand logic. Daca omul viseaza, poate ca exista o alta Fiinta mult mai mare decat omul care "viseaza" ca e om in trup fizic si experimenteaza aceasta realitate fizica. Ajungem la concluzia ca suntem fiinte spirituale ce au o experienta umana?

| trolololo a răspuns:

De câte ori am murit eu într-un vis... Nu este adevarat, nu o sa mori.

| Miauti a răspuns:

Asa se spune... deoacamdata nu exista vreo dovada. Dar exista dovezi ca se poate muri si in somn... deci?!

Oricum organismul are cateva butoane de protectie. Ex cazi de pe bloc. inaintea de a ajunge jos corpul deja incepe sa actioneze si te va scula inainte de a fi imprastiat.

| AxelBv a răspuns:

DA! Este exact ca in filme.

Esti cam prost prietene!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine stie, e cam greu sa intrebi un mort daca a visat inainte a moare sau nu.

| mihaitaLGP a răspuns:

Persoanele care mor in somn nu mor din cauza viselor.
Este o aberatie totala aceasta afirmatie.

Visele sunt inmagazinari ale subconstientului, de obicei trairile intense din ultimele ore/zile.
Subconstientul inmagazineaza si imagini aleatorii fara nici un sens.

In concluzie nu inseamna nimic, este doar o interpretarea subcosntientului in functie de proprile prejudecati si experienta acumulata pana in momentul respectiv.

| Raynn a răspuns:

Si marmota invelea...

| marianamay a răspuns:

Eu stiu ca daca te visezi ca mori sau daca visezi pe cineva ca moare va avea viata mai lunga, va trai mai mult, nu este adevarat asta, am visat pe multe persoane ca au murit si nu s-a intamplat:multa sanatate :*

| Morrigan a răspuns:

Eu am murit de cateva ori in vise... si nu am patit nimic... uite-ma aici, pe TPU, raspunzandu-ti tie la intrebare rolling on the floor)

| cristina107 a răspuns:

Eu am visat că am murit si chiar am avut acea senzație de plutire care se presupune că o simți atunci cînd sufletul părăsește trupul, cu toate acestea încă sunt vie.

| Root4004 a răspuns:

Nu e adevarat. Nare nici-o legatura. Sunt doar zvonuri. Si da nu prea mori in vis, sunt multe legende/zvonuri cu chestii din astea. Mai era unu ca daca te uiti la un film cu un fel de papusa si daca o visezi ca te omoara sau ceva de genul asta chiar mori. Nare legatura. E imposibil. Visele sunt...adica daca tu te concentrezi la ceva ziua, esti stresat, te-ai uitat la ceva sa zicem care "te-a marcat" se aduna in creier si visezi. Oricum : E imposibil! Funda? puppy dog eyes

| Shiatat a răspuns:

Nu

| NikDeea a răspuns:

Nu e adevarat. Si se zice ca daca cineva cunoscut moare, i-a murit moartea

| Catalin_Oncescu_1995 a răspuns:

Eu sunt destul de interesat de chestiile astea si pot sa-ti raspund. Nu este adevarat faptul ca daca mori in vis mori si in realitate. Insa, intr-un astfel de moment, tu poti sa-ti parasesti corpul, si sa ramana numai spiritul tau. Esti perfect constient de ceea ce se intampla si ramane in alegerea ta daca vrei sa o faci sau nu. Insa daca ai ales sa-ti parasesti corpul si pentru cel mai putin timp, un alt spirit poate intra in corpul tau, si nu poti sa revi la normal. Cine nu crede se poate documenta, profesoara mea de romana a trecut prin asa ceva si am intrebat-o mai multe si asa am aflat.

| cristina107 a răspuns (pentru Catalin_Oncescu_1995):

Poți te rog să dai mai multe detalii despre cazul profesoarei tale?

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Catalin_Oncescu_1995):

Ce film e asta?

| Catalin_Oncescu_1995 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

E filmul in care traim toti. Poti sa alegi sa crezi sau sa nu. Asta nu inseamna ca trebuie sa iei peste picior ce poate subconstientul tuturor.

| Catalin_Oncescu_1995 a răspuns (pentru cristina107):

Cu toate ca nu e firesc, am realizat pe parcursul orei de romana o disputa despre astfel de fenomene. Fiecare a avut cate ceva de spus insa cazul meu si al doamnei profesoare au fost cele mai interesante. Doamna profesoara ne spunea ca intr-o noapte a simtit cum pur si simplu se ridica din corpul ei si, ramanand langa acesta, avea de ales intre a pleca sau a se reintoarce. A ales sa se intoarca dupa care s-a trezit si si-a dat seama ca nu a fost un vis.
Eu am patit cam asa: cand aveam 5-6 ani, mi-am rupt mana groaznic si trebuia sa fac operatie. Insa in momentul in care a ajuns anestezicul in mine inima mea s-a oprit. Eu in acel moment eram intr-o incapere alba si nu intelegeam ce se petrece cu mine pana am auzit o voce care-mi spunea: trebuie sa te intorci, pentru ca viata ta nu se sfarseste aici. In momentul ala inima mea a inceput sa bata. Cam atat pot sa-ti spun.

| klau95 explică (pentru Catalin_Oncescu_1995):

Asta cam are legatura cu moartea clinica.
Orcum foarte interesant ce ti s-a intamplat.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Catalin_Oncescu_1995):

Bai cap de miel, tu vrei sa mor de ras?

Tu stii ce este acela subconstient, sau te incordezi cu mine aiurea?

Daca esti posesorul unui neuron si ala julit, macar abtine-te.

| klau95 explică (pentru mihaitaLGP):

Dc vb asa serios?laughing

| mihaitaLGP a răspuns (pentru klau95):

Cu o anumita categorie de oameni trebuie sa vorbesti pe limba lor.

| AnastasiaMihai a răspuns:

Da e adevarat, spre exemplu multi de aici au murit deja. Acum iti scriu din lumea de dincolo si vor sa te pacaleasca. It's a trap!

| Wallker_Allan_1994 a răspuns:

Pai, eu nu am murit inca, desi am fost injunghiat, impuscat, aruncat in prapastie, etc.
P.S nu m-am trezit cand lucrurile incepeau sa mearge rau fiindca am exersat modalitati cum sa imi controlez visele. Nu este adevarat ca mori si in realitate, dar bineinteles ca mai exista si varianta ca eu sa fiu doar un zombi sau o fantoma. Sper ca te-am ajutat. happy

| trolololo a răspuns (pentru Wallker_Allan_1994):

Sau sa fii în Purgatoriu și sa nu știi asta. Sau într-o viata alternativa.

| Wallker_Allan_1994 a răspuns (pentru trolololo):

1. Purgatoriu este acel spatiu in care nu exista nimic? Ca nu sunt sigur, stiu ca am auzit asta la istorie.
2. In viata anterioara am murit da batranete. happy

| trolololo a răspuns (pentru Wallker_Allan_1994):

Purgatoriu este, în credința romano-catolică, un loc de curățare prin foc a sufletelor păcătoase, înainte de a avea acces în paradis. Un fel de Pământ în care iți retrăiești viata.

| HighParadox a răspuns (pentru Wallker_Allan_1994):

Scuza-ma ca te intreb.dar de unde ai aflat cum ai murit in viata anterioara?

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Wallker_Allan_1994):

Fain.

Eu am fost Abraham Lincoln in viata anterioara.
Nu cred ca mai trebuie sa-ti explic cum am murit.

| Cdvlad a răspuns (pentru Wallker_Allan_1994):

Mama ce vise ai laughing) Mi-e mila putin laughing