| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca universul este infinit? Cand a luat nastere teoria aceasta si bazata pe ce?

12 răspunsuri:
| oz a răspuns:

Am mai raspuns odata...big bang a avut loc acum 13 miliarde de ani. Tinand cont ca viteza luminii este de 300. 000 km /s(viteza absoluta) universul poate fi atat de lung cat poate calatorii lumina in 13 miliarde de ani. Daca ar fi universul un cerc... o raza a lui ar avea maxim 13 miliarde de ani lumina...
Dar cum a spus antonius...este in continua expansiune...inca se simte efectul big bangului...

| juniper a răspuns:

Este adevarat, inainte de a se forma Universul nu a existat nimic, Universul s-a format printr-o explozie numita Big-Bang, asa a luat nastere Universul si este infinit, cel putin asa cred oamenii de stiinta, ne vor trebui muti ani de tehnologie pentru a afla adevarul.

| antonius74 a răspuns:

Nu, nu este adevarat. Universul are o marime delimitata, in schimb este in continua expansiune.
Cred ca Einstein a venit prima data cu ideea asta (cel putin oficial), dar nu sunt sigur...

| zalisa a răspuns:

N-ai auzit de citatul ala a lui einstain? "Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia omeneasca".happyce mai zici acum? iar cand nu avem semnal la TV primim de fapt mici fragmente ale bing-bangului... e adevarat!

| zalisa a răspuns:

Universul este ca un balon: se umfla continuu ca la un moment dat sa explodeze.

| sy46 a răspuns:

Sunt unele intrebari fara raspuns. Si nici daca ai stii intr-adevar raspunsul, nu te-ar influenta cu nimic. Unii isi daruiesc viata, timpul, in cautarea raspunsurilor, sau gasirea unor ipoteze cat mai plauzibile, fara mai nici un rezultat clar. Si daca ar fi sau nu inifinit universul, nu l-ai putea atinge, nu l-ai putea cunoaste, cuprinde pe tot...

| dragosh a răspuns:

Oamenii de stiinta sustin ca universul nu este infinit...
Cand eram mic, si eu sustineam la fel, dar nimeni nu ma credea
Dar acum.,.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este neaparat infint. Dar daca este valabila teoria exploziei primordiale, atunci dincolo de granitele universului nostru, trebuie sa se afle altceva. Adica universul in care ne aflam, trebuie sa fie intr-un alt spatiu si atunci exista posibilitatea sa existe o multitudine de universuri ca al nostru, in acel spatiu. E posibil ca acel spatiu sa fie infinit. Sint teorii care spun ca unuversul nostru este o sfera, cu propriile legi si ca celelalte universuri (celelalte sfere), pot fi guvernate la rindul lor de alte legi ale fizicii, total diferite de ale noastre, ceeace ar face ca intrarea noastra in alt univers sa duca la disparitia instantanee a noastra... Sa mai spun...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sint doar vorbe care nu aduc decit incertitudini.Singura certitudine pe care as putea s-o dau este ca chiar daca universul se va termina undeva, prin natura noastra, vom sparge zidul si vom trece dincolo dind nastere astfel altei "infinitati"pentru omenire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu niste atei care cunosc raspunsul ...stiintific.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este adevarat
Nimic nu este nelimitat
Tot ce este pe lumea asta are o marime/durata limitata nu exista notiunea de infinit.
Tot se sfarseste undeva...

| Ishq333 a răspuns:

Da este infinit. Unii zic ca universul are o limita.Sa zicem ca are o limita.dar dupa acea limita ce este? alt spatiu nu? adica alt univers? si altu si altu si altu ...si tot asa? acum sa ne gandim logic.angryangryangryangryangry