| WR104 a întrebat:

Este universul infinit sau nu?

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

Este o intrebare pusa mult prea devreme, si cred ca in orice moment este prea devreme pentru o astfel de intrebare.

9 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Trage si tu cu prastia in slavi si daca piatra nu se loveste de nimic dilema s-a limpezit.

| dexro a răspuns:

Bai ma chinui ingrozitor sa nu ma enervez! Daca universul pleaca din 1 punc Big Bang daca el este in expansiune, daca el are directie cum poate cineva sa zica ca este infinit? Nu conteaza cat de mare este dar este imposibil sa fie infinit? Pamantul este infinit? De unde stiti daca este sau nu? Doar nu vedeti capatul lui? Sau poate ca este patrat thinking

| myhaelamar86 a răspuns:

Este finit, se termina la mine pe ulita.

| myhaelamar86 a răspuns:

Capul tau poate fi patrat, nu si pamantul. stii tu oamenii au mai zburat in jurul pamantului si i-au observat forma:sferic, "turtit" la poli. la capatul universului nu au ajuns inca

| Deniisze a răspuns:

Din moment ce poartă numele de univers... eu cred că este infinit, universu conţine absolut tot... la fel ca şi infinitul, părerea mea.
Baftă!

| TraficantaDeVisee a răspuns:

Da este infinti iar in fiecare an se mareste.

| Alexandra9909 a răspuns:

Da asa cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,universul este infinit,omul nu digera asa bine cuvantul infinit,pentru ca el este tentat sa se convinga de acest lucru,privind doar dintr-o singura directie '' lumea materiala '', si o calatorie in univers este imposibila pentru om.
Pentru o intelegere mai exacta la intrebarea ta, cauta pe youtube doua filmulete:
1.Trezirea ADN-constiinta universala.
2.Hubble Deep Field-Cea mai importanta fotografie a omenirii.