| EmaS a întrebat:

Este educatia necesara pentru a garanta succesul in viata ?

Răspuns Câştigător
| Hannibal_3697 a răspuns:

Da, este necesara, sunt multi oameni care recunosc și prețuiesc educația. Aprecierea unui singur astfel de om valorează mult, mult mai mult decât a o suta de oameni care și-au cumpărat educația cu euro. Cel puțin pentru respectul de sine, da, este necesară. Si cu timpul, poate va veni vremea cand educaţia şi cultura isi vor relua locul meritat.

87 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu, insa educatia este necesara daca vrem sa ne insanatosim ca popor, chestiunea e ca avem un minus de vreo 60 de ani la capitolul educatie si nu se intrezareste curand, dar necesitatea ei o sa apara dupa aceasta cadere.Deocamdata suntem o tara prabusita la toate categoriile si am speranta ca asa cum pandemiile de ciuma si holera a facut ravajii si lumea s-a schimbat asa si la noi dupa ce isi face de cap pandemia de talhari, hoti, inculti, nespalati o sa dispara in propia ei mizerie.Partea pacatoasa e ca putoarea urat mirositoare trebuie sa o suporte si cei lalti.
@Isaura ce sa-ti spun, insa-si numele de user pe care la-i ales predestineaza, ca esti si goala la dovlecelul blond, nu mai e cazul sa spun caci n-am inteles mare lucru din raspunsul tau.

NOname
| NOname a răspuns:

Educaţia este unul dintre ingredientele spre calea succesului.
Este necesară, dar, din păcate, nu şi obligatorie (ştim cazuri, nu e nevoie să dau exemple). Şi nici nu-ţi poate garanta succesul în viaţă (şi aici ştim cazuri). E nevoie şi de multe alte calităţi şi un gram de noroc.
Asta dacă e să fim realişti.

| AvalohAlyn a răspuns:

Bineinteles.Pe mine unul ma ajuta.

| AvalohAlyn a răspuns:

Este si educatia dar si caracterul.Numai bine

| harciog a răspuns:

O educatie corespunzatoare nu pote fi decit un impediment pe calea succesului cel putin in Romania.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

E utila, dar, din pacate, nu si necesara. Uita-te la Becali! E un mitocan din cap pana in picioare; cred ca, daca are mai mult de o furculita langa farfurie, habar n-are ce se face cu ea. In schimb, nu poti nega ca e un tip de succes. Si nu e numai el. Cam toate "modelele" generatiei proaspat picate la bac sunt la fel: semianalfabete, mitocani, dar avand un succes incontestabil.
Educatia a devenit o valoare desueta, mai ales in conditiile in care "gasca" face legea. Daca vrei sa fii acceptat intr-o astfel de gasca, renunti la preceptele sanatoase pe care ti le-au bagat parintii in cap, pentru ca...nu esti "cool".

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@isaura: esti ilustrarea perfecta a ceea ce-am spus. Felul in care scrii, inflatia de emoticoane ma fac sa ma gandesc la cei care n-au luat bacul.
Te doare ca se inchid facultatile? Se vor inchide doar alea care au aparut ca ciupercile dupa ploaie si care nu fac decat vand diplome si "pregatesc" semidocti (fuga la DEX!).
Nici bac-ul, nici facultatea nu sunt obligatorii. Le faci daca te duce capul. In fond, pana si Presedintele tau te vrea ospatar sau tinichigiu auto si inca n-am auzit sa existe facultati de ospatari si de tinichigii.

| Flav a răspuns:

Ce raspunsuri mai sus, iooooi. Dar ce treaba are fratilor educatia cu inteligenta? Cu lupta pentru a supravietui? Educatia este ceva ce tine de caracter, de respect fata de sine insuti si fata de cei din jur, e-o trasatura morala, atat tot. Ori tu consideri succesul: imaculat la suflet si gol in stomac?

| FucktheSystem a răspuns:

În cele mai multe cazuri este necesară, dar există cazuri particulare care au reuști în viață fără să poată măcar să vorbească limba română corect sau măcar relativ corect, că de greșit mai greșește oricine.

| thealchemist a răspuns:

Nu, vezi exemplul Becali.

| Dumnezău a răspuns:

Acum cativa zeci de ani, era intr-adevar.Acum,insa,nu mai este aproape deloc. Uita-te si tu la peisajul vedetelor din Romania:oameni de afacere din carton,manechine panarame obosite, si simple panarame, de obicei asistente la o emisiune idioata.In Romania din ziua de astazi,nu se mai pune pret pe educatie,deoarece se poate ajunge sus si prin parvenism,prefacatorie,inselatorie,iar in cazul pipitelor pe care le vedem pe la TV, prin masuri si prostia din creier, absolut necesara in showbiz.Desigur,si educatia este un element important,chiar cel mai important pentru a urca in ierarhia sociala,dupa carisma,insa,recent, s-au gasit alternative si nu se mai oboseste nimeni cu invatatul, ca nu mai e c00l si e pentru tocilari.Sunt,si nu numai in Romania, destule fete care la 18 ani parasesc scoala si se fac actrite porno sau se apuca sa pozeze in Playboy,FHM,sau mai stiu eu ce alte rahaturi,deci educatia nu mai este principalul atu in ziua de azi, si in Romania, din contra acesta este smecheria si tupeul.Pace!

| bluebios a răspuns:

Am vazut ca multa lume a spus ca nu este necesara, dar este utila si sunt oarecum de acord, dar parerea mea este ca pentru a avea sanse cat mai mari sa ai "success in viata" ar trebui sa mergi pe ideea: Educatia este necesara, dar nu suficienta.

| PetreConstanta a răspuns:

Da si nu

| Laura a răspuns:

Nu. Cel puțin nu cea primită de la părinții; e infimă, în majoritatea cazurilor.

| Ezyo a răspuns:

Educatia este necesara insa nu si obligatorie pentru nimeni, noi suntem cei care transformam experientele in trepte catre succese, fericire si implinire, intelegere si pace interioara... sau ma rog catre suferinta, dezamagire, iluzie, neimplinire, esec.

| Helăăău a răspuns:

Normal... Daca nu stii nici macar sa faci acordul a 2 cuvinte iti rade lumea in nas. dar in prezent, mai precis in Romania nu prea mai conteaza studiile si un comportament decent, din contra, cu cat esti mai nesimtit si tupeist cu atat ai mai multe sanse sa capeti "succesuri". dupa parerea mea educatia conteaza in alte tari mai civilizate, sa zic asa, unde nu se promoveaza defectele unor oameni depravati, lipsiti de scrupule.winking

| ɹǝʞoſ a răspuns:

Mnu neaparat... oh go on

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

Da si Nu.
Sunt oameni care au reusit si fara o educatie extraordinara.

| ZZG a răspuns:

Depinde,daca esti om da, educatia ne diferentiaza de animale.maimutele n-au nevoie de Kant sau Rousseau ori Marx sa supravietuiasca.deci, copii! La stâna cu voi.

| NuAmGăsitNume a răspuns:

Omul nu poate fi om decat daca este educat. (John Amos Comenius) Succesul este partea a doua, o munca ce vine doar din om, nu de la altii.

| psiHopixia a răspuns:

Categoric! happy

| PredatoR a răspuns:

Daca ai bani ai si succes, cu cartea nu prea se mai faci nimic in ziua de azi.

| lplostonyou a răspuns:

Da,educatia conteaza mult,dar asta inca nu garanteaza si succesul omului automat,depinde si de conjunctura socio economica in care se gaseste, de exemplu si la ora actuala la noi in tara sunt numeroase persoane care au terminat 1, 2 poate chiar si 3 facultati si sunt someri,nu reusesc sa-si gaseasca de lucru deoarece sunt angajate toate rubedeniile partidului aflat la guvernare,multi intra pe anumite posturi cu ajutorul pilelor chiar daca ei habar nu au de competente,de multe ori si televiziunile sunt devina deoarece promoveaza in exces astfel de personaje cum e Gigi Becali si restul de teapa lui,educatia tine si de mentalitate,mentalitatea face omul, pana nu schimbam mentalitatea noastra, pana atunci nu se va schimba nimic in tara asta.

| hummer24 a răspuns:

Nu este necesara se prea poate si fara, educatia iti ofera un oarecare avantaj dar prea nesemnificativwinking

| francesca89 a răspuns:

Cred ca istetimea conteaza

| Leon a răspuns:

Educatia este factorul cel mai imortant in dezvoltarea personalitatii unei persoane, ea trebuie sa influenteze puternic actiunile unei persoane, cand vine vb de succes e nevoie de mai mult, o disciplina intensa(care deriva tot din educatie intr-un anumit procent) si o auto-educatie personala la urma urmei.

| CattyA a răspuns:

Prosteasca intrebare. educatia = viata.

| Ţepeşu a răspuns:

Asa este, dar din pacate acum daca esti destept nu prea conteaza in aceasta tara. Nu este neaparat sa fii destept ca sa ajungi la "putere". Elena Basescu, Simona Senzual, Monica Columbeanu, Gigi Becali si toate persoanele de genul asta au ajuns unde sunt in urma unei intamplari. La Elena este vorba doar de tati care da bani fara sa isi dea seama si avand in vedere la cat se balbaie ca proasta, sa fim seriosi. Simona asta, alta stoarfa, are fite de mare doamna ca ea a absolvit facultatea de matematica sau universitate si nici macar nu stie sa deseneze un triunghi. Este chiar foarte bine sa fii educat sa ai cunostinte dar si sa stii sa le folosesti.

| Tsunade99 a răspuns:

Da