| anonim_4396 a întrebat:

Este Universul etern?

Răspuns Câştigător
| MytyKoste a răspuns:

Da, tot timpul se formeaza noi galaxii, in primul rand se formeaza stelele, in interiorul unui nor molecular se formeaza globule, care se transforma in protostele, apoi stele.
In interiorul stelelor au loc reactii nucleare care transforma hidrogenul in heliu, cand aproape isi epuizeaza hidrogenul, diametrul stelei creste si culoare tinde spre rosu, astfel miezul devin mai cald, iar heliul se transforma in carbon.Stelele mai masive produc elemente mai grele, fier de exemplu si in timpul exploziei unei supernove aceste elemente chimice sunt eliberate in spatiu, formand intr-un final noi planete, galaxii, stele. Bineinteles e nevoie de milioane de ani pentru a se intampla toate fenomenele descrise de mine, dar tinand cont de varsta universului (13, 77 miliarde de ani) e normal sa estimam ca sunt miliarde de galaxii.

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.Oricum generatia noastra, plus alte generatii, nu vom sti niciodata.

| MytyKoste a răspuns:

Nu iti poate da nimeni un raspuns corect, pentru ca e imposibil de stiut cu tehnologia actuala.
In primul rand nu intelegem timpul, cred ca in urma big-bang-ului timpul a fost creeat si totusi e singura marime fizica care are un singur sens( chiar daca asta contrazice fizica). Universul e intr-o continua expansiune, recent s-a descoperit ca viteza de expansiune creste, daca continua asa la un moment dat e logic sa depaseasca si viteza luminii, asta ar contrazice din nou fizica cunoscuta.

| anonim_4396 explică (pentru MytyKoste):

Dar daca e asa e posibil sa se formeze noi galaxii.

| anonim_4396 explică (pentru MytyKoste):

Atunci sunt sanse infinite sa se formeze viata si pe alte planete.

| MytyKoste a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, tot timpul se formeaza noi galaxii, in primul rand se formeaza stelele, in interiorul unui nor molecular se formeaza globule, care se transforma in protostele, apoi stele.
In interiorul stelelor au loc reactii nucleare care transforma hidrogenul in heliu, cand aproape isi epuizeaza hidrogenul, diametrul stelei creste si culoare tinde spre rosu, astfel miezul devin mai cald, iar heliul se transforma in carbon.Stelele mai masive produc elemente mai grele, fier de exemplu si in timpul exploziei unei supernove aceste elemente chimice sunt eliberate in spatiu, formand intr-un final noi planete, galaxii, stele. Bineinteles e nevoie de milioane de ani pentru a se intampla toate fenomenele descrise de mine, dar tinand cont de varsta universului (13, 77 miliarde de ani) e normal sa estimam ca sunt miliarde de galaxii.

| victor333 a răspuns:

Ce inseamna etern? trebuie sa l pui intr un context adica etern..nu exista! e vorba doar de perceptie exista mai multe universuri deci multiversuri dar noi avem o mare problema cand zicem ca ceva e alb sau ceva e negru gandeste te ce te face sa zici ca acel ceva e alb sau negru si daca e chiar asa...chestia e ca poti spune si mie se pare corect asa ca un lucru e mai alb sau mai negru dar alb sau negru batut in cuie nu exista e doar perceptia noastra si lipsa de profunzime si de gandire care ne facem sa zicem asta cand de fapt daca stai si anlizezi ce zici iti dai seama de multe...

| RAY a răspuns:

Nu,va muri si el candva, nimic nu este etern totul muri candva, asta e legea naturi
stelele vor deveni gauri negre, gaurile se vor evapora

| Wøodenpints a răspuns:

Poate dovedi cineva că este sau nu etern? Dacă da, cum?

| Exilee a răspuns:

Din punct de vedere al creationismului da, este etern.
Dar, hai sa vorbim unpic si din punct de vedere stiintific.
Ai auzit probabil de niste particule fara masa, numite gravitoni. EI bine, daca acestia, gravitonii, ar avea o viata vesnica, Universul cu siguranta s-ar indrepta spre o ''moarte'' termica.
De-asemenea poti gasi raspunsuri si pe acest site:
http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t380632-150.html

| valentino52 a răspuns:

Nu este etern este doar infinit.

| pLeX a răspuns:

Poti astepta sa vezi...

| Chøço a răspuns:

Nu vom sti niciodata.

| ioanamonica a răspuns:

Pamantul cu tot ce este pe el va arde.Soarele se va preface în întuneric, şi luna în sânge. Cat despre om, acesta este vesnic (nemuritor) doar ca fiecare isi face pregateste un loc fie in cer fie in iad.Scrie biblia ca omul nu va muri nici in iad doar ca va suferi pentru vecie chinul de acolo. Deci raspunsul este simplu totul se va sfarsi. Mai putin viata de dincolo.

Ioel 2:31 Soarele se va preface în întuneric, şi luna, în sânge, înainte de a veni ziua Domnului, ziua aceea mare şi înfricoşată.

Matei 24:29 – Indata dupa acele zile de necaz soarele se va intuneca, luna nu-si va mai da lumina ei."

| Thunderstruck a răspuns (pentru ioanamonica):

Ce treaba au erectiile mintale ale unor evrei de acum cateva mii de ani cu intrebarea pusa? Oamenii vin aici, aduc argumente, nu citeaza dintr-o carte de basme.

| anonim_4396 explică (pentru ioanamonica):

Esti pe dinafara acel pasaj descrie moartea pamantului nu a Universului, iar mai apoi nu am postat aceasta intrebare aici ca sa mi se raspunda asa stupid.

| rose21 a răspuns:

Nu, este intern.
Whatever, nu se stie daca este etern sau nu, depinde de ce se mai intampla.

| Gavril_Catalin_1998 a răspuns:

Daca inca se extinde as putea spune ca Da! Dar sincer eu cred ca nimic nu este etern in afara DE Dumnezeu...