| FlorinMiliardaru a întrebat:

Este vreo diferenta intre un psihopat si o persoana "sarpe"? Stiti voi la ce tip de persoana ma refer cand zic sarpe...

7 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

"Ziarul "The Independent" face un clasament al profesiilor în care sunt cele mai multe șanse de a da peste un psihopat.
-Președinții de companii, temuții și respectații CEO.
-Avocații,
-Personalul din industria audiovizuală,
-Personalul din vânzări,
-Chirurgii,
-Jurnaliștii,
-Polițiștii,
-Clericii,
-Bucătarii șefi,
-Funcționarii publici."

Sursa: https://ro.wikipedia.org/wiki/Psihopatie

Crezi ca gasim vreun "sarpe" printre cei enumerati mai sus?

Din punctul meu de vedere nu e nici o diferenta intre "psihopat" si "sarpe".

| LPCTSTR a răspuns:

Man, unu-i un terminat si altul-i un bou, aka "tradator", mare diferenta?

| Bizon95 a răspuns:

NU
psihopatii sunt de mai multe feluri
cei mai rai sunt cei care sunt destul de inteligenti incat sa creada ca legea nu se aplica pentru ei asa ca aia fac cel mai rau
dar, exista nivele multe, inclusiv unii care respecta legea din simplul motiv ca nu vor sa ajunga la inchisoare si nu din cauza ca au moralitate, asa ca isi scarpina placerea de a se simtii superiori pe seama celorlalti asa cum pot, inclusiv a umple pe toti in jurul lor cu venin

deci persoana "sarpe" este EXACT definitia psihopatului!

| Ineys a răspuns:

Da. Psihopatu te-ar ucide fara nici o remuscare intr-o criza. Sunt imprevizibili, pot face orice atunci cand te astepti mai putin.

Caracteristicile comune ale celor cu această tulburare de personalitate sunt:

mint și fură în mod persistent;
tendința de a viola drepturile altora (la proprietate, fizică, sexuală, legală, emoțională);
inabilitatea de a păstra un serviciu;
lipsa de interes față de siguranța sa și a altora;
lipsa regretului că au făcut rău altora;
prezența unui farmec superficial;
impulsivitate;
un simț extrem de îndreptățire;
inabilitatea de a-și face sau a menține prietenii.
Persoanele cu tendințe psihopatice sunt puternic axate pe propriile lor dorințe și nu manifestă empatie pentru alții.

Cum ziceam, baga cutitu-n tine fara sa le pese.

| AnastasiaK a răspuns:

Psihopatia e o boala. Acum doar pentru ca te-a suparat pe tine cineva si ti se pare ca s-a comportat pe modelul "sarpe" nu inseamna ca poti automat sa-l incadrezi ca avand o dereglare mintala, e copilareasca intrebarea ta. Psihopatul e in mod normal antisocial, persoana "sarpe" e sociabila. De asemenea, diferenta esentiala dintre un psihopat si orice alt om e ca psihopatul nu dezvolta sentimente pentru ceilalti, nu are prieteni, nu se indragosteste...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. psihoza are cauze biologice (spre exemplu, majoritatii criminalilor in serie, amigdala nu comunica cu cortexul frontal) iar cealalta...din pur amor-propriu. egoism.

| CapDeSfecla a răspuns:

Persoanele de tip "sarpe" cum e le zici tu, sunt doar persoane pe interes, care vor ceva de la tine, care te folosesc.Pe cand un psihopat e cu totul altceva, o persoană cu probleme psihice serioase si un real pericol pentru societate și poate chiar pentru el însuși.