| Messerschmitt a întrebat:

Etica, moralul, sau complezenta. Cel putin 3 factori care duc invariabil la autoimplementarea spiritului de turma. Ce-l impinge pe om sa se complaca in situatii de toata jena, doar pentru a fi acceptat de catre cei din jur? De ce sunt dispusi cei mai multi oameni sa recurga la compromisuri absolut jignitoare la adresa speciei, doar pentru integrare?

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Omul este un animal social. El inventeaza concepte consistente cu propria sa mentalitate intrinseca. Tu acuzi etica pentru existenta spiritului de turma, uitand ce este chiar spiritul de turma cel ce a inventat etica. Ma rog, am ales primul termen pe care l-ai folosit, nu vad o legatura prea mare intre etica si spiritul de turma.
Noi creem reguli si notiuni in conformitate cu caracteristicile noastre, nu regulile ne creaza pe noi.

| MatildaPetrini a răspuns:

-Etica, moralul, sau complezenta. Cel putin 3 factori care duc invariabil la autoimplementarea spiritului de turma.
Etica, moralul sau complezenta. Hmm, posibil. Dar daca nu ar fi ele? Cum s-ar manifesta oamenii intre ei? Ce atitudini ar avea?

-Ce-l impinge pe om sa se complaca in situatii de toata jena, doar pentru a fi acceptat de catre cei din jur?
Am fost si eu asa sad. Astfel de oameni trebuie ajutati. Eu mi-am facut prieteni noi, mult mai destepti si inteligenti ca mine. Am avut parte de discutii indelungate cu ei, mi-au recomandat carti(mi-au deschis aceasta minunata lumea a cartilor!). Trebuie de explicat acest lucru sau de aratat ca nu e solutia cea mai buna, sa fie mai increzuti in sine.

- De ce sunt dispusi cei mai multi oameni sa recurga la compromisuri absolut jignitoare la adresa speciei, doar pentru integrare?
De ce? Pentru ca ei sunt gata sa faca orice doar ca sa fie vazuti de lume. Bine ca nu se omoara.

| M25M a răspuns:

Conformismul din dorinta de acceptare. homo sapiens este dependent de grup, de colectiv, de relatiile interpersonale si colective.

| dragos9234 a răspuns:

Nevoia de socializare.

| Exilee a răspuns:

''Ce-l impinge pe om sa se complaca in situatii de toata jena, doar pentru a fi acceptat de catre cei din jur?''
Bine-zis si M25M. Starea colectiva.
Dar daca vorbesti de anume fapte pentru a ajunge la niste compromisuri in a se integra in niste relatii colective/ de grup etc..., nu putem vorbi de moral/ complezenta. Din contra.
Vei dori sa pari ceea nu esti. Cam asa sta treaba cu integrarea in diferite grupuri. Mie personal, imi este indiferent. Nu trebuie sa ne rezumam la niste fapte care nu te reprezinta doar pentru a deveni pe placul unor astfel de indivizi. Daca te accepta asa cum esti( si nu prea gasesti asemenea persoane), inseamna ca ca prezinta toti factorii, nu numai pe cei care le-ai enumerat mai sus, la autoimplementarea spiritului de turma.
In caz contrar, sunt niste indivizi imorali, care nu fac decat sa te manipuleze cu manifestarile ''de grup'' in a deveni dintr-o fiinta competenta/morala, intr-una irationala, imorala, lipsita de propriile-i principii.

Răspuns utilizator avertizat
| Acidacetilsalicilic a răspuns:

Eeee, dacă vorbim în termeni generali și nu suntem în stare să oferim exemple concrete... Etica, moralitatea și poate și complezența diferențiază omul de animale, de aceea sunt puse în practică ( de oameni ) nu ca efect de turmă dar așa după cum ți-am spus, era mai înțelept să dai măcar un exemplu. Pa!

| asasaasa a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Da tu un exemplu pentru ce ai zis etica, moralitatea ssi complezenta diferentiaza omul de animal, eu unu nu cred ca omul e atat de diferit de animale, el fiind de fapt o maimuta,

| Acidacetilsalicilic a răspuns (pentru asasaasa):

Cine e maimuţă, omul? laughing Amice, îmi pare rău dar nu pot să continui o conversație cu tine dacă ai o astfel de gândire.
Pa!

| asasaasa a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Da tu ce crezi ca esti prietene? esti o specie de maimuta asta ca sa stii si tu, dar probabil u crezi ca noi suntem speciali suntem divini, picati pe acest pamant din spatiu...suntem cei mai cei!---am stiri pentru tine u esti cel care esti de ras!

| asasaasa a răspuns:

Pentru ca le e frica-de propria persoana,de propria incapacitate de a actiona,reactiona intr-o situatie,le e frica de propriile emotii neintelese, neprocesate, de faptul ca nu cunosc foarte multe lucruri despre existenta in general-nici nu prea ai cum sa cunosti prea multe-, dar cel mai mult cred ca conteaza felul in care ai fost crescut, educat.In ziua de azi oamenii sunt indoctrinati si manipultati pentru a fi transfomati in niste oi obediente iar lupii care conduc lumea fac ce vor cu turmele...http://www.youtube.com/watch?v=CaUbSwkcHz4

| LifeisALL a răspuns:

Oamenii au nevoie de o dovada a calitatilor lor. Cand nu o gasesc, unii fac orice, se umilesc, sau recurg la compromisuri pentru ca le pasa prea mult de alte pareri.De ce? Dintr-o lipsa a cunoasterii a ce e cu adevarat important in viata. Faima e periculoasa, te paraseste usor.Cam toti ajung sa inteleaga asta, dar tarziu. Ar trebui sa fim noi insine, fiindca, de fapt, doar asa traim cu adevarat.