| onemaninsane a întrebat:

Exista in Romania laboratoare de cercetare, de exemplu pentru cercetari asupra starilor de constiinta modificata? Unde se poate invata despre asa ceva, pentru a putea fi cercetator? As dori un raspuns de la un psiholog, psihiatru, sau orice om care are cunostinte in acest domeniu! Precizez ca sunt un proaspat licentiat in psihologie, si as dori sa studiez despre asa ceva, chiar as face un masterat pe un asa domeniu! Sau orice raspuns ajutator si indrumator mi-ar fi de folos! Va multumesc!

4 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Unde? În România? rolling on the floor))) Hai c-asta a fost tare.
În România avem 21498 de biserici, 4097 de şcoli generale şi 398 de spitale.
Şi... tu vrei institut de cercetare în domeniul... psihologiei?

Cu regret te-anunţ că nu există o astfel de instituţie. Reorientează-te către un masterat într-o ţară de oameni sănătoşi la cap.

Succes!

| mihaibrasov a răspuns:

Nu stiu daca la psihologie ati discutat despre constiinta modificata pana la nivelul de dedublare astrala (parasirea trupului fizic cu constiinta). In State exista institutul Monroe care se ocupa cu ce spui tu, dar studiaza in special fenomenul de decorporalizare:

http://www.monroeinstitute.org/

Eu pe dedublare astrala iti pot povesti mai multe decat inveti intr-un masterat, dar nu stiu daca asta te intereseaza sau nu. Constiinta modificata poate surveni si de la accidente, droguri, alte substante, accidente cerebrale, etc.

Daca te intereseaza si partea spirituala asociata constiintei iti recomand site-ul :

http://spiritualitate.net/

A, si ca sa iti raspund la intrebare. Din cate cunosc eu, in Romania nu exista un astfel de laborator/institut.

| elvishlady a răspuns:

Interesanta intrebare, si eu ma tot gandesc in ultimul an la studii asupra starilor de constiinta (asa cum fac cei de la Institutul Monroe, de ex, studii asupra starilor de decorporalizare..etc). Poate o fi ceva in mentalul colectiv..De ce nu s-ar putea face si la noi in Romania asa ceva, cred ca folosind un EEG computerizat, un RMN functional, se poate obtine ceva. Bineinteles, dupa cum zice domnul de mai sus, partea spirituala este mult mai fascinanta!

| elvishlady a răspuns (pentru elvishlady):

De fapt, ideea mi-a aparut in minte dupa ce cineva care lucreaza in domeniul parapsihologiei s-a gandit la studii asupra efectelor tratamentului cu bioenergie asupra organismului uman