| NDY a întrebat:

Exista oare prietenie adevarata intre oamenii cu acelasi sex?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Putem spune prietenie, dar cat de adevarata numai trecerea timpului o poate demonstra.

15 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Prietenia poate fi considerată, ca fiind "iubirea" dintre prieteni. Dar diferă de cea a îndrăgostiţilor, prin aceea că de regulă nu include o dorinţă sexuală. Probabil că, din acest motiv, "prietenia" este mult mai frecventă între persoane de acelaşi sex, deşi este posibilă şi între persoane de sex diferit. De astfel, mai diferă prin gradul în care sunt implicate egalitatea, intimitatea, reciprocitatea şi admiraţia. Prin urmare, ea îngăduie mai multă inegalitate şi este mai puţin holistă(prietenul este iubit pentru anumite calităţi, şi nu ca întreg), sau poate tolera distanţe şi despărţiri mai lungi. Aşadar, îşi adoptă parţial şi concepţiile, ca fiind unul din motivele pentru care le pasă de ceea ce cred prietenii lor despre anumite lucruri. În acest fel, prietenii se transformă în parte unul pe celălalt, dar într-un grad mai mic decât într-o relaţie amoroasă. Deci ei, fiind mai independenţi unul faţă de celălalt decât îndrăgostiţii.

| cristi202 a răspuns:

Prietenia tine de dragoste, si fiecare din noi are nevoie de asa ceva, si nu numai din partea cuiva de sex opus, ci simtim mereu nevoia de a avea si alti prieteni, si de acelasi sex cu al nostru. Am cunoscut fete care, desi aveau iubit, se intelegeau mai bine cu o persoana (cel mai adesea fata) de "dinafara", caci o intelegea mai bine si stia ca poate vorbi cu ea orice.

| Razvan a răspuns:

Depaseste orice granita prietenia adevaratawinking
Si da exista.Depinde de noi daca e adevarata sau falsawinking

| Duhovnicul a răspuns:

Logic ca exista dar eu ma intreb ce treaba are sexul? thinking ar trebui sa fie un impediment? laughing

| CrucifiedCountess a răspuns:

Exista. Problema e sa stii sa ai grija de acea prietena. Sau sa merite intr-un final...

| darrio2007 a răspuns:

Da.Exista.

| rebb a răspuns:

Evident ca da.

| romanionu a răspuns:

Normal ca poate exista
Acea persoana ti se poate numi prieten adevarat si crede-ma te simti extraordinar de bine in preajma lui

| bluerose a răspuns:

Cred ca ai vrut sa spui "de acelasi sex", nu?

| Lotte a răspuns:

Cred ca un raspuns putin mai dificil ar fi la intrebarea "exista prietenie adevarata intre oamenii de sex diferit?" nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing) Nu exista prietenie catalogata dupa sex, varsta, religie, sau alte criterii de genul asta. Exista doar PRIETENIE! Eu am doi prieteni extraordinari, iubita mea si, fratele meu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca exista doar ca o astfel de prietenie nu se construiește în 2-3 luni ci în ani sau la greu. Eu o cunosc pe prietena mea cea mai buna de la 3 ani. De vreo 4 ani sunt plecata din țară dar tot ea e cea mai buna prietena a mea relația noastră nu s-a răcit deloc.Prietenia nu trebuie sa o cauți vine singura atunci când te aștepți mai puțin.
Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu de ce i s-a dat stupid lui @Lotte dar o întrebare mai grea ar fi: Exista prietenie adevărată(fără nici o implicare sentimentala sau sexuala) intre persoane de sex diferit?¿

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiind sa fii prieten adevarat, recompensa iti va fi rasplatita. Nu avea pretentii de cine stie ce prieteni daca tu nu ai bine pus la punct conceptul acesta si drepturile/indatoriile pe care le implica.

| Siak a răspuns:

Mai atent cu intrebarile.Siak te urmarestebig grin