| Kitty a întrebat:

Exista perfectiune?

Răspuns Câştigător
| Marcian a răspuns:

Teoretic da, practic nu, doar daca ne referim la ceva divin, atunci exista dar nu pe lumea asta, nu in existenta asta.In plus defineste perfectul, ipotetic vorbind ca cineva sa poata fi ferfect trebuie sa fie perfect in toare adica perfect rau si perfect bun, dar acestea se exclud si oricum ce inseamna bun si rau? Intrebarea asta e prea profunda pentru a fi rezolvata.

25 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Da, cea pe care o acceptam.

| AvalohAlyn a răspuns:

Perfectiunea exista numai in Dumnezeu, in Creator.Numai El este perfect si nimeni, nici Sfintii nici oamenii nu au fost perfecti.

| Razvan a răspuns:

Perfectiunea este inventata de imaginatieoh go on

| Bacemi a răspuns:

Exista perfectiune ca ideal. Perfectiunea exista intr-o forma simplista atunci cand cautam sa ne multumim cu putin.

nony
| nony a răspuns:

Da.Eu sunt perfectiunea intruchipata atunci cand fac omlete big grin Vb serios, fac pariu cu cel mai al draq bucatar din lumea asta ca o fac mai buna ca elwinking

| Gizăz a răspuns:

E un cuvânt relativ ca şi frumuseţe, urâtenie sau multe altele. Ceea ce e pentru mine perfect, pentru tine ar putea fi chiar abominabil şi invers. Desigur, există varianta „clişeizată" a perfectului dar aia e o abordare superficială şi cam superfluu. Ca să parafrazez pot spune că "Perfection is in the eye of the beholder". Asta e părerea mea.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Am sa-ti raspund cu niste citate de la oameni celebrii:
"Perfecţiunea e atinsă nu atunci când nu mai este nimic de adăugat, ci când nu mai este nimic de înlăturat."- Antoine de Saint-Exupery. "Perfecţiunea este timpul celor nefericiţi." -
Claudiu Ovidiu Tofeni. "Perfecţiunea însăşi este imperfecţiune."
- Vladimir Horowit!

| Ianna33 a răspuns:

Vad ca aproape toata lumea se refera la planul acesta. Perfectiunea exista, dar nu aici, nu acum. Dupa parerea mea, singurii oameni care au fost perfecti au fost Adam si Eva, asta pana sa intervina raul intre ei. Cel putin din punct de vedere biologic erau perfecti(sanatosi, frumosi), la inceput chiar si structura cosmosului era perfecta. Acum...vedem si simtim cu totii cum e.

| Aicilef a răspuns:

Eu cred ca da.big grin

| max_4494 a răspuns:

Numai in visele noastre!

| pauladrian a răspuns:

Nu, doar perfectionism.

| aliona_6797 a răspuns:

Cum poti sa asculti adagio in sol minor, spre ex, de Tomaso Giovanni Albinoni, sau sa citesti un roman de Dostoievski si sa spui ca nu, nu exista perfectiune practic, ci doar teoretic? Nu prea sunt de acord... si cred ca uneori umanitatea in sine se subestimeaza.

| muresanul a răspuns:

Buna! Dupa mine exista(dumnezeu)!

| atianin a răspuns:

Natura era perfecta pana sa o distrugem noi dar si omul a fost creat perfect in imperfectiunea lui.

| RaR a răspuns:

Da dumnezeu

| tzugui_3815 a răspuns:

Fiecare are o alta viziune asupra perfectiunii.deci,da exista dar e relativa, asemeni binelui si raului.

| ihaterain a răspuns:

Nu.fiecare are defectelele lui mai mici sau mai marihappy

| εїз Ir εїз a răspuns:

Nu. Sa stii ca oricare are cate un defect care poate nu il vezi inca tu.Iti spun din propria mea experienta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am de unde sti pentru ca inca mai caut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nimeni nu e perfect in afara de Dumnezeu

| MangoGirl a răspuns:

NU. Dar in dragoste se mai intampla sa zici ca persoana aleasa e "perfecta". Se accepta.

| Utilizatornew25 a răspuns:

Da, în noi toti exista! Fiecare s-a nascut si ne nastem perfecti. Perfect nu înseamna sa aratam la fel, sa judecam la fel, sau sa ne îmbracam la fel. Aceasta este in noi de cand ne nastem, iar ceea ce ne face diferiti este, unicitatea! Deci fiecare se exprima la perfectiunea într-un mod diferit, nu are o definitie exacta. Dar cea mai corecta este ca da exista, e în noi, si asta nu înseamna ca suntem toti la fel, suntem perfecti dar diferiti prin unicitatea noastra! De-asta tot ceea ce este pe pamant este într-un perfect echilbru, natura, oamenii, absolut tot. Perfectiunea nu înseamna ca daca ai gresit ceva, e sfarsitul, tot ceea ce facem si gresim, se repara si putem rezolva, tot are o rezolvare în lume. În concluzie ea da exista, si e în toti, conteaza daca vrei sa o mentii mereu, sau te faci ca nu exista si nu te va ajuta la nimic, exat ca si fericirea si restul starilor existente!

| devilandreeaa a răspuns:

Da dar nu la noi.

| vision a răspuns:

Din punct de vedere obiectiv nu, daca esti narcisist(a) da.

Întrebări similare