| ellysswk a întrebat:

Exista viata dupa moarte?

Răspuns Câştigător
| roxanna a răspuns:

Draga mea, daca ar fi sa nu credem ce zice oricare dintre toate religiile existente...eu una as zice ca e imposibil ca viata asta scurta a unui om... e tot ceea ce are...adica gandeste-te la infinitatea asta de ani si timp existent...

sunt sigura ca urmeaza ceva dupa moarte...si daca nu crezi in rai si iad ia-o ca un next level big grin

34 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Nimeni nu stie asta cu certitudine!
Ar fi bine sa fie...si sa fie mai bine...
Multi au o viata chinuita aici..., toata viata bolnavi, sau toata viata saraci...etc...
Ar fi bine sa fie o viata dupa moarte in care toti sa fim fericiti!
Dar...om muri si om vedea...ca sa zic asa...

| juniper a răspuns:

Exista viata dupa moarte, sufletul nu moare niciodata, se poate reincarna, merge pe cealalta lume, in Rai unde totul este frumusete, pace, armonie, fericire, libertate si unde nu exista rautate, durere etc.

| petru a răspuns:

Frumoasa doamna, Ellysswk,

| petru a răspuns:

Frumoasa doamna Ellysswk
Aros din Milet, spunea ""Asa cum nu egzista a nu fi, tot asa nu este moartea. Doar nu-intelegerea ca Viata este o neincetata schimbare induce, noua, oamenilor, ideea fantasmagorica a treceri in nefiinta. Momentul pasiri din acest mod de viata, intrupata, in eterna viata a egzistentialului care-i neinteles (momentul ) a pricinuit chinuitoarea Himera a nefiintarii oastre ""
eu, petru b./ Cluj, admit cele sustinute de Aros din Milet, ass indrazni sa adaog :"" Vierea ( viata eterna) are o multitudine de ipostaza/stari egzistentiale, modul/forma/starea de intrupare este o infima particica din Viere, Eternitate ""
P.S.Critos din Samotrache, spune
"" Eterna-i pana si farama,
Ce leag-a zidurilor pietre!
Dar cum sa vaza ea, farama,
Eternitatea. Stand sub pietre?""

| monicaclaudia a răspuns:

Ooooo eu nu cunosc pe nimeni care s-a intors ca sa mi zica ((laughing)))))

| monicaclaudia a răspuns:

Eh robert traieste fiecare zii ca si cum ar fi ultima si ai sa vezi ca nu o sa mai ai timp ca sa te framanti cu astfel de intrebari laughing

| 112 a răspuns:

Cu siguranta exista dar viata de dupa moarte deoinde de viata aceasta.
Rai &
Iad... tu alegi prin ceea ce faci.

| ShaKuri a răspuns:

Kir_robert... sa ma anunti cand afli raspunsul! de 10 ani ma framanta intrebarea asta.

| ShaKuri a răspuns:

Notme... exista exista... dar argumentele? aici e durerea. lasa teoria...vino cu declaratiile vreunui spirit ceva.

| slyde a răspuns:

Exista! citeste si tu un pic Biblia acolo vei gasi un raspuns...

| EnjoiProSkater a răspuns:

Eu as zice da, dar cand mor iuiti totul si nu ai ce sati amintesti asa cred eu mi-am vazut viitorul deja si nu este frumos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni si nimic nu ne garantizeaza ca ar fi sau n-ar fi, asta ramane la aprecierea fiecaruia. fizic ne este destul de clar, din punct de vedere spritual exista o diversitate de optiuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ADEVARUL ESTE MAI SUS DE ORCE RELIGIE VIATA NU ARE MOARTE AM TRECUT PRINTRO MOARTE CLINICA STIU CE SPUN EXISTA UN CREATOR SI AM INTELES PE DEPLIN CE INSEAMNA ISUS...VIATA CU ESENTA DE DUMNEZEU CARE FIECARE OM O ARE DAR FOARTE PUTIN

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stam si ne GANDIM bine...ar trebui sa luam in calcul ordinea existenta in Univers.nu vedeti totul are o logica.de unde a aparut gandirea, sentimentele, discernerea bine/rau...imi place sa citesc, de asta am mai frunzarit si biblia. ia uitati ce am gasit... SF AP PAVEL.LUMEA DE DINCOLO E CEEA CE OCHII NU AU VAZUT, URECHILE NU AU AUZIT SI LA INIMA OMULUI NU S-A SUIT

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si intr-o zi cu toti vom crede can vom sta in fata creatorului dar atunca va fi ptea tarziu sa mai schimbam ceva deacaea DUMNEZEU ne-a creat oameni liberi sa alegem. Poate fi ultimile zile pe acest pamant, de aceea trebuie sa cautam inparatia cerurilor si nu sa strangem comori pe acest pamant care le mananca moliile, cum ne zice biblia sfanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se stie sigur... unii rad cand le vb despre viata de apoi ( mai ales ateii ) dar totusi daca e sa aruncam o privire sunt multe lucruri inexplicabile pe care pur si simplu nu le intelegem cum ar fi ce este realitatea? ei bine realitatea este tot ceea ce exista indiferent ca este sau nu observabil sau perceput intr-un fel sau altul, constiinta noastra ar putea supravietui mortii trupului ca si legea termodinamicii nimic nu se pierde

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, desi nu crezi, exista.Am pierdut un copil, dupa moartea caruia s-au intamplat multe lucruri inexplicabile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt convins ca da, dar nu ca pe pamant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu tot ce se zboara se manancahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si eu am un prieten care a fost in moarte clinica si mi-a spusca vede chipuri luminoase si auze voci ca de ingeri cantand in cor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai trupul ramine pe pamint si inpamint, iar sufletul mereu este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata dupa moarte?, ...acum nu stiu dar parerea me e ca se nasc altii cu sufletul nostru si sunt ase, manatori cu noi numai ca cu alt fizic parerea mea acum nu stiu ...asteptam si noi moartea sa vedem ce_o fii mai ellyslaughingpup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, o viata pentru care o sa fim rasplatiti pentru faptele noastre.
Moartea este o trecere la viata vesnica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca exista fantome, inseamna ca dupa moarte, exista o noua viata. Multi spun ca exista fantome. Multi spun ca le-au vazut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu putem stii cu siguranta. Poate ca este, poate ca nu. Nu exista dovezi clare cum ca ar exista, dar nici invers.

Eu personal cred ca exista ceva dupa moarte, dar nu pot spune sigur ca e viata. Ceva tot trebuie sa se intample cu sufletul dupa moarte. Nimic nu se pierde, totul se transforma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi ca totul se termina aici ...nu ne deosebim cu nimic de animale ...mai gandeste-te

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Absolut DA. Din experienta proprie va spun urmatoarele : in 1999 a murit tatal meu. Unul din obiceiuri este sa se puna o cana de apa la coltul casei pentru un numar de zile. Aveti cuvantul meu de onoare ca in fiecare seara umpleam cana cu apa si in fiecare dimineata lipsea cam jumatate din ea. Am cautat tot felul' de explicatii precum ca ar bea o pisica din ea ...etc, fals. O pisica nu poate sa bea o jumatate de cana de apa si nici macar sa nu rastoarne cana la sfarsit, mai ales ca era pusa pe ceva inalt, greu accesibil unui animal.
O alta intamplare : cand am plecat la biserica, 8 barbati s-au chinuit sa duca patul acela pe care era pus, la masina, si se vaitau ca e foarte greu. Dupa ce s-a tinut slujba in biserica, 4 insi au fost destui si se vedea ca nu cara ceva greu.

O alta intamplare : intr-o dupa-amiaza eu si sora mea am mers sa ne odihnim in fosta camera a tatalui meu. Sora mea a adormit, eu ma uitam pe pereti. La un moment dat am simtit o presiune discreta, parca s-ar fi asezat ceva peste mine, pur si simplu o prezenta straina si o presiune, simteam un fior ciudat in tot corpul ...nus' cum sa explic.
Am pus totul pe seama gandurilor ce ma macinasera in ultimul timp, pe oboseala. etc. Nu am spus nimic nimanui, mai ales ca noi urma sa plecam la casele noastre si mama sa ramana singura acolo.
La cateva zile, stand la o cafea cu sora mea, ce credeti ca imi zice: "iti spun ceva da' sa nu ma crezi nebuna. In ziua aia cand am dormit la tara, parca am simtit o apasare asa peste mine cand dormeam."
Va dati seama ca am ramas masca, mi se face pielea de gaina si acum cand va povestesc.

Parerea mea este ca exista viata dupa moarte, habar nu am cum si in ce fel dar ceva este. Sunt de acord cu religia dar sunt total in dezacord cu obiceiurile preotilor.
Sanatate va doresc si sa nu va fie frica de moarte, nu mosteneste nimeni pamantul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exista dar nu crede in moarte si traiesteti viata din plin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca exista viata dupa moarte, cred ca sufletul se intoarce inapoi in alt corp.Mai bine sa ne punem intrebarea,, care este sensul vietii?,,