| CreepyCrow a întrebat:

Expresia "Banii nu au miros" se refera la faptul ca nu conteaza de unde vin banii si ca trebuie sa ii folosim asa cum consideram?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, la asta se refera, desi nu este tocmai exact, s-ar putea sa fie chiar dimpotriva, avand in vedere ca sunt pedepse pentru obtinerea ilegala a banilor.

Bula
| Bula a răspuns:

Banii n-au miros se refera la faptul ca, la banii vechi nu s-a tinut evidenta de provenienta ca acum si, ca urmare, nu se putea afla de unde vin si unde pleaca.

Expresia initiala se datoreaza lui Titus Flavius Vespasianus (9-79).
El a dat ordin ca toaletele publice sa plateasca taxa. Baiatul lui s-a opus, argumentand ca aceasta taxa este mizerabila, dar el a ridicat o moneda de aur la nas si a spus: "Nu miroase!" ("Non olet!").

| Mayhem666 a răspuns:

Nu am auzit nici o data de aceasta expresie.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Expresia e folosita cand banii sunt mijlocul unor tranzactii nu tocmai legale. In ziua de azi e cam improprie expresia si ramane mit pentru ca la sistemele actuale e mai greu sa ascunzi / justifici bani ilegali.

| Mussette a răspuns:

Http://www.istorie-pe-scurt.ro/originea-expresiei-banii-nu-au-miros/
Adica nu conteaza modul prin care ii faci sau de unde provin.