NOname
| NOname a întrebat:

Fiecare are un scop în viață?
"Tears clean the windows of your soul.
That's why you feel good after crying."
http://youtu.be/1zeb-k-XzaI (un om uimitor, incredibil - Nick Vujicic)
... just the way you are.

38 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Iar ce părere aveți despre ideea că, încurajând un om, este posibil să-i salvăm viața și descurajându-l, să-l împingem în prăpastie, noi fiind ultima picătură care a umplut paharul?

Încurajarea unui om la momentul potrivit și salvarea vieții lui poate fi un scop în sine, unul ascuns?

| Dumnezău a răspuns (pentru NOname):

Punctezi bine treaba asta cu posibilitatea, pentru ca in situatii de genul, nu exista certitudini totale, date fiind discrepantele intre diferite caractere.Eu zic ca daca un om,la existenta unor injurii si descurajari la adresa sa,cedeaza psihic si o da in depresie sau alte boli, pana la suicid, chiar, este mai mult decat slab si demn de mila.O persoana ce simte ca i s-au adus prejudicii morale din cauza unor cuvinte, exagereaza.

Iar treaba cu incurajatul functioneaza pe baza unei conventii sociale.Pe baza careia, esti un bastard nenorocit, daca nu alergi spre patul suferindului - permite-mi aceasta formula metaforica - sa il consolezi si sa-l amagesti cu vesnica placa "o sa fie bine". Inteleg, functioneaza la pusti de maxim 10 ani,dar ca om adult,nici incurajarile si nici descurajarile altora n-ar trebui sa aiba niciun efect asupra persoanei, ci doar capacitatile tale de recuperare, fie psihica, fie fizica.

Incurajarile/descurajarile venite din partea altora n-au nicio semnficatie, daca X nu este dependent de opinia publica si de modul in care acesta este privit de altii.Ba chiar mai mult,atunci cand exista descurajari,cred ca doar o persoana resemnata, ultra-fatalista si, in fond, idioata, nu se va inversuna in cursa sa catre un obiectiv pe care si-l stabileste.

Treaba asta cu incurajarea e pornita dintr-un egoism mascat in altruism si grija totala.Nu mai dezvolt acum, pentru ca n-am timp.

| deeea28 a răspuns (pentru Dumnezău):

Eu zic ca ai avut o viata frumoasa pana acum sau pur si simplu puterea ta de a fi tare isi trage seva din ceva, poate din intelegerea parintilor fata de tine sau poate pur si simplu din oftica fata de viata care-ti da batai de cap si careia vrei sa-i razi in fata facandu-i in necaz, dar atunci cand cazi sau atunci cand pur si simplu mai ai putin si gandesti ca nu mai poti iti spun eu ca un simplu " va fi bine" chiar si din partea iubitului sau a iubitei sau din partea cuiva drag poate face cele mai multe minuni. Ajutand pe altii ne ajutam pe noi, ajutandu-ne pe noi, putem ajuta pe altii si putem noi fi mai buni. E simplu, e legea compensatiei, nu e egoism. Oamenii sunt foarte foarte influentabili, n-ai idee si daca tu crezi ca nu esti asa, imi pare rau pentru tine, mai ai multe de invatat. Cat timp nu stii asta, esti doar un om mandru si prea incapatanat ca sa recunosti. Atata timp cat recunosti asta, poti sa te aperi. Simpluwinking

NOname
| NOname explică:

Vă propun și un scurtmetraj (de 20 de minute) cu Nick Vujicic "The Butterfly Circus".

http://www.youtube.com/watch?v=y_MCwlY6zzg
Merită văzut.

| W3R4 a răspuns (pentru NOname):

Chiar a meritat sa-l vad!

NOname
| NOname explică:

Versiunea completă: http://youtu.be/L22CSiM560c

NOname
| NOname explică:

Recunosc, sunt puțin dezamăgită... Nu mă așteptam să întâmpin atâta superficialitate și negativitate.

Omul acesta spune ceva și spune bine. Nu este cazul să ne luăm de aparențe și lucruri total irelevante, ignorând complet mesajul uluitor de frumos și importat ce-l transmite. Ar fi bine nu doar să ascultăm, ci să și auzim.

Dacă și așa cineva ne trezește reacții negative și simțim nevoia să-l atacați, e trist, oameni buni.

Este cât se poate de evident, că Nick nu vrea decât să ne dea "o mână de ajutor", să ne deschidă ochii, să ne arate că avem pentru ce să trăim, că trebuie să încercăm până reușim, că părerile celor din jur nu trebuie să ne afecteze, că ar trebui să fim mai buni unii cu alți, că viciile ne trag în jos, că viața poate fi frumoasă - totul stă în atitudine și în alegerile pe care le facem...

Și dacă pentru asta are nevoie de mediatizare (cum altfel?), mediatizare să fie!
Criticile chiar nu cred că își au rostul. Deloc.

Partea bună, frumoasă este uriașă.
Ce ar fi să nu o umbrim, căutând nod în papură?

http://www.youtube.com/watch?v=9BE1YqDYlLo

| Zazu a răspuns (pentru NOname):

Eu zic ca ar fi mai bine sa ne uitam in jurul nostru, nu numai sa auzim si sa ascultam.Eu nu critic personajul Nick, eu critic oamenii care nu isi vad semenii suferind la o distanta de juma de metru.Aici e ca-n politica, o facem mai usor din fotoliu decat daca am iesi in strada.

NOname
| NOname explică:

Îmi vin în minte două citate:

"Life isn't about waiting for the storm to pass. It's about learning to dance in the rain."

"It's your attitude, not your aptitude, that determines your altitude."

| EmaS a răspuns:

Dumnezeu i-a daruit o sotie minunata.http://crestintotal.ro/2012/02/18/s-a-casatorit-nick-vujicic/

| NOname explică (pentru EmaS):

Da, se pare că anul acesta s-a căsătorit cu o superbă japoneză pe care a cunoscut-o pe Internet.
http://www.click.ro/......65807.html

| harciog a răspuns:

"Pasim cu mare grija spre marginea durerii
Spre nu se stie unde, spre nu se stie cind
Reverberatii fine pe culmile tacerii
De suflet fara lacrimi si in genunghi zacind"

| NOname explică (pentru harciog):

Cât de frumos... Minunate versuri.
Îmi poți spune, te rog, cine este autorul? Mi-ar plăcea să mai citesc din el.

| harciog a răspuns (pentru NOname):

Imi pare rau, e tot ce am simtit cind am vazut videoclipul.Nu-ti pot spune deci autorul pentru ca el nu exista ca persoana fizica, principalul vinovat este puterea de a transmite a clipului.O zi buna, e inaorat la Galati.

| NOname explică (pentru harciog):

Bănuiam că sunt compuse de tine. Felicitări, harciog, foarte inspirate.

| maiAm8conturi a răspuns (pentru harciog):

"Mi-ai smuls o lacrima, Harciog,
Regret ca esti departe.
Te-as urmari ca un neghiob
Sa-ti pun viata 'ntr-o carte.

Chiar si la groapa in mormant,
Eu tot as pune in randuri
Cum arunca'n tine pamant,
Iar tu tapan in scanduri."
Chiar ca sunt nori la Galati, daca mai picura si dau pe stergatoare porneste sirena, poate ma auzi si arunci cu ceva...fa-mi o surpriza! lasa caramida jos din mana.
Da, s-a mai discutat despre Nick Vujicic, nu e un scop ci o reorientare si adaptare la conditia fizica.Partea mediatica ma scarbeste.

| harciog a răspuns (pentru maiAm8conturi):

Incintat de versurile de la urma, incitante, dar pardesiul, pardesiul e de firma?

| Dumnezău a răspuns:

Personal,mi-e lehamite de cat se uzeaza fenomenul - pentru ca deja e un fenomen - Nick Vujicic, mai ales de catre cei ce propaga neostoit ideea asta a luptei continue si neobosite, ca, vezi dom'le, nu te poti lasa batut.De parca australianul sau cei ce il tot dau ca exemplu in atatea medii online ar fi niste grozavi sociologi si cunoscatori de caractere, ce stiu ca mereu lupta trebuie continuata.Nu de alta, da' genul asta de oameni practica un fel de promiscuitate spirituala si sunt agasanti.

Ca sa trec la subiect, tot personal, mie imi place mai mult expresia in engleza.Cannon Fodder.Asta suntem cu totii.Mai pe romaneste, carne de tun.Asta e realul,palpabilul si realul scop al fiecaruia.Ce depaseste jurisdictia asta,deja devine filosofie ieftina,menita sa ii faca pe tot felul de martafoi ieftini si fantome fara sens,speciali, vezi dom'le si nu doar simpla carne de tun, ci niste fiinte speciale cu un drum luminos, plin de incercari, dar frumos.Iarasi...cannon fodder! Nu sunt atat de minunanti si speciali oamenii pe cat vor unii sa ii infatiseze.Suntem foarte simpli, foarte insignifianti, da' ai dracului de vanitosi.Ma rog, sunteti, ca ma exclud.

| Woodenpints91 a răspuns:

Îl ştiu,e vechi filmuleţul.
Singura chestie care-mi palce la el,este că nu se plânge, şi este mai binedispus decât mulţi care au şi mâini, şi picioare...
Totuşi, e cam nasol să fii în situaţia lui, ai mereu nevoie de cineva să te îngrijească. Mai ales la igiena corporală...

| NOname explică (pentru Woodenpints91):

În mod cert nu și-ar dori nimeni așa ceva și este cât se poate de dezavantajat față de noi, ceilalți, dar asta îl face cu atât mai mult de admirat și apreciat.

Plus, a reușit să transforme dezavantajul său în avantaj - foarte ingenios.

Pare mult mai puternic și sigur pe el decât majoritatea oamenilor "normali" (ghilimelele se datorează faptului că normalitatea e relativă) și transmite parcă prin toți porii: "Dacă eu pot, tu de ce să nu poți?! Ce scuză ai?".
Smart!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru NOname):

Este ceva ce admiri de la distanţă, dar nu ai vrea să fii ca el.
Cred că mi-a venit o idee de viitoare întrebare... fără ochi sau fără mâini? La ce ţii mai mult, la văz sau la membrele superioare?

| Zazu a răspuns:

Da,fiecare are un tel, mai ales cand ai un bun manager.Hai sa fim seriosi!
Nu uiti, ca maine, cand intalniti primul invalid pe strada, sa ii aratati clipul cu Nick...o sa ramana...impresionat! inainte de-ai intoarce spatele sa nu uitati sa ii aruncati si de-o paine, nu toti dispun de un manager personal.

| DrugFree a răspuns:

Fiecare are un scop.Fiecare are o pasiune, poate sa razbeasca orice daca are vointa.
Chiar daca unii avem unele probleme cu asteptare si gandire le putem distruge si ne putem continua viata. Pe tot parcursul vietii, orice om ar trebui sa reuseasca ceva, chiar si in ultimele clipe, chiar daca nu are maini, picioare etc.

| PotatoMustDie a răspuns:

Cand l-am vazut pe acest om am fost tot "Wooooooooooow, cum, dar ce, dar cum..." Dar oricum e incredibil sa vezi cum se poate adapta cineva la orice situatie.

| RAY a răspuns:

Sa incerc sa am tot ce imi doresc daca nu asta e mor si gata, asta e ultima barca alta numai e pe barcuta asta navighez spre moarte ma indrept zambind si vazand moartea razand

| deeea28 a răspuns (pentru RAY):

Nu te supara dar cati oamenii fara maini sau fara picioare sau fara ambele sunt, si cati ai vazut asa ca Nick? Sunt foarte foarte putini, fiindca desi plin de ghinion sa se fi nascut asa, totusi are norocul sa aiba alte avantaje de care alti invalizi nu dispun. Chiar si unei astfel de persoane cand ii dai o sansa, cand ii dai posibilitati, nu-mi zice ca nu i se va parea viata mai frumoasa. Dar una careia D-zeu sau nenorocul ii ia tot, ala nu va zambi in veci, chiar daca nu se va omora, chiar daca va supravietui, el se va simti intotdeauna incomplet. Si nici de acest Nick nu sunt convinsa ca atunci cand pune seara capul pe perna, nu se simte incomplet si nu are anumite nemultumiri sufletesti. Orice om in lumea asta este mai mult sau mai putin superficial iar astfel aspectul fizic ii este important. Chiar si cei care zic ca nu are importanta tot au cateva criterii dupa care iau decizii cand aleg pe cineva. Toti suntem mai egoisti sau nu in privinta asta, toti vrem sa castigam ceva pe o parte, chiar si cei care zic despre o persoana ca nu conteaza fizicul, ei cauta compensare psihica si invers. Spune-mi tu mie un om care iubeste pe alt om care il trateaza oribil, il bate, il jigneste, il terorizeaza. Frica da, poate fi, dar iubire....nuu. Atunci omul asta care nu are decat un psihic relativ bun, crezi ca multe poate oferi si multe poate da in schimb? Mai pui intrebarea daca fiecare are un scop in viata. Singura ai putea sa-ti raspunzi. Tu ce scop ai in viata? Simti ca te-ai nascut pentru ceva anume? Sau scopul tau se refera in concordanta cu altii sau un scop pentru tine personal? Eu simt ca am venit cu un scop pentru mine personal, de a-mi dezvolta mai mult anumite capacitati, dar tu ce scop ai? Sau crezi ca acest om care nu are maini si picioare a venit cu scopul de a ajuta pe altii. Nu neaparat crede-ma. Fizic explicat e doar o anomalie din cauza radiatiilor, poluarii si a altor consecinte pe care le suportam. Se ajuta pe el ajutand pe altii atat. Daca n-ar face-o, iti zic eu ca ar fi un om mort acum.

| RAY a răspuns (pentru deeea28):

Da e un om incredibil ma uimit cred ca avem de invatat multe de la el vointa, ambitia, determinarea lui si multe alte lucruri, de multi ori ne plangem din nimic el nu sa plans a mers mai departe

| deeea28 a răspuns (pentru RAY):

Crezi tu ca nu s-a plans, ai fost tu langa el sa stii? Chiar in articolul in care zice ca s-a insurat spune ca a fost in pragul mortii. Am cunoscut si eu oameni cu probleme mari de sanatate si foarte puternici psihic si chiar si ei cad crede-ma, numai ca se ridica poate mai repede ca altii sanatosi atat.

| WhatheWow a răspuns:

Am vrut sa scriu multe pe aceasta tema, dar din pacate nu am timp. Lacrimile nu spala niciodata durerea ci doar o exteriorizeaza; singurul mod prin care poti sa faci Viata sa se "rusineze" atunci cind iti da o palma e sa-i zimbesti. Acest om poate ca a ramas fara lacrimi si a realizat ca durerea persista iar atunci, in incercarea lui disperata de a scapa de durere a descoperit puterea zimbetului, reusind in acest fel sa scape de durere si sa faca Viata sa "roseasca".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu vara nu dorm...la,la,etc.
Dar macar ma duc sa fac o baie cand ma trec caldurile!

| stpu a răspuns:

Ne confruntam cu sute de tone de droguri(numai prin Romania trec vreo 70 anual), ne confruntam cu milioane de prostituate si zeci de mii care transmit hiv-ul, ne confruntam cu evaziuni fiscale care adunate ar achita datoriile unor mari tari, ne confruntam cu copii abuzati si victime ale traficului de persoane, ne confruntam cu mii de oameni care in secunda asta se gandesc cum sa distruga milioane de vieti umane, ne confruntam cu coruptie la nivel inalt etc. etc. etc.
Draga, NoName, care e scopul acestor oameni, mentionati mai sus? Sa sufere? Sa fie victime? Sa moara cand vor altii? Sa nenoroceasca alte vieti?
Viata e frumoasa... atat timp cat ti-o faci singur. Cand ti-o fac altii, viata devine ceea ce nu ti-ai inchipuit niciodata. Traim intr-o lume in care lupta iti asigura un loc al tau. Apoi fiecare lupta are un scop.
Pentru mine un om uimitor, incredibil a fost Falcone care a pus viata celorlalti mai presus de viata sa, si a luptat pentru o lume mai buna. Sa-ti pretuiesti propria viata nu ajuta cu nimic umanitatea.

Răspuns utilizator avertizat
| MrsEinstein a răspuns:

Nu ştiu... încă sper ca într-o zi să fiu undeva sus.

| 01Joulie01 a răspuns:

Oamenii sunt obisnuiti sa traiasca intr-o anumita normalitate, cu o baza sub picioare. Atunci cand acea normalitate se destrama, acei oameni devin a-normali in ochii unora dar diferiti si speciali in ochii altora.
Acest exemplu care l-ai dat, Nick Vujicic, s-a nascut asa, pentru el este normalitate, s-a acceptat asa cum este si tine discursuri pentru a incuraja lumea.
Cand dam de greu avem impresia ca rezolvarea este imposibila si durerea nimicitoare. Dar de fapt este exagerarea omului, se orbeste singur. Dar in timp omul invata, imita de la altii vointa/credinta/cunoasterea/dorinta etc. Le dezvolta sau le lasa asa cum le-a invatat. Fara sa ma abat de la subiect, acest om a fost fortat sa isi dezvolte vointa, vointa de a face cat mai multe lucruri si de a arata ca poate. Prin acele discursuri el isi intareste vointa si ceva ce nu poti rapi de la un om este dorinta de a trai. Degeaba incercam noi sa ne dam cu parerea fiindca nu putem simti ceea ce simte si gandeste el iar in discursurile lui poate nu e mereu sincer.
O alta idee : lacrimile, plangi azi, te simti usurat dar de fapt esti obosit, adormi cu ideea ca esti usurat si apoi te trezesti din nou, a doua zi cu aceeasi durere dar faptul ca ai plans cu o zi inainte te pacalesti singur ca durerea a mai trecut si asa mergi mai departe zi de zi versi cate o lacrima sau mai multe pana ajungi la stadiul in care zici "sunt vindecat" dar de fapt e o minciuna ca sa poti tu merge mai departe. Sunt multe de zis si prea putine de reparat.

Răspuns utilizator avertizat