| Hombre a întrebat:

Foarte multe lucruri sunt posibile in aceasta lume, credeti ca si iubirea intre oameni este posibila?

Răspuns Câştigător
| siwel a răspuns:

NU, nu cred ca e posibila dpdv uman.
Cred ca suntem profund egoisti si utilitari in felul in care tratam alte fiinte umane.
Cred ca e posibila in masura in care suntem constienti si conectati la dragostea nelimitata, neconditionata a lui Dumnezeu pentru oameni si dam mai departe aceasta dragoste.
Nu cred ca cineva care nu poate fi sigur in mod absolut de faptul ca e intr-adevar iubit neconditionat poate sa iubesca in mod real semenii. Iar pe pamant nimeni nu e absolut sigur. E ceva supranatural sa realizezi ca esti iubit fara conditii. Cand asta se intampla cred ca incepem sa avem sanse sa iubim real semenii. Eu cred ca in Hristos (nu indepenent de El) aceasta dragoste e accesibila si la dispozitia oricui o doreste.
Doamne ajuta.

16 răspunsuri:
| Hombre explică:

Nu personalizati raspunsul ci la modul general.

| Hombre explică:

Mai @Bet (Traiane) de ce bat palestinieni si evrei de mii de ani, de ce Cain ia luat glanda lui Abel, de ce sute de crime se comit zilnic pe planeta de ce purtam razboaie de cand ne stim si nu a fost o singura zi fara conflict pe pamant, din cauza evolutionismului si ateilor? Tocmai de aceea am pus aceasta intrebare in legatura cu cele enumerate mai sus. @Bet uneori zici doar cuvinte fara sa spui nimic.

| AvalohAlyn a răspuns:

Eu cred ca aceasta a fost posibila pana intr-o anumita perioada.Vezi prezicerile din Apocalipsa din Biblie, iubirea dintre oameni va disparea incet incet.

| Razvan a răspuns:

Noi vrem sa credem ca este posibila. Dar dragostea implica toleranta.Si la capitolul asta nu stralucimhappyMai avem inca multe de invatatwinking

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Bineinteles. E ceea ce cautam cu totii mai mult sau mai putin constient. Trebuie doar sa ni se mai aminteasca cum, din cand in cand.

| anad a răspuns:

Iubirea este suprema lege a universului: lege misterioasă care guvernează şi orânduieşte totul, de la atomul neînsufleţit până la fiinţele raţionale: de la ea pleacă şi spre ea converg, ca spre un centru de irezistibilă atracţie, toate gândurile şi acţiunile noastre.(definiţie de Gustavo Adolfo Becquer).

| BeT a răspuns:

D@hombre, iubirea a exista intre oameni, dar acum este pe cale de disparitie. Evolutionismul si adepti lui au inventat o iubire animalica.

| BeT a răspuns:

D@hombre, orice cuvint inseamna ceva chiar daca este o prostie.Nu are nici un farmec sa intru in istorie asa ca eu vorbeam de iubirea simpla a romanului, in urma cu 35 de ani era o legatura mai strinsa intre oameni, respect si onoare; azi in schimb-ce este? Eu nu imi permit sa vb.cu un om mai mare decit mine cu 10 ani la per-tu, sper sa intelegeti ce vreau sa spun.

| elena a răspuns:

Mai mult sau mai putin...si oricum iubirea nu este un lucru.

| micurutza2005 a răspuns:

Iubirea...este un lucru sfant care vine de la Dumnezeu, El e iubirea si iubirea e El ar trebui sa facem cum face El, adica sa ne iubim neconditionat si curat, sa intelegem iubirea si sa o pretuim e un lucru sau un sentiment dat noua de El, si ar tebui sa facem voia Sa, sa iubim, si mai cred ca totusi exista iubire ca unii oameni se iubesc foarte mult si cred ca e posibila pentru ca nimic nu vine de la Dumnezeu sa nu fie posibil trebuie doar sa vrei si sa ai suflet curat cand iubesti, sa nu mai fim asa de rai. eu cred in El desi nu l-am vazut nicicand, asa ca visez sper sa intalnesc odata si pentru. mine iubirea aceea frumoasa si sincera desi pana acum nu stiu ce e acea iubire intensa si sincera, dar ...nu imi pierd speranta ea moare ultima se spune si nu voi lasa sa fie asa, iubirea invinge totul, daca am folosi-o toti ar fi posibila iubirea intre oameni tot timpul pentru. ca e cel mai frumoas sentiment posibil doar intre oameni.

| elisa_2627 a răspuns:

Sigur ca este posibila, dar trebuie mai intai sa se cunoasca bine semnificatia cuvantului ''iubire".

| Filly_6570 a răspuns:

Iubirea poate lua multe forme, de la iubirea fata de partenerul de viata la cea de mama pana la cea fata de catelusul sau pisicuta care se alinta pe canapea. Si nu se opreste doar la lucrurile vii, merge pana la iubire pentru obiecte (si aici putem enumera masini, case, reviste, timbre, etc), iubire pentru senzatii (adrenalina, siguranta, pericol, victorie, etc), iubire pentru starea materiala si aici cred ca aproape toata populatia globului e indragostita de bani si puterea lor. Chiar si in cazurile in care in mod deliberat cineva are de suferit in urma actiunilor noastre se exprima o forma de iubire, iubirea de a vedea suferinta pe fata unei persoane(aici fac referire la toti acei psihopati care au facut lucruri ingrozitoare pe parcursul vietii sau inca o mai fac). Subiectul acesta e mult prea complex si ma opresc doar la a creiona o imagine a ceea ce cred eu despre iubirea intre oameni. Pe scurt sunt sigur ca exista iubire intre oameni iar formele ei sunt infinite, doar ca fiecare dintre noi percepe un numar limitat dintre ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde stim ca este inexistenta? Pana acum, ura aceea nu face decat sa accentueze interesul tau asupra persoane repsective.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta daca mai exista oameniwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza ca timpitul de orgoliu in nimicnicia lui goneste tot ce-i constructiv intre oameni spunindu-si ca numai el poate sa construiasca ceva durabil pina cind plesneste ca un balon de sapun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca este posibila cu un minim efort din partea tuturor. uite as putea spune ca nu urasc pe nimeni.mai sunt rautacios si prost crescut cateodata dar nu cred ca urasc pe cineva.mai sunt oameni pe care-i consider antipatici, dar asta e, daca tot santem impreuna pe fata pamantului in acelasi timp, inseamna ca asa trebuie si de ce ne-am otavi sufletele cu ura? cat de rau mi-ar face cineva, sau cat de urat mi-ar vorbi, nu cred ca l-as lasa sa moara intr-o situatie limita.