| Sara2005Sd a întrebat:

Hei TPU, azi-noapte m-am trezit brusc, dupa am deschis ochii si am vazut pe cineva ( fantoma), ca se uita la mine si imi zicea sa tac si imi zicea : ssss.... M-am speriat ( dormeam cu mama ) si dupa am adormit. Am visato pe mamaia mea care a murit si doi caini ai mei care au murit. M-am trezit ( tot brusc). Iar m-am speriat si eram singura acasa. Mama era la munca. M-am trezit la 5:00 dimineata. De atunci eu nu mai pot dormi si sunt speriata. Dau funda! Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| americanu00334567 a răspuns:

Salut! Cred ca te pot ajuta, si eu am aceeasi senzatie cate o data... dar ma calmez si deschid repede televizorul apoi ma calmez mai tare si gata sa stii ca te uiti (cred) la multe filme de groaza (ca mine) eu de asta mi-e frica ca sa nu vina fantoma din filmul The grudge 2 in spatele meu aia cu pielea albastra care face un sunet de parca ar ragai in continuu sau face un sunet de pisica deci... filmul e infricosator WOW deci foarte infricosator si de asta ma tem. Exista copii nebotezati care au murit in pantece sau au murit pur si simplu (nebotezati) si asta inseamna ca bantuie pana ce isi gaseste sufletul ceva gen. Nu stiu asa am auzit de la bunica mea ca tot auzea "boteaza-ma boteaza-ma " si nu era nimeni ca ea vinea acasa la ea si era intuneric si nu era nimeni si dadea foc la carpe si spunea "Daca esti fata de va chema (un nume de fata) daca esti baiat te va chema (un nume de baiat) scuze ca am scris asa mult dar sper ca te-am ajutat! big grin

| Sara2005Sd explică (pentru americanu00334567):

Da asa am facut l-am aprins. si dupa, eu am aprins lumina pana la 8:00 dimineata si dupa am aprins si laptopul. si am inceput sa uit. Si iae mi-am amintit dar mi-a trecut

18 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Regulile de aur cand vezi o fantoma:

1. Te asiguri ca nu era alt obiect interpretat de creierul tau ca fiind o fantoma. Daca in adevar nu era alt obiect care semana cu o fantoma (ex:un scaun) atunci treci la regula numarul 2.

2. Consulti un oftalmolog. Daca oftalmologul te gaseste sanatos atunci treci la regula numarul 3.

3. Consulti un psihiatru. Daca psihiatrul te gaseste normal din punct de vedere psihic atunci aplici regula 4.

4. Consulti alt psihiatru. Daca si acesta te gaseste sanatos treci la 5.

5. Verifici daca halucinatiile nu iti puteau fi provocate de alte surse exteriaore diferite de schizofrenie acuta, cum ar fi un tratament medicamentos (anumite medicamente pot provoca halucinatii) consumul de ciuperci necomestibile sau stricate, consumul de droguri, etc. Daca nici asta nu e, treci la 6.

6. Vezi daca nu a fost o farsa, e foarte posibil ca cineva sa te fi pacalit. Daca nu a fost nici asta, atunci 7.

7. Acum te poti gandi intr-adevar la un posibil fenomen paranormal.

| Sara2005Sd explică (pentru Inferno):

Mda cam asta am facut in afara de psihiatru pentru ca am fost acum 10 zile pentru ca ziceam mereu si nu mai ma obrea de fantome si sunt sanatoasa tun

| Miauti a răspuns:

Am o intrebare;
Acea fiinta plutea deasupra ta, si era imbracata intr-o rochie alba?

| Sara2005Sd explică (pentru Miauti):

Nu, dar fiinta era doar un cap de om

| Archangells a răspuns:

Haha. nu te mai uita la filme de groaza deoarece iti incarci memoria si subconstientul cu imagini horror, pe care creierul le va accesa in timpul noptii. cauta un lucru care iti ofera siguranta cand il ai aproape, si inainte sa dormi poti face o rugaciune deoarece iti trece creierul pe pozitiv, nu stiu daca ai auzit de puterea autosugestiei. apropo, cosmarurile sunt nimic fata de asta: https://www.google.ro/......ps?/search

| Aiwendil a răspuns:

Poate mamaia ta incerca sa iti comunice ceva anume. Povesteste-i mamei tale intamplarea. Poate rezolvati problema impreuna.

| Sara2005Sd explică (pentru Aiwendil):

Nu pot sa-i zic pentru ca. mama ma si batut pentru asta, am incercat sa-i explic... dar nu vrea sa asculte

| RAY a răspuns:

Eu nu inteleg ceva de ce fantomele astea imaginare apar doar la uni, ca eu astept de o viata una sa ma viziteze, macar un video ceva sa se prezinte si ea, era un vis clar, cateodata visele sunt asa lucide ca par reale de asta te pot asigura

| RainmakerX a răspuns:

Felicitari...Acum nu o sa pot dormi nici eu.Ce oameni daca visez urat la noapte ma supar acum pe bune.Si eu il visez foarte des pe bunicul mort de 1 an.La inceput ma trezeam plangand (aproape) ma trezeam brusc.Acum m-am obisnuit cu ideea si inca il visez dar nu mereu.Niste babute au zis sa dau de pomana lamai daca nu mai vreau sa visez dar astea sunt povesti.Mai e ceva ce nu inteleg... imi pare rau daca te supar inteleg daca esti speriata.Cum vine faza dormeam cu mama dar mama era la munca?
Acum spun ceva ce m-a facut sa nu mai dorm o saptamana. Faceam pe post de baby sitter la verisoara mea.
Fetita pe nume Julia(verisoara mea mai mica cu 14 ani) avea 2 ani, statea si se juca pe canapea.Pe canapeaua aceea dormise in ultimii ani de viata bunicul ei (sotul surorii bunicii mele).A inceput sa vorbeasca la un moment dat asa singura.Si nu am avut ce face decat s-o intreb cu cine vorbeste.A zis ca vorbeste cu tataie...
Nu stiu ce ati scris voi aici dar stiu sigur ca e greu de crezut si mai stiu si ca o sa dorm rau la noapte pentru ca la 23 30 nu am ce face decat sa citesc din astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă să sfințești casa cumva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu tot asa, m-am trezit ud tot, usi si geamuri deschise, toasterul din bucatarie pornit.I-am zis fantomei "iesi!" si m-am bagat la loc in pat.
Dimineata ziaristi, politie, primar, vecini in curte, ascultau toti declaratiile ei si ma priveau incruntati."Bantui de 700 de ani casa asta, dar asa ceva n-am patit niciodata.Astfel de oameni nu merita sa le porti cearsaful noaptea in cap."
Oi gasi eu vreo fantoma sa-mi anime casa.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Is copii nebotezati care mananca suflete ai mare grija de fapt n-ai ce face esti data dracu. happy

| ThePathWalker a răspuns:

Stai calma, e la fel de posibil sa existe fantome cat sa existe pasari phoenix.

| dary01 a răspuns:

Poate totul a fost un viis

| Sara2005Sd explică (pentru dary01):

Crede-ma nu a fost un vis... Am vazut-o

| Sara2005Sd explică (pentru dary01):

Nu era un vis, m-am si lovit cu capu de sifonierul de langa pat. Deci nu era un vis

| AndreiAndrei1976 a răspuns:

Nasol pentru tine dar si eu am avut asemenea vis si am fost la profa' de religie si mi-a explicat. Creierul mic acumulează pe zi ce trece unele secvente care noaptea le reproduce in alt fel. Poti sa îmi spui daca ai vorbit despre bunica ta in ultimile zile?