| BATTLEGROUND a întrebat:

Hei TPU

Care este distanta pana la cel mai apropriat sistem solar de al nostru?

Peste cat timp aproximati voi ca rasa umana va evolua suficient de mult incat sa detina o tehnologia necesara pentru a vizita un alt sistem solar din aproprierea noastra?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

S-ar putea sa existe cel putin o planeta in jurul stelei Proxima Centauri, care e cea mai apropiata stea de noi, in afara de soare. E la 4.5 ani-lumina distanta. Planeta trebuie confirmata de observatii suplimentare, dar daca exista, atunci ar fi o potentiala tinta pentru prima noastra misiune interstelara spre un alt sistem solar. Cu viteza actuala ne-ar lua cateva zeci de mii de ani sa ajungem pana acolo, dar daca apare in viitorul indepartat vreo modalitate de a ne deplasa mult mai rapid, atunci am putea sa calatorim pana acolo in cateva zeci sau sute de ani. Ai aici o lista cu toate sistemele solare multiple (adica cu cel putin 2 planete), in ordine crescatoare in functie de distanta fata de noi: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_multiplanetary_systems

Si daca vrei sa vezi si un clip despre subiectul asta: https://www.youtube.com/watch?v=lD08CuUi_Ek

10 răspunsuri:
| Theodora292001 a răspuns:

Cel mai apropiat sistem de noi este Andromeda. Nu stiu diatanta dar poti cauta pe google. Cred ca civilizatia noastra va ajinge sa calatoreasca intre galaxii in vreo 1000 de ani. Chiar mai mult. Tehnologia evolueaza

| BATTLEGROUND explică (pentru Theodora292001):

Eu am intrebat de calatoria catre un alt sistem solar nu alta galaxie laughing) din galaxie nu cred ca o sa iesim nici in 1.000.000 de ani laughing

| Hasciar_Vlad_1990 a răspuns (pentru BATTLEGROUND):

O sa vina andrometa la noi inainte sa mergem noi la ea laughing

| Northern a răspuns (pentru Theodora292001):

Din cate stiu eu, Andromeda e o galaxie, nu un sistem solar.

| Theodora292001 a răspuns:

Of oameni buni... da voyager e singurul obiect trimis de om care a iesit din spatiu dar exista galaxia noastra, cu sistemul solar si mai exista alte galaxii cu alte sisteme. Deci cum sa ajungi la alte sisteme daca nu prin galaxii. Si daca esti tu asa de inteligent, ala cu 50 de ani, ar trebui sa stii ca voyager 1 a iesit de mult din raza de emisie-receptie. Plutește in VID. Singur. Deci daca va fi vreodata posibil, vom ajunge in alte sisteme peste cel putin 700-1000 de ani. Succes cu voyager.

| Hasciar_Vlad_1990 a răspuns:

Andrometa e o galaxie nu un sistem solar geniule straight face.Nu cred ca exista cel mai apropiat sistem pentru ca sunt in miscare si cred ca vom vizita alt sistem in mai putin de 50 de ani pentru ca sunt deja sonde precum Voyager. Daca te pasioneza chiestile astea uitate pe Dicovery Science, daca il ai.

| BATTLEGROUND explică (pentru Hasciar_Vlad_1990):

Ma refer la oameni... cand vor ajunge in alt sistem solar. cel mai apropriat e la cativa ani lumina distanta prietene! ma indoiesc ca vor parcurge oamenii asemenea distatnte in 50 de ani laughing)) doar drumul pana acolo ar dura 200 de ani laughing))

| Hasciar_Vlad_1990 a răspuns (pentru BATTLEGROUND):

Nu ai zis oameni si zic ca in 50 de ani vom avea tehnologia sa fie posibil asta, logic ca nu vom trimite oameni.

| Hasciar_Vlad_1990 a răspuns (pentru BATTLEGROUND):

Nu ma gandeam ca te referi la oameni.Nu am ajuns nici pe marte si tu vrei in alt sistem solar