| adbvytcf a întrebat:

Hei TPU

Daca ar cadea un meteorit cu un diametru de vreo 20m pe pamant cat de mari ar fi daunele provocate de acesta?

Ar avea forta necesara sa distruga un oras intreg, sau chiar mai mult?

7 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Depinde de energia cinetica pe care o are.

| adbvytcf explică (pentru Inferno):

Pai una aprozimativ egala cu orice meteorit de acea marime ce tranverseaza invelisul pamantului!

| THCC a răspuns:

Ar ajunge doar bucati din el.

| Radu284 a răspuns:

Depinde de multi factori, ca de exemplu de compozitia lui. Nu toti meteoritii ajung pe pamant, unii se dezintegreaza in atmosfera prin ardere/evaporare, altii explodeaza inainte sa atinga pamantul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ar cadea pe pamant un meteorit de 20m, nici nu ar ajunge pana la pamant, ci s-ar dizolva pe drum, deoarece se freaca cu aerul (nu stiu daca cu aerul).

| TwiSt1997 a răspuns:

Un oras nu cred, dar vreo 2-3 case e foarte probabillaughing

| MySelf94 a răspuns:

Daca presupui ca in momentul impactului meteoritul ar avea 20 m tot nu prea ai cum sa stii exact ce daune ar provoca, pentru ca nu stii viteza. Oricum, in medie, pe o raza de cel putin 1-2 km cladirile "nu prea ar mai fi la locul lor".