| BATTLEGROUND a întrebat:

Hei TPU

toata lumea spune ca probabilitatea ca alte mii de civilizatii extraterestre sa existe in univers este foarte mare deoarece exista miliarde de planete care sunt capabile sa gazduiasca viata!

Dar de ce nu ia nimeni in evidenta faptul ca nu stim cum poate sa apara o celula vie! toti spun ca daca exista mediu favorabil acolo se poate dezvolta viata!
insa noi nu stim cum apare viata si de ce este nevoie ca aceasta sa apara din senin... Voi ce parere aveti? Daca pamantul este locul unde a avut loc unicul eveniment in univers prin care a aparut singura celula vie?

5 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

"insa noi nu stim cum apare viata si de ce este nevoie ca aceasta sa apara din senin."
citeste inca o data si inca o data pana intelegi dar nu cred ca o sa reusesti, nu are logica deloc.

| Mayar a răspuns:

Dumnezeu a creat viata. Oamenii destiinta neaga acest lucru, insa nu au niciun raspuns cand vine vorba de OZN-uri.

OZN-urile/extraterestrii, sunt o pacaleala, astfel incat, in final, oamenii sa fie impresionati si manipulati, spre a crede si a se inchina unor 'chestii' care sunt de o cu totul alta natura si cu un alt scop. De 50 de ani ne tot studiaza Pamantul, la acelasi nivel? E clar ca e fortata nota aici.

Ca sa te informezi cum trebuie, citeste articolul >> http://www.crestinortodox.ro/......81370.html

Sunt marturisiri ai multor oameni de stiinta, cu tot cu bibliografie.

| T0T a răspuns:

Adevărul este că știm extrem de puține lucruri. Nu avem dovezi publice, palpabile referitor la existența formelor de viață mai complexe pe alte planete însă este dovedit faptul că pe alte planete există microorganisme. Acum presupunerile noastre sunt bazate pe faptul că universul este probabil infinit și ar trebui obligatoriu să existe măcar o situație asemănătoare cu cea de pe planeta noastră sau probabil cu un mediu și mai avantajos sau cu ființe care s-au dezvoltat într-un altfel de mediu. Acest fapt dă și acea probabilitate destul de mare, dar nu e o probabilitate prea aproape de 100%. Totul ține de presupuneri, nu de certitudini. Fiecare are dreptul să considere ceea ce vrea mai ales că are cel puțin un motiv ca să considere un anumit lucru.
Eu personal încadrez această situație ca pe o incertitudine, deci nu îmi expun un punct de vedere în această problemă, nu de alta dar nu am dovezi și sunt conștient că știm foarte puține, așa cum am spus înainte. Poți să te mai documentezi pe cont propriu pe tot felul de site-uri despre acest subiect însă cele mai palpabile și cele pe care ți le recomand sunt documentele făcute publice de FBI sau CIA pe site-ul lor oficial. Ai acolo documente scanate, detalii, mai multe. Majoritatea sunt vechi, dar vei vedea informații despre diferite acțiuni, diferite misiuni, operațiuni legate de acest subiect.

| sublime89 a răspuns:

E sigur si asta o posibilitate. Poate ca aparitia unei celule din compusi organici este foarte improbabila, si s-a intamplat o singura data in istoria universului, pe Pamant. Pe de alta parte, viata a aparut relativ repede atunci cand a avut ocazia s-o faca. Pamantul are 4.5 miliarde de ani, si viata apare cam acum 4 miliarde de ani. Deci a fost nevoie "doar" de 500 de milioane de ani de la formarea Pamantului la aparitia vietii. Daca tinem cont si cat de ostila a fost planeta la inceput, din cauza proceselor de formare, si a impacturilor cu diverse corpuri extraterestre, atunci deducem ca imediat cum lucrurile s-au linistit, si oceanele de apa lichida s-au format, viata a aparut relativ rapid, ceea ce ne sugereaza ca apare usor daca are conditiile necesare. Care sunt acele conditii, nu stim inca exact, dar sigur are nevoie de apa lichida ca sa apara si sa poata exista. De aceea am putea banui ca si pe alte planete, daca sunt asemanatoare cu pamantul, viata ar avea sanse mari sa apara destul de repede si de usor. Dar s-ar putea si sa ne inselam. Cand ai un singur exemplu de planeta, si un singur exemplu de viata, e foarte greu sa afirmi cu certitudine ceva despre sansele existentei vietii in alta parte. Daca am avea macar un exemplu de viata in sistemul nostru solar, atunci am putea sa ne facem o idee mult mai buna despre natura vietii, despre conditiile in care apare, si despre posibila raspandire a ei in intregul univers.

| ThePathWalker a răspuns:

Nu ai cautat destul, dar poti sa gasesti un model desul de detaliat si foarte plauzibil despre cum a aparut viata. crede-ma ptc sunt sceptic.