| Marily1997 a întrebat:

Hello! Explicati-mi ce inseamna deocheatul, am auzit de el dar nu stiu ce este! dau funda!

Răspuns Câştigător
| ILoveHandball a răspuns:

Pai,din auzite stiu si eu, cand am fost deocheata mi-a spus batrana care ma descanta ce s-a intamplat.se spune ca unii oameni se nasc cu un fel de "puteri" si cand poarte ciuda pe cineva de ex:ti-ai luat un telefon nou sau altceva acei oameni se mira si le e ciuda ca nu au si ei si atunci te deoache...ala era doar un exemplu sau cand esti prea frumoasa,si daca esti deocheat iti vine rau deodaa si te simtit foarte rau pana esti descantata unii oameni au murit din deochi, se spune ca atunci cand esti deocheat cineva iti vrea raul, mai exact ochii dracului sunt pe tine.iar ca sa nu fi deocheata trebuie sa porti ceva pe dos ori ceva rosu sau aur, de asta bebelusii poarta ceva din aur sau rosu o bratara sau altceva ca sa nu fie deocheati, ca sa nu deochi pe cineva se spune "pui sa nu fi deochi"si il scuipi de 3 ori

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o forma de vampirism energetic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista asa ceva, e doar autosugestie, cei care au dat "exemple" de deochii sunt marturie vie a autosugestie, crezi ti se intampla nu crezi nu ti se intampla. E doar o supersitie primitiva, eu nu am patit niciodata ceva ca "deochiul".

| Ax3LdeV a răspuns:

Nu exista asa ceva eu nu am patit nici o data asa

| Elly94sweet a răspuns:

Cand se uita cineva urat pe tine fara ca tu sa iti dai seama. eu am avut asa ceva.mama ce rau ma simteam. aveam friguri, rauri, dureri infernale de cap.pfff.pana nu mi-a descantat nu mi-a trecut.sa te fereasca sfantul de asa ceva.nu glumesc.e oribil. odata la cateva zile eram deochiata pana cand eram la piata si mi-a dat o babuta tiganca : mana lui fatima sa o port.si ce crezi.a mai trecut.nu glumesc. vorbesc serios.nu-s nebuna. daca asta crezi. ajuta.

| Marily1997 explică (pentru Elly94sweet):

Mie tot mi s-a intamplat ca am avut o tiganca in clasa si am vazut-o eu ca se uita urit la mine deoarece sunt asa de bogata si de alte motive care o facea invidioasa.

| Elly94sweet a răspuns (pentru Marily1997):

Te poate deochia si fara sa-ti dai seamaa.nu trebuie neaparat sa se uite.da vad ca esti si modesta ''sunt asa de bogata''.nu te mai afisa ca esti bogata sau asa ca s-ar putea sa o patesti grav. avand in vedere ca e de etnie rroma.iti zic pentru binele tau.happyfara alte suparari.nu sti la ce sa te astepti in ziua de azi.pastreaza pentru tine situatia ta financiara.nu tu esti bogata ci parintii tai.

| Marily1997 explică (pentru Elly94sweet):

Ai auzit de mostenire?

| Elly94sweet a răspuns (pentru Marily1997):

Si mostenirea aia nu vine de la parinti? de unde vine? fata mea esti in 97 esti pitica.nu te mai certa aiurea ca nu ai motive.ti-am zis pentru siguranta ta.numai fi asa recalcitranta ca nu rezolvi nimic.

| Marily1997 explică (pentru Elly94sweet):

Daca parintii mei sunt bogati sunt si eu bogata eu am si banii mei si sunt destul de multi.Si nu sunt pitica sunt chiar inalta mai 1an si jumate pina la maturitate.Si tie ti se pare ca eu ma cert? mie nu mi se pare deloc ca ma cert.

| Elly94sweet a răspuns (pentru Marily1997):

laughing.muncesti mult.esti pitica in sensul ca esti mica in ani.winkingniciodata, never, jamas, numai calcula pana cand o sa devii matura.matura= mentalitate foarte buna, descurcareata, stabil pe plan financiar din proprii tai bani nu din ai parintilor, o familie a ta(copil+barbat)...nici nu-s tiu de ce discut fazele astea cu tine.bafta in deochiuri.

| Marily1997 explică (pentru Elly94sweet):

Nu sunt mica in ani si nu te inteleg deloc, scrii niste stupizenii fara sens aproape ca toti romanii de aici.Si tu nu discuti cu mine atea sunt niste mesaje nu vorbe.

| xBlueAngel a răspuns:

Încă nu există o explicaţie stiinţifică a deochiului. Ca o supoziţie a ceea ce ar putea fi deochiul este aceea că ar fi o stare de rău, provocată de o privire care invidiază sau admiră. Unii consideră deochiul fenomen paranormal, alţii spun ca este vrăjitorie.
Primul semn pe care începi să-l simţi este durerea de cap îngrozitoare care creşte, starea de moleşeală, senzaţia de somn şi de căscat, chiar dacă nu eşti obosită, stare de vomă, uneori şi urechi înfundate, iar aceste stări se spune că pot duce chiar şi la moarte.

Nimeni nu poate explica deochiul, dar mulţi cred în el si sunt convinşi că au fost deocheaţi dacă încep să se simtă rău din senin. Şi mai curios este că simptomele dispar imediat ce se rosteşte o rugăciune sau un descântec împotriva deochiului.

Din bătrâni se spune că te poţi feri de deochi dacă porţi la mână o aţă roşie, o crenguţă de busuioc, o bijuterie de aur, un căţel de ustoroi sau lenjeria pe dos. În multe religii există amulete şi talismane şi se spune că ele te pot păzi de deochi (ochiul albastru de exemplu).
Superstiţii vechi spun că nu oricine poate să deoache, oricât de invidios ar fi şi oricât de rea i-ar fi inima. Se crede că persoanele care deoache sunt înzestrate cu un har, şi anume au abilitatea înnăscută de a transmite vibraţii negative sau curenţi bioenergetici, concentrându-şi privirea asupra celorlalţi.

Deasemena, se spune că nu toată lumea are darul de a vindeca de deochi, fiindcă ai nevoie de puteri energetice pentru aceasta.

Vechiul obicei de a-i apăra pe copii, scuipându-i în frunte de trei ori şi rostind un descântec, se păstrează cu sfinţenie şi în zilele noastre. L-am moştenit de la evrei, care credeau că dacă îi murdăreşti faţa copilului, va fi păzit de ochii răi.