| nosferatu15 a întrebat:

Heu TPU, cum comentati urmatorul citat (nu stiu sigur cine e autorul): "Daca viata e acra ca o lamaie, fa o limonada"?hee hee Stiu ca mai era o varianta ("daca viata iti da lamai, fa o limonada"). Dar la ce se refera mai exact?

Răspuns Câştigător
| morningstar a răspuns:

Fain citatul, chiar imi place.
Sa refera la faptul ca atunci cand viata ofera greutati si probleme, sa incerci sa le transformi in ceva care sa iti aduca bucurie, liniste, placere. Sa incerci sa fii optimist si sa te obisnuiesti ca orice greutate sa o vezi ca o posibilitate de a-ti accentua calitatile, de a te simti bine, in ciuda momentelor grele.

7 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Exact cum a zis Murphy;"Daca nu poti sa convingi, ameteste".

| maryus92 a răspuns:

Nu stiu daca ai auzit expresia "priveste partea buna a lucrurilor"?
Ei bine expresea despre care zici tu seamana seamana in mare masura cu cea pe care am scris-o eu si se refera la faptul ca oricat de nasoala este viata trebuie sa fi optimis si sa caut si esenta frumoasa a vietiiwinking

| summertime a răspuns:

A doua varianta e corecta si se refera la faptul ca trebuie sa stii sa profiti de ceea ce iti ofera viata.

| Cita a răspuns:

Dupa parerea mea,cand toate iti merg prost, fi optimist, gaseste un lucru frumos in tot dezastru si incearca sa-ti rezolvi problemele cu un mic detaliu foarte important!

| Powerrrrrr a răspuns:

Cum au spus aproape toti mai sus, se refera la faptul ca daca ai intodeauna lucrurile au si o parte buna. Trebuie sa gasesti partea buna si sa te bucuri de ea ^_^

| irina41099 a răspuns:

Inseamna sa fii optimist si sa treci peste greutati.

| stelear a răspuns:

Sa-r potrivi aici si zicala aia [Haz de necaz) cam asa vrea sa zica!