| mariaida a întrebat:

De curand, am cumparat si eu un telescop si am o neclaritate... Am primit "Barlow Lens 2X" si "Erecting Eyepiece". La ce ajuta si cum le folosesc? Multumesc! FUNDITA!

1 răspuns:
| Radu284 a răspuns:

Erecting eyepiece este o oglinda (sau prisma?) care te ajuta sa intorci imaginea in asa fel incat obiectele sa nu arate cu fundul in sus. Este utila in special pentru observatiile terestre.

Barlow Lens mareste distanta focala efectiva, adica mareste obiectele la care te uiti.