| anylol3_6519 a întrebat:

Hi... in ultimul timp am tot citit diverse ipoteze despre anul 2012 si chiar m-am speriat foarte tare. tot ce se intampla acum in lume, cutremure, inundatii, furtuni violente, eruptii vulcanice. totul ma sperie si ma duce cu gandul ca ceva chiar se va intampla atunci.
voi ce parere aveti? straight face este chiar un gand oribil sa stim ca intr'un an vom muri cu totii.

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Despre sfarsitul lumii, in Sf.Scriptura,este scris in Apocalipsa lui Ioan.Tot acolo se spune ca nimeni in afara de Dumnezeu Tatal nu stie ziua sfarsitului.Nimeni,nici oamenii nici profetii nimeni. Ziua aceea va veni ca un fulger si pe unii ii vor lua pe nepregatite.Tot acolo scrie. Dupa relatarile din cartile religioase precum si Sf.Scriptura se spune ca Hristos va veni a doua oara pe Pamant ca sa judece iar oamenii.Mai multe informatii, daca vrei, gasesti pe:http://www.gotquestions.org/Romana/Intrebari-Sfarsitul-Lumii.html

13 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Da pai fara suparare.dar daca crezi toate tampenile astea atunci ...esti fraiera!

| mihaibrasov a răspuns:

Nu vom muri intr-un an toti si sa vrem.
Iar gandul oribil referitor la moarte nu e justificat decat de teama de necunoscut. Moartea e un eveniment frumos, un pas catre un nou drum. O evolutie.

| Thunder a răspuns:

"tot ce se intampla acum in lume, cutremure, inundatii, furtuni violente, eruptii vulcanice "

Aceste dezastre ale naturii se produc in premiera pe pamant si nu stiu eu? Mama ce semne de sfarsit au gasit unii. Ma mir cum de nu ziceti ca luna si-a schimbat culoarea. Nu o sa se intample nimic, cred.Ei, daca o sa se intample ceva, devenim si noi personaje de film. O sa ducem o lupta pentru supravietuire. Oaiii, ce palpitant suna. Eu sper sa intru in pielea lui Chuck Norris.

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Pai s-o luam logic. nimeni nu poate prezice nici daca ar vrea cand va veni sfarsitul lumii, decat Dumnezeu. in Biblie sunt multe relatari despre Apocalipsa, care spun tot felul de lucruri oarecum adevarate. ceea ce noi numim sfarsitul lumii este doar o presupunere cum ca va incepe cu diverse cataclisme naturale mai puternice; de-alungul istoriei au existat astfel de "explozii" ca sa zic asa, cand Pamantul era in formare si era evident ca trebuia sa se produca ceva schimbari. acele dezastre, daca ar fi sa ne luam dupa noua ipoteza, ar fi trebuit sa distruga deja Pamantul, iar noi nici sa nu mai existam.
de-a lungul timpului au fost multe alte stiri despre un asa-zis "The End of the World", in repetate randuri ( cum ar fi in 2000 cand se spunea ca se va produce nustu ce transformare...) - si uite ca pana acum nu s-a mai intamplat nimic. multe alte noutati au mai fost scoase din burta cum ca se schimba zodiile, si ca mayasii au prezis un finish al lumii in 2012; apoi s-a spus ca nu mai murim in 2012 ci in 2013, apoi s-a venit cu o alta concluzie ca cica suntem rasi de pe fata pamantului in 2036. parerea mea este ca unele dintre aceste barfe sunt doar niste zvonuri, care, asa cum am mai spus aici pe site, vor sa ne atraga atentia de la altceva, care priveste societatea.
noi vedem apocalipsa ca pe ceva care ne va lovi la propriu, cum ar fi cutremure devastatoare. aceste dezastre naturale sunt inevitabile, nu ai cum sa le opresti. de asemenea multe cercetari stiintifice arata ca exista acolo undeva in Univers o multime de alte pericole pe care planeta noastra ar trebui sa le infrunte la un moment dat. oricand putem fii inghititi in gauri negre, sau in tunele gravitationale, sau in explozii de pe urma unei neutron star collision sau ciocnirea unor galaxii, oricand ne putem izbi de un asteroid sau de radiatii solare puternice.
noi nu suntem in masura sa prezicem cu exactitate ce se va intampla, tocmai prin natura noastra limitata, nu putem cuprinde cu mintea ceva care este etern, ceva care reprezinta necunoscutul... si crede-ma ca este vast.
nu avem de ce sa ne temem de nimic, pentru ca la urma urmei totul tine de credinta, si daca sfarsitul lumii va veni vreodata va veni pentru ca noi toti suntem asa cum suntem, si incepem sa dispretuim religia si pe Dumnezeu, fara de care nici n-am fi existat. happy

| GyeBaek a răspuns:

Nu se stie.

| yoo23 a răspuns:

Nu va veni sfarsitul lumii, dar sigur o sa se intample catastrofe, care vor schimba soarta unor oameni. ( inundatii, cutremure, furtuni, etc.)

| abcdefghijk1234567891011121314151617 a răspuns:

Si eu m-am speriat...
Despre anul 2012, in Biblie scrie ca se vor deschide cerurile si vom vedea Lumina Adevarata. Mai spune ca: Ziua aceea va veni ca un fulger si pe unii ii vor lua pe nepregatite.Tot acolo scrie. Dupa relatarile din cartile religioase precum si Sf.Scriptura se spune ca Hristos va veni a doua oara pe Pamant ca sa judece iar oamenii.
Dar,tata a citit undeva ca va fi o gaura neagra,prin care doar unii vor trece,nu se stie cum va fi dupa ea.
Eu nu stiu,totusi,care informatie e corecta. Oricum,gandul ma sperie si pe mine. Este aproape ziua aceea...
Oricum,nu cred ca vom muri,ci este sfarsitul calendarului Mayas. Atunci vom intra in alt ciclu.
Imagineaza-ti timpul ca un cerc cu o bila pe el. Cand dai drumul la bila,ea se duce,se duce si se intoarce in acelasi loc.
Cercul = Ciclul
Bila = Timpul

Nu iti face griji,va fi bine(sper)! laughing
Oricum,dupa cum a spus IPS Bartolomeu Anania :
Moartea nu este un fenomen prin ea insasi, este o pregatire a omului pentru ceea ce urmeaza. Eu sunt un om foarte in varsta si e normal sa ma gandesc la sfarsitul meu pamantesc, dar nu mi-e frica. E vorba de ceea ce nu moare in om - sufletul. Stiu dinainte ca il pun inaintea Domnului".
Sau cam asa (nu imi mai amintesc exact cum a spus) :
,, Moartea nu exista. Este o trecere,o punte. Ei bine,dragii mei,intre moarte si intre somn oare este o deosebire?".
Scuze ca acum am trecut la chestii mai religioase, dar si acesta este un adevar. Ei bine, numai Cel de sus stie exact ce se va intampla. Noi suntem ca niste sclavi in mana Lui. Gandirea noastra omeneasca nu poate sa inteleaga si sa stie aceste lucruri.

Vom vedea atunci ce se va intampla.
Pa!

| Bellabelutsag a răspuns:

Hai sa iti zick eu cum sta treaba da stiu se zicea la tv si in diferite documente ca in 2012 va veni sfarsitul lumii nimeni nu stie crede-ma decat dumnezeu niciodata nu ne putem astepta si maine poate sa vina doamne fere deci nu se stie dumnezeu ne ia cand vrea si cum spune cel de mai jos de mine se spune cand vine sfarsitul lumii va veni ori o furtuna mare sau un vant si ne va lua pe toti ori o sa fie o eruptie vulcanica ceea ce nu cred ca se intampla la noi deoarece nu avem vulkani dar poate sa fie o inundatie pana la un etaj mare sh niciodata nu se stie deci cum spuneam numai dumnezeu stie inf domamne ajuta ca sa nu sa se intample si sa putem si noi sa ne traim viata din plin:X:X:X:Xbig hug sper ca ti-am fost de ajutor:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ORIBIL? anylol3? adica numai altii trebuie sa moara? noi nu? altii nici nu se nasc si mor, altii reusesc sa traiasca o zi sau o suta de ani, dar trebuie sa murim cu totii nu? conteaza cand?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa fim linistiti ca nu exista sfarsitul lumii, transformarea ei da dar sfirsit nu, sau exista pentru fiecare dintre noi atunci cand ne vine mandatul (murim)

| StopTheWar a răspuns:

Eu nu cred chestia asta...AlanTigergerid are dreptate.sunt de acord cu el.

| anonimathebest a răspuns:

NU,au spus cei de la Nasa ca meteoritul va trece pe langa SI NU VA FACE UN IMPACT CU NOI!(yupiiiii!)Am citit eu undeva! STAI LINISTITA! Ai incredere ca asa au spus!

| andreea22andreea a răspuns:

NU MURIM! In anul 2012 se sfarseste CALENDARUl Mayas. Dupa un alt calendar sfarsitul lumii ar veni in 2076! adica peste 67 de ani! deci asa caa...