| Inferno a întrebat:

Iata un joculet interesant- inspirat dintr-o problema clasica.
Trei biletele albe pe o fata, iar pe cealalta culorile difera pentru fiecare bilet. Avem rosu, albastru si galben.
Biletele sunt pozitionate cu partea alba in sus astfel incat sa nu se poata determina culoarea lor.

Scenariul este urmatorul:
Se alege un bilet pur intamplator. Probabilitatea ca el sa fie de culoare rosie este evident 1/3.

Se intoarce cu fata in sus un alt bilet,avand culoare galbena.
Cunoscand aceasta noua informatie (?) care e probabilitatea ca biletelul ales anterior sa fie de culoare rosie?
Cantitativ vorbind, probabilitatea s-a micsorat, a ramas constanta sau a crescut?

51 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Tot o pisică: 1/3

aș fi scris: biletelul ales anterior sa fi FOST de culoare rosie

| 6684464 a răspuns:

Nu mai are cum acea probabilitate sa fie 1/3, un bilet este cunoscut, deci 3 ce? pentru ca acum sunt doua necunoscute si unul cunoscut.
Acum este probabil ca acel bilet tras sa fie ori rosu ori albastru.

| Inferno explică (pentru 6684464):

Probabilitatea e 1/3. Desi raman doar doua posibilitati (rosu si albastru), cele doua nu sunt echiprobabile. Este de doua ori mai probabil sa fi ales biletul albastru decat pe cel rosu.

https://www.youtube.com/watch?v=mhlc7peGlGg

| NGheorghe a răspuns (pentru Inferno):

Problema ta nu are nicio legatura cu filmul. In film se explica de ce ai o sansa mai mare dacă "îți schimbi opțiunea" după ce ai făcut o alegere, pardon, după ce ai luat o decizie. Explicatia este: deoarece probabilitatea de a nu alege din prima ceea ce vrei este de 2/3. Deși pare buna... nici aceasta explicație nu este buna, in sensul ca nu se poate explica folosind probabilitatea. Probabilitatea este o ramura a matematici ce studiază întâmplarea, si conform ei acele procentaje devin corecte după număr mare de alegeri. Deci la un concurs, cu o singura alegere si o singura opțiune din doua... probabilitatea nu se poate calcula.

| Inferno explică (pentru NGheorghe):

Pai ar trebui sa fie identica. In loc de masina avem un bilet cu un cerc, iar in loc de capre abem doua biletele cu alte forme geometice.

Daca ai o sansa mai mare cand iti schimbi optiunea atunci inseamna ca probabilitatea a ramas neschimbata cand ai ales prima usa.

| NGheorghe a răspuns (pentru Inferno):

La o singura alegere... nu se poate calcula nicio probabilitate.
La peste 100 de alegeri, probabilitatea de a alege cartea roșie este de 2/3 dacă îți schimbi alegerea (in loc de 1/2)

| Inferno explică (pentru NGheorghe):

"probabilitatea de a alege cartea roșie este de 2/3 dacă îți schimbi alegerea"
Da. Asta inseamna ca, daca ramai cu alegerea initiala, ai o probabilitate de 1/3 sa nimeresti cartonasul rosu. Deci probabilitatea nu se modifica, ramane 1/3.

Probabilitatile se calculeaza prin formule matematice, nu cu aproximari. Drept urmare se poate calcula probabilitatea unui fenomen chiar inainte de producerea acestuia atat timp cat cunoastem cazurile posibile si favorabile.
In cazul problemei Monty Hall probabilitatea se calculeaza in felul urmator:
Exista trei usi, in spatele uneia se afla o masina, iar in spatele celorlalte doua se afla cate o captra.
Ai trei posibilitati si doar o varianta favorabila, deci probabilitatea, in cazul in care iti pastrezi alegerea este 1/3.

Daca iti schimbi alegerea exista trei varianta.
1. Ai ales initial masina, dar dupa ai schimbat ramanand cu o capra.
2.Ai ales initial prima capra, dar dupa ai schimbat si ai ramas cu masina.
3.Ai ales initial a doua captra, dar dupa ai schimbat si ai ramas cu masina.
Exista deci 3 posibilitati, ditre care 2 sunt favorabile. Probabilitatea este 2/3.

| NGheorghe a răspuns (pentru Inferno):

"Deci probabilitatea nu se modifica, ramane 1/3."... că nuuuu. Tu poți sa folosești formulele si sa faci calculele, dar mai întâi ar trebui sa ți cont de faptul că acele formule sunt valabile doar la alegeri "multe si repetate". La peste 100 de alegeri ai putea sa întrezărești o apropiere către raportul de 1/3. A calcula probabilitatea unei singure alegere se numește abureala deoarece ori ai 0 (ghinion) ori 1 (câștigi), nu are cum sa existe alte rezultate.

| Inferno explică (pentru NGheorghe):

Probabilitatea exprima cat de improbabil sau probabil e un eveniment.

| NGheorghe a răspuns (pentru Inferno):

Tu sigur nu confunzi probabilitatea matematica cu cea din fizică? că noi pare sa nu vorbim acceasi limbă happy

| Inferno explică (pentru NGheorghe):

Probabilitatea matematica exprima cat de improbabil sau probabil e un eveniment.
Nu stiu ce intelegi prin probabilitate fizica.

| NGheorghe a răspuns (pentru Inferno):

Mie degeaba îmi repeți ca tot nu pricep unde vrei sa ajungi. Probabilitatea matematica... (poate) se (mai) studiază intr-a XII-a si manualul are un titlu mai lung, cam așa: "Elemente de teoria probabilităţilor şi statistică matematică" si cum spuneam... acolo nu se folosește cuvântul "eveniment".
Ia caută pe google sa vezi mai multe, si asa nu te mai obosești sa inventezi ceea ce s-a inventat demult.

| Inferno explică (pentru NGheorghe):

Scuza-ma,esti cumva idiot?
Nu am pretentia ca as inventa ceva nou. De unde aceasta idee idioata?
De unde ideea idioata ca daca in manualul de a XII nu se foloseste cuvântul "eveniment" atunci ar fi nepotrivit sa il folosesc eu?

| NGheorghe a răspuns (pentru Inferno):

Matematica folosește un anumit număr de "pași" si de "hieroglife" cu un anumit scop bine precizat. Precum se vede tu ignori "pașii" de fiecare data când ai ocazia, acele "hieroglife" te fac irascibil... dar tu te consideri matematician. Nu esti nici pe departe. Poate că ma distrez prea mult pe subiectul ăsta dar cu toate astea ar trebui sa îmi multumesti deoarece cei care au tangența cu mate te-ar lasă sa vorbești in gol si te-ai crede geniu. Așa, de la idioti, mai afli ce îți lipsește.
Impertinentule.

| Inferno explică (pentru NGheorghe):

Ce "pasi" am ignorat?
Te-am intrebat daca esti idiot pentru ca ultimele tale afirmatii erau idioate. In princiap idiotii sunt cei ce fac afirmatii idioate.
"cei care au tangența cu mate te-ar lasă sa vorbești in gol"
Adica? E ceva ce am spus gresit?

| NGheorghe a răspuns (pentru Inferno):

Pași? tu ignori faptul ca este doar o singura încercare si aplici o formula care se aplica doar când sunt multe încercări. Este a 4 oară de îți repet — asta nu înseamnă ca tu nu poți sa intrebi iară: "Ce ignor?" happy
Limbajul tău nu este greșit... din faptul ca nu folosești hieroglifele matematice, toți cei știutori știu ca tu n-ai "rimă" oricâte ai spune.

| Inferno explică (pentru NGheorghe):

Aha. Deci daca dau cu zarul o singura data probabilitatea nu este 1/6, ea nu se poate calcula. Foarte tare.

| NGheorghe a răspuns (pentru Inferno):

Bingo bango!
Văd ca începe sa-ți placa matematica.
Tu poți sa calculezi ce vrei dar rezultatul numai probabilitate nu se numește. Nici nu te exprimi bine... dacă o făceai era evident: 1/6 a ce? In cazul tău poți sa zici ca exista posibilitatea (in loc de "probabilitatea ") ca sa îți iasă un anumit număr.
Când folosești notiunea de "probabilitate" in limbaj matematic, o pui in texte ca:
- dacă prima data a ieșit nr 1 atunci exista probabilitatea ca el sa nu mai iasă in următoarele 5 încercări (deoarece, conform observațiilor, toate nr iasă in mod egal)
- dacă in primele 5 încercări nu a ieșit nr 6 atunci exista probabilitatea ca el sa iasă "in curând" (tot conform teoriei matematice care are la baza observatiile la extrageri aleatorii)
Aici totul este in funcție de trecut si nicidecum scos din burtă.
"daca dau cu zarul o singura data probabilitatea nu este 1/6" a ce? (Lipsește miezul din fanta!) Sa îți iasă un număr? Sa îți iasă numărul x? Dacă nu te bazezi pe precedent... atunci pe ce? Sau pe are "eveniment" (... Mister neidiot!)? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru NGheorghe):

Adevarul e ca orice asemanare intre problema enuntata in aceasta postare si cea a lui Monty Hall este pur intamplatoare, dar e foarte amuzant felul in care tu legi calculul probabilitatilor de experienta trecuta. Bine, in unele situatii amuzamentul ar disparea brusc ca sa lase loc tragicului.Imagineaza-ti, de exemplu, cum ar fi sa te puna cineva pe tine sa determini care e probabilitatea de a muri daca iti tragi in tampla o data ( ca sa nu zic de doua ori) cu un pistol incarcat cu 15 cartuse, dintre care doar unul este orb.

| NGheorghe a răspuns (pentru anonim_4396):

Proba... posibilitatea de a muri este maxima deoarece un cartuș orb nu produce daune (de aceea ii zice orb) in schimb este mortal dacă este pus la tâmplă (aici se ia in calcul și suflul, ca la grenadă).
Am scăpat de infernos și am dat de taică-său. Și totuși deși este nemaiîntâlnit, în trecut el părea să fie taică-tu. Prin niciun calcul probabilistic nu se poate anticipa cum un tată poate deveni fiul propriului fiu.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

"Adevarul e ca orice asemanare intre problema enuntata in aceasta postare si cea a lui Monty Hall este pur intamplatoare"

Problema Monty Hall suna in felul urmator.

Sunt trei usi, una contine o masina, alta o capra, iar cealalta o alta capra. Alegi o usa. Iti este deschisa o usa care contine o capra si esti intrebat daca schimbi.

Eu tot ce am facut a fost sa inlocuiesc masina cu un cartonas rosu, o capra cu un cartonas albastru, iar cealalta capra cu un cartonas galben.

Deci nu am schimbat absolut nimic. Probabilitatea se calculeaza identic din moment ce ea nu tine cont daca vorbim de masini sau cartonase.

Tot ce am modificat a fost intrebarea finala. In loc sa intreb daca ai mai multe sanse mai schimband cu cealalta usa, am intrebat daca probabilitatea sa nimeresti o masina ramane la fel in cazul in care ai pastra usa initiala.

| Inferno explică (pentru NGheorghe):

E clar ca nu intelegi ce este aia o probabilitate si cum functioneaza. Daca vrei iti pot explica, dar cu alta ocazie.

| NGheorghe a răspuns (pentru Inferno):

Excelent... ar fi sa îmi explici după ce termini a XII-a deoarece atunci sigur vom vorbi aceeași limbă.

Până una alta, la problema ta se pare ca tot tu nu ai priceput de ce dacă schimbi ai șanse mai mari:
Deci ai trei uși doua pierzătoare si una câștigătoare
Deci din start ai șanse mai mari sa alegi o ușă pierzătoare deoarece sunt mai multe, iar daca după alegere este identificată o usa pierzătoare înseamnă ca in același timp ai si identificat usa cu mai putine șanse. Este vorba de usa cea singura și diferită cea pe care tu o numești câștigătoare. Capisci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NGheorghe):

Trecand peste faptul ca au fost si cazuri de oameni care si-au tras in cap cartuse adevarate si au supravietuit, daca tii neaparat sa te indepartezi cat mai mult de la esenta ideii pe care am vrut sa o subliniez, pot sa intru si eu in jocul tau si sa iti spun ca in cazul exemplului dat, fiind vorba de tine, cum am mentionat destul de clar, ma indoiesc ca proba... posibilitatea de a muri este maxima, deoarece pari sa faci parte dintr-o anumita categorie de oameni despre care se spune ca au capul tare.
Probabilitatea se calculeaza si nu se determina pe baza experientelor trecute, dar in mod evident nu intelegi acest concept si de aceea vii cu tot felul de idei care mai de care mai ciudate.

| NGheorghe a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie degeaba îmi repeți ca tot nu pricep unde vrei sa ajungi. Probabilitatea matematica... (poate) se (mai) studiază intr-a XII-a si manualul are un titlu mai lung, cam așa: "Elemente de teoria probabilităţilor şi statistică matematică". Din cauza asta nu are importantă nici ce înțeleg eu (din zisele tale de școlar necititor), si nici cum ai chef tu sa redefinești "probabilitatea" ca fiind vreun ...concept.
Ia caută pe google sa vezi mai multe, si asa nu te mai obosești sa inventezi ceea ce s-a inventat demult.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Tocmai modul cum sunt influentate sansele de castig de faptul ca se schimba decizia initiala face interesanta problema Monty Hall, pentru ca altfel nu ar fi prea multe de discutat.
Dar sa lasam asta.
Uite o parte dintr-un raspuns postat de tine mai sus;
' Ai trei posibilitati si doar o varianta favorabila, deci probabilitatea, in cazul in care iti pastrezi alegerea este 1/3.

Daca iti schimbi alegerea exista trei varianta.
1. Ai ales initial masina, dar dupa ai schimbat ramanand cu o capra.
2.Ai ales initial prima capra, dar dupa ai schimbat si ai ramas cu masina.
3.Ai ales initial a doua captra, dar dupa ai schimbat si ai ramas cu masina.
Exista deci 3 posibilitati, ditre care 2 sunt favorabile. Probabilitatea este 2/3.'
Inlocuieste tu acolo caprele si masina cu cartonasele si sa-mi spui dupa aceea ce ti-a iesit si la ce concluzii eronate ai ajuns anterior in unele din raspunsurile la aceasta postare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NGheorghe):

Stiam ca degeaba iti repet, dar totusi am simtit nevoia sa o fac.

| NGheorghe a răspuns (pentru anonim_4396):

Si pe a 4-a variantă ai lăsat-o cui? Este plin de matematicieni care știu sa rezolve doar după ce se uita la sfârșitul manualului sa vadă rezultatul.
Deci
4.Ai ales inițial prima capră, dar după ce ai schimbat ai rămas cu... a doua capră.
Continuam calculele după aceeași logică "există deci 4 posibilități diNtre care 2 sunt favorabile. probabilitatea este 2/4=1/2.’
Dar nu se termina aici. Si pe a 5-a variantă ai lăsat-o cui?
Deci:
5.Ai ales inițial a doua capră, dar după ce ai schimbat ai rămas cu... prima capră.
Continuam calculele după aceeași logică "există deci 5 posibilități diNtre care 2 sunt favorabile. probabilitatea este 2/5= 0,4
Dar nu-i gata, stai așa sa vezi varianta 6 doar că se poate numi 1B. Ai ales inițial mașina, dar după ce ai schimbat ai rămas cu... a doua capră.
M-ai calculez? Sau dau cpy/pst la varianta in care nu îți schimbi alegerea?
2/6 = 1/3
Concluzia este ca dacă schimbi sau ba, nu ai avantaje. Greșit! Stai jos.

| NGheorghe a răspuns (pentru anonim_4396):

"Stiam ca degeaba iti repet, dar totusi am simtit nevoia sa o fac."
Credeai ca îți merge? Mai bine alegeai o capră.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NGheorghe):

Nu inteleg de ce mi te adresezi mie, pentru ca eu nu ti-am prezentat niciun calcul. Totusi, din moment ce o usa in spatele careia se afla o capra a fost deschisa, a mai ramas o singura capra, asa ca mai taie din posibilitati.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Deci afirmi ca in varianta mea probabilitatile sunt altele?

Stai sa inteleg.

Problema Monty Hall se prezinta in felul urmator:

Trei usi: Doua capre (capra 1 si capra2) si o masina.
Alegi o usa.
Iti este deschisa o usa in spatele careia se afla o capra: Capra 1.

Problema mea se prezinta in felul urmator:

Trei cartonase. Doua cartonase ce nu sunt de culoare rosie (cartonasul albastru si cel galben) si unul rosu.
Alegi un carton.
Este intors cu fata un carton care nu este rosu: Cartonasul galben.

Nu am schimbat absolut nimic decat denumirile. Cum ar putea probabilitatile sa se modifice?

"Inlocuieste tu acolo caprele si masina"

Sigur, daca înlocuim demonstratia nu mai functioneaza. Asta pentru ca deja stim ca NU am ales cartonasul galben. Asa ca una din posibilitati pica. Deci ai spune ca raman doar doua variante posibile si una favorabila. Ar parea ca probabilitatea este 1/2.

Asta inseamna ca daca in problema Monty Hall numerotam caprele cu 1 si 2 probabilitatile se modifica?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

,Trei usi: Doua capre (capra 1 si capra2) si o masina.
Alegi o usa.
Iti este deschisa o usa in spatele careia se afla o capra: Capra 1. '
Esti sigur ca asa se prezinta problema Monty Hall?
In cazul acesta care este logica acestui rationament:
' Daca iti schimbi alegerea exista trei varianta.
1. Ai ales initial masina, dar dupa ai schimbat ramanand cu o capra.
2.Ai ales initial prima capra, dar dupa ai schimbat si ai ramas cu masina.
3.Ai ales initial a doua captra, dar dupa ai schimbat si ai ramas cu masina.
Exista deci 3 posibilitati, ditre care 2 sunt favorabile. Probabilitatea este 2/3.'?
Punctul 2, in mod special.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

laughing Nu esti sigur de raspuns.
Cum se prezinta problema Monty Hall? laughing
Te las pe tine sa o formulezi.
Daca numerotam caprele cu 1 si 2 probabilitatea se modifica?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Sa recapitulam putin. Tu ai postat o problema cu cartonase, despre care ai afirmat ca este problema Monty Hall, singura diferenta fiind ca ai inlocuit caprele si masina cu cartonase. Bazandu-te pe aceasta idee, ai tras concluzia ca rezultatele sunt aceleasi. Totusi, dupa ce ti-am sugerat sa inlocuiesti caprele si masina cu cartonase si in demonstratia valabila pentru problema Monty Hall, nu numai in enunt, de la "probabilitatea de a alege cartea roșie este de 2/3 dacă îți schimbi alegerea" ai ajuns la "ar parea ca probabilitatea este 1/2". De ce ai preferat exprimarea"ar parea" si nu "este" nu are neaparat mare relevanta, dar ar putea fi si acesta un aspect de discutat.
Acum vrei sa numerotezi caprele.Sa le numerotam si pastram si culorile de pe cartonasele tale.Nu e neaparat sa pastram culorile, daca vrei sa renunti la ele nu am nimic impotriva, dar lucrurile ar fi mai clare asa.
Avem "capra 1 albastra", "capra 2 galbena" si "masina rosie.
Da-mi un singur motiv pentru care te-ai intoarce acum de la "ar parea ca probabilitatea este 1/2" la "probabilitatea de a alege masina rosie este de 2/3 dacă îți schimbi alegerea". De preferat fara chestii de genul " din respect fata de capre" sau altceva de felul acesta.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

"Da-mi un singur motiv pentru care te-ai intoarce acum de la "ar parea ca probabilitatea este 1/2" la "probabilitatea de a alege masina rosie este de 2/3 dacă îți schimbi alegerea"
Nu gasesc un motiv. Pare ca e 1/2. Dar tot cred ca probabilitatea ramane 2/3 ca in problema Monty Hall originala.

Sa inteleg ca tu mergi pe o probabilitate de 1/2 in cazul in care caprele sunt colorate diferi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Nu faptul in sine ca sunt colorate diferit schimba probabilitatea. De exemplu poti sa stii ca in spatele celor 3 usi se afla o capra galbena, una albastra si o masina. Dupa ce faci alegerea initiala, ti se desemneaza una din usile ramase si ti se spune ca in spatele ei se afla sigur o capra.
In cazul acesta raman in continuare 3 posibilitati, pentru ca nu stii cu exactitate daca in spatele usii alese de tine se afla masina, capra galbena sau cea albastra, asa ca trebuie sa analizezi scenariile posibile pentru fiecare in parte.
In schimb, daca ti s-ar fi aratat una din usile ramase si ti s-ar fi spus ca in spatele ei se afla capra galbena sau ti s-ar fi deschis acea usa si ai fi vazut cu ochii tai acest lucru, lucrurile ar fi stat diferit, pentru ca acum stiai sigur ca in spatele usii alese de tine se afla fie masina, fie capra albastra.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Din cate inteleg afirmi ca:

Imediat dupa ce am facut alegerea, probabilitatea sa gasesc masina este intr-adevar 1/3. Fapt evident, sustinut si de demonstratia pe care am prezentat-o. Existe trei posibilitati: Masina, capra galbena sau capra albastra.

Dar in momentul in care prezentatorul a deschis una din celelalte usi si am aflat ca in spatele ei se afla o capra, o capra albastra sa presupunem, atunci probabilitatea ca eu sa nimeresc masina in spatele usii alese initial a crescut 1/2. Deoarece au mai ramas doar doua posibilitati: Masian sau capra galbena.

Practic afirmi ca probabilitatea e 1/3 atat timp cat toate usile sunt inchise, iar in momentul in care usa ce contine capra este deschisa probabilitatea devine 1/2. (Ma refer la probabilitatea de a gasi masina in spatele usi i alese initial.)
Corect? Asta e ce spui?

P.S.: Probabilitatile nu sunt influentate de culoarea caprelor. Dar faptul ca le-am colorat simplifica problema.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

In momentul in care cel care a facut alegerea initiala poate sa faca o distinctie clara intre situatia nefavorabila revelata si cealalta inca ascunsa (galbena/albastra, cu clopot/fara clopot, cu doua coarne/ cu un corn rupt etc ), probabilitatea se schimba, pentru ca se reduce numarul scenariilor posibile.
El stie acum ca nu exista nicio posibilitate sa fi ales initial capra albastra, pentru ca tocmai i s-a aratat ca aceasta se afla in spatele altei usi, diferite de cea pe care a ales-o el. Ori a ales masina, ori capra galbena, deci 1/2.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

De fapt probabilitatea ramane 1/3 chiar si in situatia in care prezentatorul deschide usa.
https://www.youtube.com/watch?v=4Lb-6rxZxx0
Vezi minutul 2:13. Probabilitatile raman 1/3 cu 2/3, nu 1/2 si 1/2.
In asta consta paradoxul problemei.

"el care a facut alegerea initiala poate sa faca o distinctie clara"
Caprele pot fi si identice.
Atat timp cat usa e deschisa se poate face o distinctie clara intre cele doua capre doar prin simplul fapt ca cele doua animale se afla in locuri diferite. In momentul in care usa a fost deschisa si vad ca acea capra e acolo deja stiu ca ea nu se mai poate afla in spatele altor usi. Deci numarul scenariilor deja s-a redus.
Cum arata capra e irelevant: Ca e albastra, roz, are clopotel, etc.

Daca ai un obiect in mana stanga si altul identic in mana dreapta presupun ca esti capabil sa iti dai seama ca obiectul din mana stanga nu e obiectul din mana dreapta. Asa si aici.

https://www.youtube.com/watch?v=kJzSzGbfc0k

Minutul 4:50

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

'Daca ai un obiect in mana stanga si altul identic in mana dreapta presupun ca esti capabil sa iti dai seama ca obiectul din mana stanga nu e obiectul din mana dreapta.'
Sa inteleg ca informatiile gasite pe YouTube au fost suficiente incat sa te determine sa treci rapid de la 'nu gasesc un motiv. Pare ca e 1/2. Dar tot cred ca probabilitatea ramane 2/3 ' la combinatia caracteristica de ironie, sarcasm si infatuare?

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Ideea e ca probabilitatea ramane 1/3 desi, aparent, ar fi 1/2. Doua sanse posibil si doar una favorabila. Numai ca cele doua sanse posibile nu sunt echiprobabile.

Daca probabilitatea sa castigi masina ar fi 1/3 (atunci cand sunt toate usile inchise), dar de fiecare data ar creste la 1/2 (cand prezentatorul deschide una dintre usi), atunci ce sens mai are sa spui ca probabilitatea de a castiga masina e 1/3?

Explicatia mea pentru care probabilitatea nu se modifica atunci cand prezentatorul deschide usa este ca informatia pe care el ne-o furnizeaza prin deschiderea acelei usi NU este noua. Tu deja stiai ca intr-una din cele doua usi trebuie sa se afle o capra.
Daca ai usile A, B si C. Ai ales usa A. Deja stii ca in spatele usii B sau C trebuie sa fie cel putin o capra.

Spre exemplu daca prezentatorul deschide usa si in spatele ei se afla masina atunci aceasta informatie este intr-adevar noua si modifica sansele, reducand probabilitatea de a castiga masina la zero.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Nu se specifica nicaieri in problema cu bulina galbena, albastra si rosie, respectiv varianta adaptata la capre (capra galbena, capra albastra si masina rosie) ca in cazul in care alegerea initiala este castigatoare ni se va revela la intamplare una din variantele necastigatoare (bulina/capra albastra sau bulina/capra galbena), iar in cazul in care alegerea initiala este necastigatoare ni se va arata cealalta varianta necastigatoare.
Nu avem niciun motiv sa nu luam in considerare, de exemplu, ca in cazul in care am alege bulina/masina rosie ni s-ar arata de fiecare data bulina/capra albastra, daca am alege bulina/capra galbena ni s-ar arata unde este bulina/capra albastra, iar daca am alege bulina/capra albastra nu ni s-ar arata nimic (cel mult, dupa caz, un album cu colectia de buline decupate la gradinita sau niste poze tot de pe vremea aceea cu prezentatorul alaturi de caprele bunicilor intr-o vacanta de vara) si in fiecare din cele trei cazuri am fi intrebati daca ne pastram optiunea initiala sau nu.
In aceasta situatie probabilitatea ar fi de 1/2 in cazul in care dupa ce am ales ni s-ar arata unde este capra albastra si nu vad niciun motiv pentru care ar trebui sa favorizam scenariul aplicat in ilustrarea paradoxului in defavoarea scenariului prezentat de mine, din moment ce in problema prezentata de tine, respectiv varianta problemei prezentate de tine si adaptata la capre, nu se face nicio precizare in legatura cu aceste aspecte.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Nu inteleg de ce te reintorci la problema mea cand discutia a fost pana acum despre problema Monty Hall.

"Nu se specifica nicaieri in problema [...]ca in cazul in care alegerea initiala este castigatoare ni se va revela la intamplare una din variantele necastigatoare, iar in cazul in care alegerea initiala este necastigatoare ni se va arata cealalta varianta necastigatoare."

Pai cum nu se specifica din moment ce am scris ca: "Se intoarce cu fata in sus un alt bilet, avand culoare galbena." adica necastigator.
Nu numai ca am precizat ca se arata o varianta necastigatoare, dar am si specificat care e ea: biletul galben.

"Nu avem niciun motiv sa nu luam in considerare, de exemplu, ca in cazul in care am alege bulina/masina rosie ni s-ar arata de fiecare data bulina/capra albastra"

Asta asa e, din problema mea nu reiese. Insa nu vad de ce ar avea relevanta asupra probabilitatii. Faza e ca nu ai niciun motiv sa presupui ca ar mai exista si alte incercari diferite de asta. Insa e irelevant.

Emisiunea cu Monty Hall ar putea avea un singur episod si probabilitatile tot asa ar ramane. Asa e si in problema mea, doar o singura incercare.

"In aceasta situatie probabilitatea ar fi de 1/2 in cazul in care dupa ce am ales ni s-ar arata unde este capra albastra"
Si atunci in ce caz e 1/3, ca tot nu inteleg. Daca ni se arata capra galbena e 1/3? laughing

Hai sa reformulam problema ca sa nu ne mai pierdem in atatea cuvinte inutile.

Trei usi. O masina, o capra albastra si o capra galbena.

Alegi o usa. Iti este deschisa o usa ce contine o capra galbena.

Care e probabilitatea sa alegi masina daca iti pastrezi decizia initiala?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Daca folosirea acelui emoticon reprezinta o modalitate de a iti exprima dezacordul cu privire la corectitudinea procentului de 1/2 in cazul prezentat de mine, m-ar interesa ce procent ar fi corect din punctul tau de vedere si cum ai ajuns la acel rezultat.
Referitor la intrebarea finala, raspunsul final este: depinde, din moment ce nu se precizeaza in mod clar dupa ce criteriu a fost deshisa usa ce contine o capra galbena si care sunt intentiile celui care a facut acest lucru. Poate fi 1/2 sau 2/3, dar la fel de bine poate fi 0 sau 1.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

" depinde, din moment ce nu se precizeaza in mod clar dupa ce criteriu a fost deshisa usa ce contine o capra galbena si care sunt intentiile celui care a facut acest lucru. Poate fi 1/2 sau 2/3, dar la fel de bine poate fi 0 sau 1. "

Ti-am prezentat un scenariu. Din punctul meu de vedere probabilita ar trebui sa fie independentea de motivul pentru care usa s-a deschis. Tot ce ar trebui sa conteze este ca usa s-a deschis si in spatele ei se afla o capra. Ca a deschis-o vantul sau ca a fost deschisa de un prezentator ar trebui sa fie irelevant.

Ideea asta, ca:
Daca prezentatorul a deschis usa cu intentia de a arata capra probabilitatea e 1/3.
Daca prezentatorul a deschis usa pur intamplator, iar faptul ca in spatele ei era o capra a fost doar o intamplare, probabilitatea devine 1/2.

Ideea asta pare foarte gresita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Desi in opinia ta ideea respectiva pare foarte gresita, in realitate doar prima afirmatie este eronata (eu oricum nu am spus asa ceva), dar si aceasta poate fi corectata usor inlocuind 'e' cu 'poate fi'.
A doa afirmatie e perfecta, nu e nimic de corectat la ea, pentru ca in acel caz probabilitatea devine 1/2.

| anamaria82726 a răspuns:

1/2

| badriel a răspuns:

Pai daca al doilea bilet este sigur galben, atunci probabilitatea s-a micsorat, insemnand ca probabilitatea este 1/2.Deci asta inseamna ca biletul ales anterior putea fi rosu sau albastru.Procentul inainte era de 33, 3 la perioada la suta.Acum s-a micsorat, fiind doar 50%.

| DANNY1004 a răspuns (pentru badriel):

Daca s-a miscorat de la 33, 3 % la 50 % inseamna ca la 100 % ar fi fost egala cu zero sau cam asa ceva.

| badriel a răspuns (pentru DANNY1004):

Da,ai dreptate, am gresit eu ceva, dar acum nu mai stai sa refac raspunsul.

| Carina_Paula_2000 a răspuns:

1/2 deoarece galben nu mai poatr fi