| Dmesss a întrebat:

Iisus, fiind evreu, a beneficiat de religioasa circumcizie?

Cum credeti ca a reactionat Iosif, sotul Fecioarei Maria, alaturi de care a decis sa traiasca in castitate, cand a aflat ca nu el este tatal copillului?

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Iosif nu s-a atins de Fecioara Maria pana ce ea a nascut.Matei 1:25,, Dar n-a cunoscut-o, pana ce ea a nascut un fiu.Si i-a pus numele Isus.,,
Dupa aceea Maria a mai avut copii. Matei 12:47,, Atunci cineva i-a zis:,,Iata, mama ta si fratii tai stau afara, si cauta sa vorbesca cu tine.,,
Matei 13:55,, Oare nu este El fiul tamplarului? Nu este Maria mama Lui? Si Iacov, Iosif, Simon si Iuda nu sunt ei fratii Lui? Si surorile Lui nu sunt printre noi?,,

| EmaS a răspuns:

Nu uita ca Matei a fost ucenicizat direct de Domnul Isus.Si apoi mai cred ca aceste scrieri sunt relatate din evenimentele care s-au petrecut ele au fost transmise din gura in gura. Apoi Matei care a fost imputernicit de la Duhul Sfant a scris aceasta epistola.Matei si-a deschis inima ca sa-L gazduiasca pe Isus.El a parasit vama ca sa-L urmeze pe Domnul.Vezi ca epistolele desi scrise de autori diferiti ele ne relateaza aceleasi lucruri, fiind diferit doar modul de exprimare dar nu esenta.Noul testament este continuarea vechiului testament.Stabilind chiar de la inceput tonul tuturor scrierilor, Matei repeta de 12 ori urmatoarea fraza,, Ca sa se implineasca ce fusese vestit.,, Isaia 7:14,, De aceea Domnul insus va va da un semn:Iata,fecioara va ramanea insarcinata, va naste un fiu, si-i va pune numele Emanuel.Aceasta este o profetie, care s-a implinit.

| EmaS a răspuns:

In vechiul testament sunt multe profetii cu privire la nasterea Domnului Isus si la moartea Sa.

| EmaS a răspuns:

@Danut
Argumenteaza te rog raspunsul tau cu trimiteri din Biblie.

| EmaS a răspuns:

@Danut
Apoc.22:18,,Marturisesc oricui aude cuvintele proorociei din cartea aceasta ca, daca va adauga cineva ceva la ele DUMNEZEU II VA ADAUGA URGIILE SCRISE IN CARTEA ACEASTA.,, Eu cred doar ce scrie in sfanta carte Biblia.

| EmaS a răspuns:

Danut
Nu scrie niciunde in Biblie ca Iosif ar mai fi fost casatorit.El era logodit cu Maria.Iosif era un om neprihanit.Vedem ca el asculta de Dumnezeu. Face intocmai cum i-a poruncit ingerul Domnului. Daca ar fi divortat nu mai ar fi fost neprihanit.Sau daca i-ar fi murit sotia, ar fi specificat ca era vaduv.Deci nu ai temei biblic pentru acasta afirmatie.

| EmaS a răspuns:

Iosif nu a mai fost casatorit.

| EmaS a răspuns:

Dar tu ai citit in Biblie ca a mai fost casatorit? Unde scrie?

| Vizitiul a răspuns:

In biblie nu precizeaza cum ca i-ar fi retezat fraul preputului, sau poate am uitat eu, cine stie. Pai, Iosif a stiut ca nu-i copilul sau inainte sa se nasca (copilul), nu? Ce reactie sa mai aiba? El stia ca Maria-i fata mare, nu? Iti dai seama ca nu avea cum sa fie surprins de faptul ca acel copil nu este al lui. A fost si el anuntat ca e copil zamislit prin duh sfantrolling on the floor...

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Cum crezi că am reacţionat eu când ţi-am văzut întrebarea?

| danut a răspuns:

"Ema a răspuns: Iosif nu s-a atins de Fecioara Maria pana ce ea a nascut.Matei 1:25,, Dar n-a cunoscut-o, pana ce ea a nascut un fiu.Si i-a pus numele Isus.,,
Dupa aceea Maria a mai avut copii. Matei 12:47,, Atunci cineva i-a zis:,,Iata, mama ta si fratii tai stau afara, si cauta sa vorbesca cu tine.,,"
Draga Ema, Maria, mama lui Isus Hristos NU a mai avut alti copii in afara de Acesta. Cand se face vorbire de fratii lui Isus, este vorba despre frati de TATA, adica copii lui Iosif avuti dintr-o casatorie anterioara. Intardevar Iosif NU s-a atins de fecioara Maria inainte de nastere. Iar pentru cei curiosi dar care au ceva "oboseli" intru ale citirii pot afla ca Iosif a fost instiintat cu mult inainte de catre un inger ca Fecioara este insarcinata cu Isus si ca este fecioara, fiul acesteia fiind Dumnezeu. Cititul nu face rau nimanui.

| danut a răspuns:

"Ema a răspuns: @Danut Argumenteaza te rog raspunsul tau cu trimiteri din Biblie. "
Pentru partea a doua a mesajului meu te poti informa din Matei 1, 18-25., etc. Pentru prima parte a mesajului poti consulta exegezele crestine despre Fecioara Maria (faptul ca nu a avut decat pe Isus ca Fiu) dar si Ioan 19, 25-27 dar pentru confirmare poti consulta recensamantul facut de Cezar in Imperiul Roman in acea zona.

| danut a răspuns:

"Ema a răspuns: @Danut Apoc.22:18,,Marturisesc oricui aude cuvintele proorociei din cartea aceasta ca, daca va adauga cineva ceva la ele DUMNEZEU II VA ADAUGA URGIILE SCRISE IN CARTEA ACEASTA.,, Eu cred doar ce scrie in sfanta carte Biblia. "
Ti-am dat dovezi Biblice dar si istorice, istoria este factorul care scoate in evidenta dar si confirma REALITATEA Biblica. In multe versete Dumnezeu ne indeamna sa CERCETAM si sa retinem ce este de folos.

| danut a răspuns:

"Ema a răspuns: Danut Nu scrie niciunde in Biblie ca Iosif ar mai fi fost casatorit.El era logodit cu Maria.Iosif era un om neprihanit.Vedem ca el asculta de Dumnezeu. Face intocmai cum i-a poruncit ingerul Domnului. Daca ar fi divortat nu mai ar fi fost neprihanit."
Draga Ema, urmarim un lucru logic, daca mama lui Isus NU a avut decat pe Isus ca fiu CONFORM celor spuse la cruce (vezi Ioan) si Iosif a fost un om neprihanit este clar ca Iosif a FOST CASATORIT legal inainte de a fi logodit cu mama lui Isus. Sunt doua variante in care un om se poate "desparti" de partenerul sau de viata fara vina: decesul partenerului si actiunea respectivului de a se desparti de tine. Un om poate fi neprihanit DAR si casatorit in acelasi timp. Neprihanirea NU SE REFERA la viata SEXUALA ci la cea SPIRITUALA. Casatoria ca si viata sexuala in timpul casatoriei sunt lasate de catre Dumnezeu deci sunt NEPRIHANITE daca sunt facute cum a spus Dumnezeu. Avand in vedere cele mai de sus logica spune ca fratii si surorile lui Isus sunt vitregi si anteriori casatoriei lui Iosif cu Maria.

| danut a răspuns:

"Ema a răspuns: Iosif nu a mai fost casatorit. "
De unde sti, ai citit asta in Biblie?

| danut a răspuns:

"Ema a răspuns: Dar tu ai citit in Biblie ca a mai fost casatorit? Unde scrie? " Absolut nu, dar este trecut in evidenta civila iudaica a vremi (asa cum a fost si pana la el), in recensamantul facut in Iudeia de Cezar, arheologi care au studiat epoca in Iudeea si din deductie logica. Apropos mai sunt si alte carti ale Noului Testament care relateaza subiectul dar care nu au fost incluse in Canon si de ce nu istoricul din zona trimis de Cezar, Flavius care pe langa faptul ca era pagan, este una din cele mai sigure surse (neimplicate emotional) despre Isus Hristos si viata acestuia. Tu la care surse din cele de mai sus ai apelat?

| Skylar a răspuns:

Nu esti tu un pic cam prea mult troll?

| chelstone a răspuns:

RS4 acelasi lucru ma framanta si pe mine, si nu mai spui ca unul dintre cei doi frati l-a omorat pe celalalt iar doamne doamne l-a izgonit nu-s pe unde si de acolo incepe o poveste cum intalneste el (parca abel era) pe nu-s ce fata al lu' nu-s cine si tot asa... prostii

| Dmesss explică:

@Ema, de unde stie Matei ce vorbeau personajele alea pe-acolo?

| Narcis2007 a răspuns:

Nu ai inteles bine...nu au fost casatoriti

| RS4 a răspuns:

happy asta te framanta pe tine din biblie?! pe mine stii ce? adam si eva au avut 2 copii : cain si abel! mai departe cum s-au inmultit? deja fabulam...

| RS4 a răspuns:

Ok, daca tu zici asa o fi, ca nu au fost casatoriti! dar tot nu m-ai luminat : cum s-au inmultit mai departe!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai inteles tu gresit pentru ca nu stiu ce ai citit.Biblia trebuie citita din pozitia stind in cap ca sa vezi adevarata directie.Sau in cel mai rau caz cu cartea invers.Mai iti trebuie si o minte destul de patrunzatoare obisnuita sa treaca dincolo de rinduri.