| aXy99 a întrebat:

Imi explica si mie cineva ce este deochiul? Nu credeam in asta pana sa mi se intample. Acum cativa ani ma simteam rau si nu stiam de ce. Bunica mea mi-a spus ca sunt deochiat si voia sa-mi spuna "Tatal nostru", dar i-am zis ca nu are nicio legatura asta cu starea mea de rau. Mi-a spus rugaciunea si mi-am revenit. E ciudat. Oare de ce? Efectul placebo este exclus deoarece eu NU credeam in deochi, deci nu speram sa ma fac bine dupa ce mi-ar fi spus rugaciunea. Nu sunt singurul caruia i s-a intamplat...si nu doar odata, ci de mai multe ori. Astept dezbateri pe aceasta tema.

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

În opinia mea, este doar o superstiţie, care uneori mai şi dă rezultate prin autosugestie sau, pur şi simplu, prin calmare + timp, dar în majoritatea cazurilor este doar o coincidenţă.

| aXy99 explică (pentru NOname):

Asta credeam si eu, dar totusi, cum e posibil sa imi revin asa din senin, eu neavand nicio speranta sa isi faca efectul? Nu sunt singurul caruia i se intampla si nu mi s-a intamplat doar odata. Nu era vorba nici de autosugestie nici de timp, pentru ca mi-am revenit in mai putin de 1 minut.

| NOname a răspuns (pentru aXy99):

Ei, se mai întâmplă, mai ales că la nivel inconştient este evident că crezi sau, cel puţin, aveai speranţă.

În orice caz, nu e nimic supranatural (cum pot avea impresia unii).
Ştiinţific, cel puţin, nu s-a demonstrat că ar fi ceva (altfel poate ţi s-ar administra descântece la spital, în loc de medicamente).

| NOname a răspuns (pentru aXy99):

Când disperarea e mare şi îţi spune cineva, care pare a şti ce vorbeşte, că imediat ar trebui să te simţi mai bine, chiar dacă nu ai fi adult, care poate fi influenţat de vorbe, ci doar un copil sub un an, tot te-ar fi putut influenţa cu starea lui de calm, de siguranţă, pe care şi cei mici o pot simţi şi care e destul de molipstoare (ca şi cea negativă).

| aXy99 explică (pentru NOname):

Nu era nimeni calm.

| Inferno a răspuns:

Imi poti explica si mie cum este posibil sa crezi in ceva ce nu stii ce este?

| aXy99 explică (pentru Inferno):

Unde vezi tu c-ma zis ca as crede in deochi?

| Inferno a răspuns (pentru aXy99):

"Nu credeam in asta pana sa mi se intample."

| aXy99 explică (pentru Inferno):

Mda, nu m-am exprimat prea corect. Asa era vorba si na...

| Wehrmacht a răspuns (pentru aXy99):

Ok,nu credeai in deochi dar crezi in Dumnezeu? Ca ti-a spus o rugaciune, nu ceva special anti-deochi.Tocmai ca sa iti spui "nu e placebo" te face sa ai o mica obsesie sa iti demonstrezi ca nu o sa te vindeci si asa isi poate face loc placebo/autosugestia.

| aXy99 explică (pentru Wehrmacht):

Pe atunci nici nu cred ca stiam ce e placebo, dar na. Posibil sa fi fost autosugestia.

| Duucu a răspuns:

Coincidenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunica ti-a dat putina energie.
Exista tone de informatii scrise despre acest subiect.
Nu are sens sa intrebi un orb ce crede despre pictura.

| aXy99 explică (pentru anonim_4396):

Cum iti poate da cineva energie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Citeste ce gasesti pe net despre pranoterapie, bioenergie, reiki etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Si daca mai ai timp cauta si despre vampirii energetici.