| Ghost99 a întrebat:

Imi spuneci cativa zeii ai egiptului antic, fiecare cine era Ex.Anubis=Zeu al...

Răspuns Câştigător
| ɹǝʞoſ a răspuns:

Ammon, zeu al soarelui
Amon-Ra, Tatăl și Regele Zeilor, nu este tot una cu Ra, nu din toate punctele de vedere
Anubis, Zeul Ținutului Sfânt, zeul ce ghida spiritele morților în lumea de dincolo
Apis, zeu al fecundității, reprezentat printr-un taur alb cu pete negre
Apophis, zeul-șarpe, Apep sau Distrugătorul, era spiritul antic al răului și distrugerii
Atum, zeul creator, imaginea sa asociată cu leul, taurul, șopârla, șarpele sau scarabeul
Bastet, zeița lunii și a fecundității, o femeie cu cap de leoaică sau de pisică
Bes, ocrotitorul familiilor și al oamenilor contra duhurilor rele și animalelor primejdioase
Geb, un zeu antropomorf, personificând Pământul
Hapi, era unul din cei patru fii ai lui Horus protector al tronului lui Osiris pe lumea cealaltă
Hathor, zeița dragostei, a familiilor si a recoltelor
Heket, zeița-broască a nașterii, a creației și a fertilității
Hnum, divinitate primordială, creatorul zeilor, a făurit și omul pe o roată de olărit
Horus, zeu protector al Egiptului, este reprezentat cu cap de șoim,
Imhotep, om zeificat, arhitect regal, a construit prima piramidă (în trepte)
Isis, zeița magiei și a vieții, a căsătoriei
Maat, zeița adevărului, a dreptății și a armoniei cosmice
Min, zeul fertilității masculine, protector al minelor și al agriculturii
Neith, zeița creatoare a lumii, mama zeului soare
Nekhbet, zeița ocrotitoare a orașului Nekheb (și a întregului Egipt de Sus)
Nephthys, zeița protectoare a morților
Nun, zeul apelor
Nut, zeița cerului
Osiris, zeul vieții de apoi, al lumii de dincolo și al morților
Ptah, patronul spiritual al meșteșugarilor, zeu creator, treptat devine o zeitate funerară
Ra, personificarea soarelui, cel mai puternic din toți zeii
Sehmet, zeița leoaică, luptătoare, protectoare a faraonului, creatoarea deșertului
Seth, zeu malefic, stăpân al deșertului, reprezentat cu trup de ogar
Sobek, zeul apelor, al inundațiilor, cel care irigă câmpurile, al fertilității
Shu, zeu al aerului și al răsăritului
Tefnut, zeița umezelii și a aerului cald și umed
Thot, zeu al cifrelor, inventator al scrisului, reprezentat ca un bărbat cu cap de ibis sau de babuin

7 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Analubis si Pubis = zei ai sexului.

| PinkPanther a răspuns:

Ra - al soarelui

| Damon_8513 a răspuns:

Ra sau Amon Ra

| Grimalkin a răspuns:

Ammon, zeu al soarelui
Amon-Ra, Tatăl şi Regele Zeilor, nu este tot una cu Ra, nu din toate punctele de vedere
Anubis, Zeul Ţinutului Sfânt, zeul ce ghida spiritele morţilor în lumea de dincolo
Apis, zeu al fecundităţii, reprezentat printr-un taur alb cu pete negre
Apophis, zeul-şarpe, Apep sau Distrugătorul, era spiritul antic al răului şi distrugerii
Atum, zeul creator, imaginea sa asociată cu leul, taurul, şopârla, şarpele sau scarabeul
Bastet, zeiţa lunii şi a fecundităţii, o femeie cu cap de leoaică sau de pisică
Bes, ocrotitorul familiilor şi al oamenilor contra duhurilor rele şi animalelor primejdioase
Geb, un zeu antropomorf, personificând Pământul
Hapi, era unul din cei patru fii ai lui Horus protector al tronului lui Osiris pe lumea cealaltă
Hathor, zeiţa dragostei, a familiilor si a recoltelor
Heket, zeiţa-broască a naşterii, a creaţiei şi a fertilităţii
Hnum, divinitate primordială, creatorul zeilor, a făurit şi omul pe o roată de olărit
Horus, zeu protector al Egiptului, este reprezentat cu cap de şoim,
Imhotep, om zeificat, arhitect regal, a construit prima piramidă (în trepte)
Isis, zeiţa magiei şi a vieţii, a căsătoriei
Maat, zeiţa adevărului, a dreptăţii şi a armoniei cosmice
Min, zeul fertilităţii masculine, protector al minelor şi al agriculturii
Neith, zeiţa creatoare a lumii, mama zeului soare
Nekhbet, zeiţa ocrotitoare a oraşului Nekheb (şi a întregului Egipt de Sus)
Nephthys, zeiţa protectoare a morţilor
Nun, zeul apelor
Nut, zeiţa cerului
Osiris, zeul vieţii de apoi, al lumii de dincolo şi al morţilor
Ptah, patronul spiritual al meşteşugarilor, zeu creator, treptat devine o zeitate funerară
Ra, personificarea soarelui, cel mai puternic din toţi zeii
Sehmet, zeiţa leoaică, luptătoare, protectoare a faraonului, creatoarea deşertului
Seth, zeu malefic, stăpân al deşertului, reprezentat cu trup de ogar
Sobek, zeul apelor, al inundaţiilor, cel care irigă câmpurile, al fertilităţii
Shu, zeu al aerului şi al răsăritului
Tefnut, zeiţa umezelii şi a aerului cald şi umed
Thot, zeu al cifrelor, inventator al scrisului, reprezentat ca un bărbat cu cap de ibis sau de babuin

şi dacă vrei să citeşti mai multe, uită-te aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Mitologia_Egiptului_Antic şi aici http://www.e-referate.ro/referate/Zeii_egiptului_antic2007-04-02.html

| mimikafrumusika a răspuns:

AMON-zeu cu cap de berbec,printre cei mai importanti
HORUS-protector al faraonilor,zeu al soarelui,al cerului si al luminii,cu coroana dubla pe cap
OSIRIS-zeul agriculturii si al vegetatiei,devenind ulterior zeul mortii ca protector dar si judecator
ANUBIS-forma de sacal negru si era calauza spre lumea de dincolo
TOTH-zeul intelepciunii,a inventat scrierea, avea corp de om si cap de ibis
RA-cel mai important, zeul soarelui si creatorul lumii
GEB-zeita pamantului
NUT-zeita cerului

| DianaMrr a răspuns:

Buna big grin

Ammon-zeu al soarelui.
Amon-Ra-Tatăl şi Regele Zeilor, nu este tot una cu Ra, nu din toate punctele de vedere.
Anubis-Zeul Ţinutului Sfânt, zeul ce ghida spiritele morţilor în lumea de dincolo.
Apis-zeu al fecundităţii, reprezentat printr-un taur alb cu pete negre.
Apophis-Zeul-şarpe, Apep sau Distrugătorul, era spiritul antic al răului şi distrugerii.
Atum-zeul creator, imaginea sa asociată cu leul, taurul, şopârla, şarpele sau scarabeul.
Bastet-zeiţa lunii şi a fecundităţii, o femeie cu cap de leoaică sau de pisică.
Bes-ocrotitorul familiilor şi al oamenilor contra duhurilor rele şi animalelor primejdioase.
Geb-un zeu antropomorf, personificând Pământul.
Hapi-era unul din cei patru fii ai lui Horus protector al tronului lui Osiris pe lumea cealaltă.
Hathor-zeiţa dragostei, a familiilor si a recoltelor.
Heket-zeiţa-broască a naşterii, a creaţiei şi a fertilităţii.
Hnum-divinitate primordială, creatorul zeilor, a făurit şi omul pe o roată de olărit.
Horus-zeu protector al Egiptului, este reprezentat cu cap de şoim,
Imhotep, om zeificat, arhitect regal, a construit prima piramidă (în trepte).
Isis-zeiţa magiei şi a vieţii, a căsătoriei.
Maat-zeiţa adevărului, a dreptăţii şi a armoniei cosmice.
Min-zeul fertilităţii masculine, protector al minelor şi al agriculturii.
Neith-zeiţa creatoare a lumii, mama zeului soare.
Nekhbet-zeiţa ocrotitoare a oraşului Nekheb (şi a întregului Egipt de Sus).
Nephthys-zeiţa protectoare a morţilor.
Nun-zeul apelor.
Nut-zeiţa cerului.
Osiris-zeul vieţii de apoi, al lumii de dincolo şi al morţilor.
Ptah-patronul spiritual al meşteşugarilor, zeu creator, treptat devine o zeitate funerară.
Ra-personificarea soarelui, cel mai puternic din toţi zeii.
Sehmet-zeiţa leoaică, luptătoare, protectoare a faraonului, creatoarea deşertului.
Seth-zeu malefic, stăpân al deşertului, reprezentat cu trup de ogar.
Sobek-zeul apelor, al inundaţiilor, cel care irigă câmpurile, al fertilităţii.
Shu-zeu al aerului şi al răsăritului.
Tefnut-zeiţa umezelii şi a aerului cald şi umed.
Thot-zeu al cifrelor, inventator al scrisului, reprezentat ca un bărbat cu cap de ibis sau de babuin.

Sper ca te-am ajutat...