| Cupcake666 a întrebat:

In primul rand scuzati categori nu am stiut exact unde sa pun aceasta intrebare...
In al doilea rand: Am descoperit de curand ca (e cam ciudat si greu de explicat) pot sa misc o foaie sus-jos fara sa o ating... adica este ca si cand i-as influenta campul (cred) magnetic...
nu stiu cu sa va explic ca nu prea sunt priceputa la fizica... dar asa se intampla pot sa o fac sa se miste. Am incercat si cu altfel de obiecte dar nu functioneaza...si am mai incercat si sa trag foaia de pe birou sa o dau jos (tot fara sa o ating) dar nu pot.
P.S.: eu tin foaia jumatate in aer si restul pusa pe birou in mod normal...
Acum intrebarea: Cum as putea cauta pe google ca sa aflu cate ceva despre atractia asta sau camp sau ce o fi el/ea?
Sau stiti voi cate ceva care ma poate lamuri (app nu ma consider speciala ca pot face asta consider doar ca este nevoie sa aflu cate ceva despre pentru ca stiu ca este legat de fizica)
Deci cine ma poate ajuta :O3?
Funda celui ce imi da un raspus cat mai explicit big grin!

Răspuns Câştigător
| DragosFku a răspuns:

E vorba de campul static pe care il ai, iar foaia fiind usoara si subtire este atrasa de el.

11 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Energie statică. Poți face multe lucruri interesante cu ea, dacă știi cum funcționează.

| Cupcake666 explică (pentru Wøodenpints):

Si cum aflu cum functioneaza laughing

| ErrorFound a răspuns:

Foaia nu are camp magnetic. laughing
In fine, probabil vrei sa zici camp static.
Incearca experimentul asta:
Rupe o bucatica mica, freaca-ti o rigla de par(cam 1-2minute), apoi tine-o deasupra bacatii de hartie(ai grija sa fie mica hartia) si aceasta se va ridica.
Daca bucata de hartie este prea mare, nu va functiona fiindca campul generat de frecarea parului tau cu rigla nu este destul de puternic.

Ca sa afli mai multe:
Scrie pe Google Energie statica, aplicatii energie statica, campuri energie statica...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baga pe youtube ca sa te cred

| Cupcake666 explică (pentru anonim_4396):

Ceea ce pot sa fac? laughing
tu crezi ce vrei nu te-a rugat nimeni sa ma crezi happy :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cupcake666):

Fiindca mai pupicizat te cred kiss

| Cupcake666 explică (pentru anonim_4396):

laughing) thx :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil parintii tai au grija sa te imbrace cu haine din poliester si de aceea esti incarcat cu electricitate statica.

| Aimèeeee a răspuns:

Cauta chestii legate de camp static, nu ai cum sa nu gasesti ceva.

| Cupcake666 explică:

Nu pot sa gasesc nimic care m-ar putea ajuta pe google stie cineva vreun link sau vreun manual de fizica ce contine tema asta? big grin