| Razvan a întrebat:

În ultima vreme am observat că se pune un deosebit accent pe civilizaţia maya datorită celebrului 2012. Dar conform istoriei şi alte civilizaţii din Lumea Nouă au studiat astrologia şi au întocmit calendare bazate exact pe un an solar de 365 de zile şi un ceremonial de 260 de zile care se suprapun la interval de 52 de ani
Analizand ultima data din calendarul toltecilor şi a urmaşilor lor aztecii sau a incaşilor din Peru observăm diferenţe importante
De ce aceste diferenţe din moment ce au folosit acelaşi sistem de calcul, aproximativ aceleasi instrumente astrologice şi au trăit în perioade apropiate?

Răspuns Câştigător
| DjTactumare a răspuns:

Domn' Razavan, hai ma omule de umpleti paharul cu vin pune mina pe-o pulpa de miel,fripta pe gratar, si hai sa tragem un chiolhan in cinstea toltecilor, mayasilor, incassilor si toti alora care au facut calendare, chiar crezi in asa ceva?

9 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

MrSmith: Fæn ta deg! Hvorfor sier du de dårlige ting til Xena?
Hun er ei kvinna så hun tenker med hormoner så det blir ikke problemer hvis magnetiske polene vil reversere.
FÆN!

Apache
| Apache a răspuns:

Frate nu stiu ...pana la urma au trait in urma cu vreo 2000 de ani! si chestia asta cu anul 2012 este prea rasuflata!

| Razvan explică:

Oameni buni nu vă mai certaţi.Fiecare cu părerea lui nu dau nimănui in cap, nu dau stupid sau nefolositor dacă nu-mi convine explicaţia sau mai ştiu eu ce.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Umm... m-ai pierdut de la "În ultima vreme"

| Yang a răspuns:

Daca in 2012 va fi sfarsitul lumii cum iti explici de exemplu o aniversare regală care va avea loc în octombrie 4772 d.Hr. Acest lucru nu ar fi posibil dacă lumea ar fi deja distrusă până atunci nu? Am inteles ca vorbesti doar despre ceea ce ai vazut, citit tu dar ar trebui sa te informezi bine pentru ca ei nu vorbesc practic despre sfarsitul lumii nicaieri nu sunt scrise aceste cuvinte nici macar un sinonim.Se vorbeste despre sfarsitul unui ciclu si inceperea altuia nou cum ar fi posibil acest lucru dara totul ar inceta sa existe? Da in 2012 va avea loc un eveniment acela este inversarea polilor magnetici, acest lucru ne va afecta sigur dar din punct de vedere climatologic in nici un caz nu vom muri toti din aceasta cauza.Calendarele mayase au fost ulterior preluate de catre tolteci si azteci si tot asa mai departe si in functie de schimbarile climatologice, eclipse solare, echinoctiu, eclipse lunare fiecare civilizatie a modificat respectivul calendar de asta sunt unele diferente dar si asemanari pentru ca la baza tuturor sta calendarul mayas. Ei se orientau dupa aceste schimbari pentru a intocmi un calendar.

| Yang a răspuns:

MrSmith vad ca nesimtirea e in floare un lucru care va ramane neschimbat chiar si in 2012.Nu trebuie sa ma critici pe mine, limiteaza-te sa dai un raspuns iar in cazul in care ma cunosti si ai nelamuri ne injuram in privat.Presupun ca si tu faci parte din categoria de persoane de pe acest site care se cred genii de neinteles si pentru faptul ca spui 2, 3 injuraturi fara rost esti mandru de ceea ce debitezi. Ei bine transplantul de creier din pacate pentru tine nu va fi disponibil nici in 2012 deci esti pierdut oricum, as spune sa nu iti mai risipesti pretioasele tale secunde din inutila ta nevoie de a-ti face auzita opinia cu orice cost jignindu-ma pe mine care absolut nu te-am bagat inseama.Cand o voi face iti dau voie sa ne tragem de sireturi pana atunci stai cuminte in banca ta.

| BYAAA_5532 a răspuns:

Nu-ti bate capul cu astfel de probleme happy Traieste-ti viata!

Doar Dumnezeu stie cand se va sfarsii lumea!

Bunica-mea imi povestea,ca, cand era ea copil, toata lumea zicea ca in anul 2000 va veni sfarsitul lumii!

Iata ca am ajuns in 2011 si suntem tot in viata...

| Mykidutza a răspuns:

Eu nu inteleg un lucru.de ce in calendarul ortodox nu este pastele, pe aceeasi data in fiecare an? isus s-a nascut intr-o zi asa e normal nu? ca si zilele noastre de nastere sunt in fiecare an pe aceeasi data.

| madalinadragan a răspuns:

Numa cel de sus stie cand va fi sfarsitu'