| 8mmppp a întrebat:

Intrebare pentru cei care cred in Dumnezeu si toate celelalte.Voi ziceti ca nu are cum sa apara o explozie asa din nimic care sa creeze universul.Cum a aparut Dumnezeu din nimic? Daca voi ziceti ca Dumnezeu este din totdeauna asta inseamna ca si explozia a putut fi din totdeauna.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vad ca nici macar tu nu ai inteles ce inseamna big bang unde nu a fost nici o explozie si doar o expansiune de energie in univers atat, mecanica cuantica ne demonstreaza ca da e posibil asa ceva din NIMIC

| T0T a răspuns:

O explozie nu poți zice că e dintotdeauna. Poate poți zice asta despre univers sau despre particule. Ce e drept infinitatea e o noțiune prea abstractă din punct de vedere practic. Nu avem cum să ne întâlnim cu așa ceva practic ci doar teoretic. Eu zic că e o problemă ce ne depășește cu mult. Desigur că poți pune așa problema ca un răspuns la ce zic ei dar poate e mai ușor să te consolezi cu condiția ta limitată și să nu pui totul în voia întâmplării ci în voia a ceva conștient ce nu poate fi înțeles. Cât despre acea explozie nu neagă existența unui creator deci nu înțeleg de ce s-ar contrazice 2 oameni cu aceste păreri care nu sunt contradictorii. Explozia aia are multe dovezi care sunt asociate cu ceea ce am observat în univers. Nu ar fi o soluție să contrazicem asta.

| Clorox a răspuns:

Esti nou aici? Daca da, intrebarea asta s-a pus de mii si mii de ori si da, mii de raspunsuri incorectewinking

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Sunt multe astfel de intrebari la care nici preotii sau savantii,oamenii de stiinta nu au raspunsuri si inca mai cauta,sunt multe lucruri despre univers pe care noi nu le stim.
Habar nu avem cum a fost creat Dumnezeu dar noi oameni cu credinta in noi am ales sa credem in el si in tot ce e sfant chiar daca stintific vorbind astfel de lucruri nu ar avea cum sa existe ca si Dumnezeu sau obiecte si icoane sfinte dar iata deci ca nici macar stiinta nu are raspunsul la miile de intrebari care ii franta si acum pe oameni, fiecare e liber sa creada ce vrea, nu stim daca suntem condusi fie de religii sau zei fie de matematica, fizica sau chimie dar un lucru e sigur, cineva ne priveste de acolo de sus si anume Dumnezeu.

| T0T a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Poate Dumnezeu e de la sine înțeles, ca legile fizicii, structurile particulelor. E greu să spunem de ce sunt așa că sunt de la sine înțelese așa. Noi doar le observăm și le interpretăm. Nu e ușor de meditat la așa ceva.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Eu mi-am spus parerea asa ca nu vreau sa sariti asupra mea cu comentarii negative, sunt liber sa imi spun parerile chiar daca unele nu sunt ca ale voastre.

| Nilsson a răspuns:

O explozie nu poate fi din totdeauna, probabil te referi la acea singularitate care a declansat-o.
Atunci se pune intrebarea: acea singularitate cine a creat-o? Daca nu a creat-o nimeni, inseamna ca e eterna si ar fi trebuit sa ramana in aceasta stare pentru totdeauna fara sa declanseze Big Bang-ul.
Nu vreau sa contrazic stiinta, dar nici nu ma hazardez sa cred toate explicatiile cu privire la originea Universului, in conditiile in care aproape 95% din energia si masa acestuia e o totala necunoscuta.

| Deliiiia a răspuns:

Buna, in primul rand pornesti de la premisa ca persoanele crestine nu cred in Big Bang, si asta e gresit. Eu consider ca si aceasta teorie are un strop de adevar si ca Universul nostru face parte din ceva mult mai complex, incapabil de a fi inteles de mintea umana.

| AndreiM77 a răspuns:

Daca este sa gandim logic, ce este mai usor sa credem? ca totul a aparut din intamplare, din nimic sau ca a fost creat de cineva?
Pe plaja este nisip, daca gasesti pe plaja o sticla poti spune ca s-a format singura pana cand a devenit sticla, stiind ca stical este facuta in mare parte din nisip?
Mai ramane intrebarea cum a aparut dumenzeu?
Suntem limitati ca oameni, nu vom stii niciodata totul. Nu stim ce este materia intunecata care se gaseste in univers. Nu stim daca universul este finit sau infinit. Nu stim de ce exista o galaxie cu diametru de 4 milarde ani lumina, care din punct de vedere al legilor care guverneaza universul nu ar trebui sa existe.

| Stell99 a răspuns:

Adevaratul "Dumnezeu" a creat o infinitate de universe.
Creatia lui nu are limite.
Si nu! Nu este nici unul dintre acesti zei primitivi de pe planeta noastra.
Incearca sa intelegi ca noi nu suntem singura forma de viata inteligenta din galaxie.
Nici nu mai vorbesc de univers.