| vincze a întrebat:

La inceput este adam! pe urma dumnezeu il pune intr-un somn adanc si o creeaza pe eva din coasta lui! impreuna ii au pe cain si abel! cei doi(cain si abel ) au familii(vedeti de la geneza cap 4 si cap 5) dar nicaieri nu este relatat faptul ca s-ar mai fi creat si alti oameni! cu cine putea sa aiba cain si mai tarziu set familii?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

In discutie cu un amic care a studiat multe vreme problemele bibliei, despre acest lucru mi-a spus ca Cain si Abel ar mai fi avut si o sora, iar intre acestia s-a mai fi amestecat si ingerii cazuti. Deci ar fi avut loc relatii cu oamenii, fapt interzis ulterior de Dumnezeu. Din aceste relatii au rezultat unele semintii pe care Dumnezeu le-ar fi vrut nimicite. Problemele dintre arabi se spune ca tocmai aici si-ar avea radacina. Sunt mai multe de spus dar nu e locul, nici spatiul.

12 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Cu surorile lor.

| death a răspuns:

Îmi spunea fosta profă de religie că, pe vremea aia, incestul nu se pedepsea. Cum să explice şi ea? Adevărul e că Biblia se contrazice singură în stil grande, iar noi ar trebui să ne prefacem că nu vedem. Primii oameni au fost mother fuckers de primă clasă, dar nu i-a pedepsit nimeni pentru asta. Ceea ce e just, dat fiind că, pe vremea aia, încă nu fuseseră promulgate cele zece porunci. După aia, s-a terminat cu şmecheria, că şi-a dat şi Dumnezeu seama că a feştelit-o. Treabă pe care clericii n-o vor recunoaşte niciodată. Noi să fim sănătoşi şi să zicem mersi că nu mai suntem nevoiţi să ne tăvălim mamele, surorile, mătuşile, verişoarele şi peştişorii din acvarii.

| andalu a răspuns:

Necunoscute sunt caile Domnului!

| cosima11 a răspuns:

... crede si nu cerceta. happy numai Dumnezeu are toate raspunsurile.

| Deea a răspuns:

Asta l`am intrebat si eu pe profesorul meu de religie.
Si raspunsul a fost: cu Eva.

| Shhht ! - ( Nony ) a răspuns:

Daca interpretezi biblia literalmente, iti vei da seama ca sunt foarte multe necunoscute pe acolo.Nu-ti fa griji, intotdeauna va apare unul care are toate raspunsurile biblice.

| valygaby94 a răspuns:

Aproape acelasi raspuns e si la Noe. Pe arca a ramas el, sotia sa, cei trei fii si nurorile. Deci totul e in famili. Veri... verisoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu Eva.Orgie,incest,macaroane,acid dezoxiribonucleic, parfum de orhidee, alarma falsa de la ceasul vechi al bunicii, chestii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea asta a fost pusa de vreo 20 de ori. Cerceteaza arhiva si o sa ai ce vedea. Daca nu crezi in creatie de ce oare mai citesti Biblia? (Acum esti vincze?)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, atunci a descoperit Dumnezeu anestezicul printr-un somn lung.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au avut si fete.si inainte si dupa. dar fetele nu se puneau la numar.si descendenta era numai pe partea barbateasca.cand cain a omorat pe abel, tara nod era deja si era populata.nu scrie nicaieri ca ei la randul lor ar fi fost singuri, si nu aveau fii si fiice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu a pedepsit toata omenia sau doar pe Adam si Eva?