| Oleg_Botnaru_2003 a întrebat:

La începutul Primului Război Mondial în uniforma militară a Marii Britanii era pălăria din materie de culoare cafenie.Casca de protecție din metal încă nu era introdusă.
Peste câteva lupte comandanții erau nemulțumiți de multiplele traume la cap.Sa decis să schimbe pălăria pe cască de metal.Dar peste un timp generalii sau uimit de aceea că numărul soldațiilor răniți la cap sa mărit cu toate că intensitatea luptelor era aceeași.

Din ce cauză numărul soldațiilor răniți la cap sa mărit când au schimbat pălăria pe cască de metal? Vă rog urgent!

1 răspuns:
| johnnny123 a răspuns:

Nu știu dacă lucrurile au stat chiar așa, dar, dacă este adevărat, îmi vin în minte două posibile explicații:

1) Casca de metal dădea soldatului un fals sentiment de securitate, care-l făcea să se expună mai mult. Cu alte cuvinte, soldații se gândeau "acum am cască de metal, așa că pot să scot capul și să mă uit". Numai că acele căști nu erau antiglonț, protejau capul doar de lovituri ușoare. Gloanțele și schijele treceau prin ele ca prin brânză.

2) Căștile erau mai vizibile decât pălăriile cafenii, deci soldații deveneau ținte mai ușoare.