| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

"Lipsa iubirii de sine este cea mai mare dovada de egoism" Cum comentati acest citat?

Răspuns Câştigător
| AdrianBica a răspuns:

Am avut si noi o discutie pe tema asta cu profesorul nostru de romana.
Iubirea de sine, lasand de o parte comentariile narcisiste, este manifestata prin: frica, instinct de conservare, etc.
Cand tie frica inseamna ca te iubesti pe tine, pentru ca iti faci griji de tine.
Instinctul de conservare pentru perpetuarea speciei. Vrei sa traiesti pentru a da viata cuiva care va trai prin tine. Iubesti sa-ti lasi "amprenta" mostenire.
Iubirea de sine este un instinct neconditionat, nu o sa te gandesti niciodata prea mult pana sa-ti dai seama care-i alegerea favorabila tie. Nu conteaza cum actionezi dupa, nu trebuie sa te minti tu pe tine, raspunde-ti sincer, oricat de egoist ar parea.
Din contra. Iubirea de sine, uneori excesiva, ii o dovada de egoism. Nu trebuie sa ai impresia de vinovatie daca esti egoist, pentru ca toata lumea ii egoista, mai mult sau mai putin.
Lipsa iubirii de sine ii dovada dezinteresului fata de viitorul tau, fata de tine.
Daca tu nu te iubesti pe tine, atunci ce asteptari ai de la restul lumii?
Poate fi considerata lipsa iubirii de sine egoism si fata de tine. Tu esti egoist cu tine, atunci da, DAR nu are logica.
Sper sa fi ajutat! Bafta!

8 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Prin faptul ca daca nici pe tine nu te(mi se pare prea mult iubire)apreciezi atunci nu vei putea aprecia pe nimeni.

| shadovv a răspuns:

Cine a mai zis o si pe aceasta? Mi se pare o eroare de gandire. Inteleg metafora dar totusi pe langa estetica artificiului mental nu gasesc nimic bun in afirmatia de mai sus. Te iubesti pe tine = nu iubesti nimic. Cum spunea un mare om: "Să te autodispreţuieşti zilnic, pentru ca în golul lăsat în tine să poată intra Dumnezeu."

| AdrianBica a răspuns:

"Să te autodispreţuieşti zilnic, pentru ca în golul lăsat în tine să poată intra Dumnezeu."
Si aia emo fac aceeasi treaba, sa inteleg ca ei sunt adevaratii oameni ai lui Dumnezeu?
Pana la urma de ce iubesti pe cineva? Pentru satisfacerea sufletului tau, dorintei tale sau pentru ca iti place. Fiecare amanunt din viata care te satisface pe tine, ii un argument in plus ca te iubesti pe tine.

| Biggiesan a răspuns:

Uite un exemplu - bei și fumezi până-ți cade ficatul și-ți omori plămânii apoi dai colțu atunci înseamnă că ai fost egoist(te-ai gândit doar să-ți satisfaci tu niște vicii) că poate alții aveau nevoie de tine:familia ta, oamenii din jur.

| iulicika1414 a răspuns:

Daca ai ajuns ca nici pe tine sa nu te iubesti, e ceva anormal, inseamna ca nu esti in stare sa daruesti iubire nimanui.Acest neajuns te poate marca de la distante mari doar prin priviri. Daca nu te iubesti pe tine,inseamna ca degeaba existi,pentru ca nu poti iubi,nu poti trai in asa situatie,acest nivel este destul de dezgustator,pentru a nu atrage atentia la nimeni,ca si cum toti te-ar iubi si tie nimeni nu iti trebuie! trebuie sa fii precaut si sa incerci sa te indragostesti, sau macar sa te iubesti pe tine insati!
cred ca te-am ajutat cit de cit, astfel de eseu am avut si eu la literatura romina! succes in continuare!

| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru iulicika1414):

Nu e vorba de rezolvarea unui eseu pentru ca stiu deja raspunsul, vreau doar sa vad opiniile celorlalti, daca se apropie de ceea ce gandesc eu.

| iulicika1414 a răspuns (pentru Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa):

Eu tiam spus.ca eu am avit un eseu pe aceasta tema.sh cam asa idei am scris acolowinking