| sabin89 a întrebat:

Lumea noastră toată pare să stea sub semnul întâmplării. Chiar şi noi cei prezenţi aici pe site suntem nişte întâmplări. Păi nu? Să luăm de exemplu un user oarecare. Dacă părinţii lui ar fi decis să nu aibă copii, el nu ar fi existat. Sau, dacă aceiaşi părinţi ar fi fost într-o altă dispoziţie şi ar fi decalat relaţia cu puţin mai târziu sau cu puţin mai devreme, s-ar fi născut altul, eventual un frate de-al lui, dar nu el. La fel este cu fiecare din noi. Şi aşa a fost de-a lungul întregii istorii. Greci, romani, turci... Oricare individ grec, roman sau turc putea fi altul. Dacă în locul lui Alexandru Macedon se năştea altul, poate că marele război din Orient nu ar fi avut loc. Eram astăzi sub stăpânirea perşilor. happy Până la urmă, chiar şi planeta noastră Pământ s-a întâmplat să aibă toate condiţiile pentru viaţă. Putea să lipsească măcar una; atmosfera, să zicem. Dar, bine că e inclusă şi asta. Putem şi noi să respirăm. Pe de o parte, era bine dacă în locul meu se năştea altul, că după moarte se ducea el în iad, nu eu. Dar, dacă e vorba să merg în rai, bine că m-am născut eu!
N-o mai lungesc. Ce părere aveţi? Poate, întâmplător, are cineva vreo explicaţie la tot ceea ce se întâmplă.

Răspuns Câştigător
| Thecurious a răspuns:

Interesant.
Eu nu am nicio explicatie.
Eu am invatat sa gandesc in retrospectiva. Sa imi pun intrebari despre evenimentele trecute ale vietii mele.
Sa gasesc cauze pentru orice efect.
E foarte interesant. Am descoperit ca pot sa identific greselile pe care le-am facut si sa caut solutii pentru rezolvarea lor.

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Inteligenta abordare! Iti raspund maine mai in detaliu, acum sunt venit de la munca si sunt cam obosit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, explicație, axioma lui Dănuț. Dacă e să se facă se face, iar dacă nu, nu.

| Wr3nch a răspuns:

Depinde. Aici e vorba de teoria hazardului, care sugereaza ca totul e aleatoriu si nu se poate anticipa ce se intampla in viitor. Desi relativ populara e disputata mai ales creationisti, care refuza sa creada ca totul e random. Nu e nici gresita, nici corecta ci doar o alta varianta. Tine minte asta cand o sa fiu sfasiat de unii useri in comentariile lorlaughing

| Ineys a răspuns:

Ceea ce ai scris tu ma duce cu gandul la efectul fluturelui ( https://ro.wikipedia.org/wiki/Efectul_fluturelui ).

Exact cum ai spus si tu. Daca parintii tai intarziau 10 minute momentul conceptiei tale, erai alt om, poate nici macar nu mai erai tu.

Cum zice si efectul fluturelui: "O bataie din aripi a unui fluture poate cauza un uragan in cateva saptamani". Deci putem concluziona ca o bataie din aripi a unui fluture poate ucide in masa vietuitoare.

Intr-adevar, poti sa te bazezi pe teoria ca totul e sub controlul unei fiinte superioare noua, sau ca totul e un haos care pur si simplu s-a intamplat si continua sa se intample.

Totusi, stiinta incearca sa ne arate ca in tot haosul asta exista o ordine. Noi traim dupa anumite reguli si intr-o anumita armonie, ordine. Ne confruntam, e drept, cu haos, cu imprevizibil, cu situatii neasteptate, etc. Cred ca viata in sine si tot ceea ce exista se bazeaza pe o balanta intre haos si ordine. Poate la inceputul inceputurilor a fost mai mult haos, dar cu cat lucrurile au evoluat si au aparut si forme inteligente de viata ( noi ) a inceput sa se stabileaca o anumita ordine. Desigur, nu putem controla ce se intampla in afara planetei noastre ( si nici macar ce se intampla pe planeta noastra nu putem controla asa bine ).

Uite un caz de actualitate si concret. A aparut virusul asta nou. A aparut ca un hazard, neasteptat, imprevizibil. Putem spune ca a fost cauzat de haos, dar noi ca fiinte rationale prin ordine il putem controla si asta si facem acum.

In concluzie, parerea mea este ca tot ceea ce exista in momentul de fata este datorat unui echilibru intre haos si ordine.

| Digikey a răspuns:

Eu stiu doar ca nimic nu este intamplator iar coincidentele nu exista.

| Alverto a răspuns:

Pateeetic

| Dorotheea21 a răspuns:

Poti sa crezi ca tocmai am terminat de vazut filmuletul asta?
https://www.youtube.com/......tps?/watch
M'a pierdut la inegalitatile lui Bell, ceva prea complicat pentru mine, dar poate tie iti este mai folositor.

| qq30xx a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ma uit si eu la MindField acum si e ceva ce recomand celor care nu se plictisesc de psihologie si sunt interesati de cum functioneaza mintea umana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orele astrale ale omenirii :d

| blackno1 a răspuns:

Da. oamenii nu sunt disclipinati si idealisti, nu impartasesc acelasi adevar si de aia lumea nu are o anumita ordine. Ceea ce e si bine si si rau.

| qq30xx a răspuns:

Ceva e sigur aici, dupa ce bagi pe nemancate, 2 pahare de palinca rece de la frigider, poti combina teoria relativitatii cu principiul incertitudinii...zic si eu! Te felicit, totusi, ca esti printre putinii care isi mai pun intrebari existentiale.