| Anarchy_9738 a întrebat:

Lumea se bazeaza pe conventii, nu pe certitudini.
Ce parere aveti?
Exista "firesc", sau am inventat acest concept doar pentru ca in multe cazuri, majoritatea suntem de acord? Dar perfectiunea? Daca am merge pe ideea ca toti gandim diferit (exceptii cei care sufera de "sindromul turma") atunci de ce am inventat conceptul de ""perfectiune"? Ce-i "perfect" sau ideal pentru mine, nu trebuie sa fie la fel si pentru ceilalti.

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Acum stiu si eu de ce au disparut dinozaurii! laughing
Vorbesti de lucruri complet diferite: conventie = o hotarare luata de comun acord a mai multor entitati (persoane fizice, juridice, etc) reglementata prinrt-un cod de legi, cod de 'bune moravuri' care pot fi scrise sau nescrie.
Firesc = actiune, atitudine, gandire, etc. rezultata din pornirea 'firii'.
Ca un exemplu: casatoria este un act de conventie, sexul este un act din fire.
Acuma, legat de prima ta afirmatie, da, lumea se bazeaza pe conventii. Ceea ce a fost la inceput crestinismul, rezultatul dintre nevoia si cautarea (de Divin) fireasca a omului si raspunsul lui Dumnezeu, un lucru si cert si firesc, a devenit o credinta ingropata in conventii, misticism si alte alea pe care le-a introdus biserica ca institutie conducatoare.
Parafrazez, nu ar fi totul rau, daca biserica isi 'pastreaza capul pe umeri' (conform Bibliei, Isus este capul si biserica trupul).

| alexmircescu13 a răspuns:

'Firesc', 'normal', 'ideal', 'perfect', 'divin', 'infinit' - toate astea sunt notiuni conventionale, functionale intr-un sistem de referinta aaabsolut subiectiv ( general uman), ca atare neconcludente. Mai pe romaneste, e frumos ce-mi place mie. Sau turmei din care (ane)voios fac parte.

| ArcAnna a răspuns:

Ce e firesc pentru tine poate pentru mine e ciudat, depinde de la om la om.deci da poti spune ca e o conventie.perfectiune...depide ce numesti perfect.pentru mine perfect inseamna intr'o anumita ordine nu neaparat totul ingrijit minutios

| adutzadragutza a răspuns:

Pai un lcru firesc este acela care il cred multi oameni firesc adica,,, nu esti singurl care crede in asa ceva si ceilalti stiu de acel lucru adica e firesc...iar perfect, ai dreptate pentru tine poate un lucru e perfect dar pentru alt nu, la asta nu stiu sa raspuns thinking thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumea nu se bazeaza pe niste certitudini pentru ca ele nu exista. E imposibil sa fii sigur fata de tot,fata de altii,fata de necunoscut,fata de toate incertitudinile pe care le prezinta fiecare pentru ca esti constient ca nu esti atat de vast si bogat incat sa cuprinzi totul. Nu exista perfectiune,exista doar perfectul pe care-l vede fiecare. Firesc este ce crede majoritatea. Daca iesi putin din tipar,esti anormal, din punctul lor de vedere. Oricum, nimeni nu va spune (cel putin mie) care-i normalul pentru ca eu am normalul meu.

| GrandMasterFlash a răspuns:

Perfectiunea, bine-rau, pacatele, obiceiurile, tendintele, moda si multe altele sunt notiuni inventate de noi pentru a ne satisface nevoia de confort psihic si fizic. in natura nimic nu este perfect pentru ca perfectiunea este relativa, noi nu putem face nimic perfect pentru ca nu am definit perfectiunea in esenta. toate notiunile de genul asta au venit la pachet cu inteligenta umana si se modifica odata cu trecerea generatiilor. exemplu, un criminal in serie este criminal doar pentru ca omoara pe timp de pace, dar daca este razboi crima in serie este dovada de eroism, aceasta contradictie ducand la diferite boli psihice suferite de veterani intorsi din razboaie, pentru ca oamenii au constiinta (alt aspect sau rezultat al inteligentei si al memoriei).