NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Mă gândeam la pedofilie şi cum marea majoritatea agresorilor sunt de sex masculin. Mă întrebam de ce.
Voi aţi auzit de cazuri, în care femeile au vânat, au răpit şi au agresat sexual (în unele cazuri şi ucis) copii (nu mă refer la o simplă seducere a minorilor/adolescenţilor, ci la viol la propriu a copiilor sub 10 ani)? Sau este o dereglare psihică specifică bărbaţilor, poate cu mici excepţii? Dacă da, după părerea voastră, de ce?

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Da, e de pus in balanta.
Dar intrebarea ta este daca nu avem de a face cu o "dereglare psihică specifică bărbaţilor".
Fiind vorba de un grup extins, aceasta dereglare e de presupus ca se transmite din generatie in generatie afectind insa doar barbatii (sau o submultime a lor). Cum se transmit unele caracteristici distincte de la o generatie la alta? Pai ori genetic ori prin traditie culturala si influentarea individului dupa nastere.
Ar mai putea fi de presupus ca ambele sint posibile. Indivizii sint foarte maleabili in privinta introducerii unor deprinderi. Obisnuinta e a doua deprindere. Dar atunci avem de a face cu alt paradox, anume ca si o femeie agresata in copilarie ar deveni agresoare. Altfel insemna ca nu agresiunea este cauza pentru ca ea nu are efect decit la barbati. Si daca nu agresiunea e cauza, atunci nu mai ramine decit transferul genetic.
Eu nu am nicio preferinta de cum ar trebui explicat fenomenul. Dar, principial, nefiind initiat, sint tentat sa dau importanta rezultatelor unor studii stiintifice. Acestia sint cei care au timp si bani sa caute.

81 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

In afara de asta, gandeste-te cand a fost scris Vechiul Testament. Oamenii aveau pe atunci obiceiuri care noua ni se par ciudate. N-am cum sa judec, sa spun ca era bine sau rau... Asa era pe atunci, pur si simplu. Si acum exista popoare care au anumite obiceiuri, pe care noi nu le intelegem. Tu sustii ca nu-i discriminezi pe altii etc. Dar cand vine vorba de religie, incepi sa-i insulti pe toti. Fiecare are dreptul sa creada ce pofteste. Nu mi se pare ok, sa te apuci sa-ti bati joc de ceilalti. Eu una n-as face asa ceva. Daca discut cu o persoana de alta religie, ii respect credinta. La fel si cu un ateu sau agnostic (in cazul in care nu are un comportament de rahat). Daca-mi vinzi rahaturi insa, atunci o sa-ti vand si eu rahaturi tie. Daca tu crezi ca asta e un mod de a vorbi cu altii, imi pare rau pentru tine.

| Radu284 a răspuns:

Nu inteleg de ce pui pedofilia si abuzul (violul, rapirea) copiilor in aceeasi oala. Pedofilia este atractia sexuala pentru copii, nu violarea lor. Adica, cineva poate sa violeze copii si fara a fi pedofil, iar un pedofil poate sa nu violeze niciun copil toata viata.

Cat despre "de ce nu violeaza femeile copiii", probabil din cauza ca acestia (sub 10 ani) nu au erectie, asa ca sunt mai greu, daca nu chiar imposibil de violat? Dar sunt o gramada de cazuri in care femei de peste 18 ani 'violeaza' 'baietei' de 14 ani. Am vazut multe stiri in America despre profe care faceau asta. Probabil ca se intampla cazuri de genul asta si la noi, dar nu se fac plangeri impotriva lor.

| NOname explică (pentru Radu284):

1. M-am referit exclusiv la pedofilii activi (cei care trec de la dorinţe şi la fapte).

2. Am explicat deja şi lui Happyjump că sunt mai multe posibilităţi de a avea contacte sexuale şi în lipsa organelor sexuale (funcţionale); deci nu asta ar părea să fie principala "problemă".

3. Citeşte pe viitor totul şi cu atenţie, ca să nu mă mai repet. Mulţumesc.

| Radu284 a răspuns (pentru NOname):

2. Ai explicat ca sunt ulte posibilitati, nu si care sunt acelea. Ce posibilitati mai sunt? Sa-l puna pe baiat sa le linga? Sa le bage degetele? Toate acestea sunt niste acte voluntare, adica nu poti forta un copil sa te linga sau sa-ti bage degetele. Pe o fata mica o poti forta, prin simplul fapt ca esti mult mai puternic ca ea, si nu are cum sa se opuna. Adica, pe o fetita o poti forta fizic, pe un baiat nu-l poti forta fizic sa intretina un act sexual.

Si daca o femeie ar convinge un baietel sa-i bage degetele, sa o mangai pe sani, etc. se numeste asta viol? Se poate dovedi?

| ALGator a răspuns:

Sub rezerva ca nu m-am documentat (deci vorbesc din auzite).
Ar fi de facut distinctie intre pedofilie si agresiuni. Amble sint declarate tabuuri sociale (cu diferente de rigoare intre diversel societati si epoci - ceeace intr-o societate e considerat minor, in alta poate fi apt pentru casatorie etc).
Inca un punct comun este acela ca, mai ales in privinta agresiunilor, sexul masculin e predominant statistic.
Deosebirea intre ele ar fi ca sint controlate de impulsuri diferite.
S-ar putea sa fie prea complicat sa fie tratate la un loc pentru ca au la baza mecanisme diferite.
Daca mai adaugam si violul ajungem la o combinatie de trei elemente (tabuuri sociale respectiv incalcari).
Din cate stiu, explicatia e destul de simpla. E suficient sa dam vina pe celelalte primate (cimpanzei de exemplu) unde masculii sint ce violenti si probabil capabili de toate practicile de mai sus.
Am facut toata divagatia asta lunga ca sa nu creada cineva ca ne nastem cu capacitea de a nu practica cele de mai sus. Sint tabuuri (printre cele mai puternice ale societatii, impreuna cu "sa nu ucizi") si le invatam foarte de timpuriu. La fel monogamia e mult mai mult o constructie sociala decit ceva innascut.
Daca acestea de sus sint acceptate, inseamna si ca masculul-om are mai multe teme de casa de facut inainte sa treaca clasa.
Dereglare psihica? As zice ca o dereglare psihica (dar si o perturbare sociala puternica, timpurie si persistenta) pot fi cauze care zadarnicesc misiunea masculului (in parte a femelei, daca ea e afectata) de a-si insusi aceste norme sociale la timp, laolalta cu celelalte deprinderi care ne fac compatibili social.
Ceeace spun nu are de a face cu disculparea acestor indivizi.

| ALGator a răspuns:

O veste care macar face ordine in aceste framintari este data de rezultatul recent al unor cercetarir de la Insitutul Medical Karolinska din Stockholm.
Conform studiului, tendinta de violenta sexuala apare cam la 1:200 din barbati si este genetica, deci nu depinde de mediul familial sau normele societatii.
E vorba deci de indivizi, barbati, care au mostenit genetic factori de risc (atentie, nu predispozitia in sine).
Deci nu e o dereglare psihica ci una genetica.
Descoperirea, in masura in care va fi confirmata ca adevarata, deschide calea pentru a concentra resursele societatii pe indivizii deviati si nu pe grupuri intregi sau pe societatea in sine.
http://www.telegraph.co.uk/......finds.html

| NOname explică (pentru ALGator):

Mulţumesc.

Personal, sunt sceptică în privinţa acestui studiu, căci sunt conştientă că nu putem reduce toate cazurile la o singură cauză. Cauzele pot fi mult mai multe, diverse şi complexe.

...şi nu cred că ADN-ul e de vină, când vine vorba de copii agresaţi sexual de adulţi, care la maturitate la rândul său au devenit agresori/pedofili. Factorul declanşator în astfel de cazuri, în opinia mea, a fost abuzul...şi încercarea de a retrăi cumva, prin empatie cu cel agresat, experienţele din propria copilărie.

| NOname explică (pentru ALGator):

Da, ai dreptate, nu am fost atentă. Mulţumesc, ALGator.

| ALGator a răspuns (pentru NOname):

Da, e de pus in balanta.
Dar intrebarea ta este daca nu avem de a face cu o "dereglare psihică specifică bărbaţilor".
Fiind vorba de un grup extins, aceasta dereglare e de presupus ca se transmite din generatie in generatie afectind insa doar barbatii (sau o submultime a lor). Cum se transmit unele caracteristici distincte de la o generatie la alta? Pai ori genetic ori prin traditie culturala si influentarea individului dupa nastere.
Ar mai putea fi de presupus ca ambele sint posibile. Indivizii sint foarte maleabili in privinta introducerii unor deprinderi. Obisnuinta e a doua deprindere. Dar atunci avem de a face cu alt paradox, anume ca si o femeie agresata in copilarie ar deveni agresoare. Altfel insemna ca nu agresiunea este cauza pentru ca ea nu are efect decit la barbati. Si daca nu agresiunea e cauza, atunci nu mai ramine decit transferul genetic.
Eu nu am nicio preferinta de cum ar trebui explicat fenomenul. Dar, principial, nefiind initiat, sint tentat sa dau importanta rezultatelor unor studii stiintifice. Acestia sint cei care au timp si bani sa caute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna intrebarea.
Aceeasi enigma din perspectiva societatiide nedescifrat de-a lungul secolelor. De ce masculul este intodeauna cel mai agresiv.
In peincipal pot spune din propria perspectiva ca aceasta manifestare vine dintr-o dereglare psihica. De ce barbatul? Din perspectiva anatomiei sau psihologiei?!? Necesitatea de reproducere constienta sau nu.
Barbatul din perspectiva societatii a fost intodeauna creionat ca fiind pumnul de fier al societatii, familiei etc, masculul care bate cu pumnul in masa samd. De aici pot deriva multe aspecte care contureaza un astfel de psihic slab cu un caracter pe masura.
Ma rog, nu m-am exprimat pe masura sunt multe de zis. Pe scurt: slab mental, stima de sine goarte scazuta, izolare si lipsa comunicarii cu cei de varsta li(unii se incadreaza destul de bine in societate si aici este cu totul o alta categorie). Cauzele ce euc la asemenea manifestari sunt foarte multe tind cont in principal de mediul de unde provine individul. Scuze ca am scris pe fuga si agramat pe alocuri.
Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca barbatii sunt mai puternici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum poate o femeie matura sa violeze un baiat minor? Asta asa ca idee.Ce poate sa-i faca? Deci nu este vorba de nici o dereglare ci de faptul cind faci ceva trebuie sa si ai cu ce.Baiatul ala minor are erectie, are un penis mare sal poata manevra acea femeie cum doreste ea? Unde mai pui ca un barbat daca il iei asa mai rapid, il bruschezi si etc crezi ca penisul lui mai face ceva? Apoi ca o femeie sa violeze un barbat adult iarasi nu prea merge pentru ca barbatul este mai puternic fizic si iarasi nu merge.Deci parerea mea este ca trebuie sa ai CU CE cind incepi o treaba.Ca urmare din start femeile stiu, ori involuntar stiu ca nu pot duce la sf o treaba ca asta si de aici toata povestea.Deci este vorba si de gindire, iar gindirea asta are la baza ceva si anume ca o poti duce la capat.Din cauza asta nu sint femei care sa faca asta si nu poti spune cas dereglate. Daca ar fi fost posibil cumva cu siguranta procentul ar fi fost egal intre cele doua sexe.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Ai grijă la siguranţe! : ))

Doar pentru că îţi depăşeşte limitele imaginaţiei, nu înseamnă că este imposibil.

Mulţi mi-aţi lăsat impresia că în afară de penis nu ştiţi să folosiţi altceva.
Chiar e nevoie să desenez?

Ideea e că, dacă femeile ar avea astfel de dorinţe, nu ar fi o problemă în a le pune în practică, dar nu au! Totul porneşte de la dorinţa, care este esenţa şi acestei dereglări, specifice masculilor (că dacă nu ai fi atras sexual de cineva interzis, constrâns de tine, nici nu ai avea motive să-l violeţi).

Ei bine, femeile, se pare, se dereglează mai în toate direcţiile, ca tot omul, mai puţin în cele care implică rănirea/abuzarea unor fiinţe mai slabe, nevinovate, fără apărare: copii, animale... Excitaţia lor sexuală pare să ocolească acele zone.

| Happyjump a răspuns:

Pentru ca asta ii face sa se simtă superiori, puternici si duri, sau poate au fantezii

| NOname explică (pentru Happyjump):

Probabil, dar de ce femeile nu au astfel de dereglări sau cazurile sunt extrem de rare? De ce este o boală psihică (presupun că este) specifică bărbaţilor?
Sunt şi multe femei care doresc să domine, dar dorinţa lor nu ajunge să se transforme în pedofilie, a unor bărbaţi - da. De ce?

| Happyjump a răspuns (pentru NOname):

Pentru ca s-au inventat vibratoarele.

Ma rog, poate pentru ca invers ar arata chiar ciudat, un copil sub 10 ani o are foarte mica, nici nu ai cu ce

| NOname explică (pentru Happyjump):

Metode de a forţa un copil (organele sexuale ale căruia nu sunt pe deplin dezvoltate şi care nu e neapărat băiat) să întreţină relaţii sexuale de varii tipuri cu o femeie s-ar găsi destule, ideea e că în cazul femeilor, se pare, nu există o astfel de dorinţă/atracţie sexuală (altfel, măcar de câteva zeci de cazuri pe an tot am auzi şi psihologii nu ar trata doar pacienţi pedofili de sex masculin, ci şi feminin, la fel şi puşcăriile ar găzdui şi femei vinovate de violarea unor copii, nu doar pedofili-bărbaţi, nu crezi?).

| Happyjump a răspuns (pentru NOname):

Poate

| a3e6u9 a răspuns:

Răspunsul e evident, dacă înțelegi evoluția. Uită-te în natură, în cam toate speciile de mamifere masculii sunt mai agresivi decât femelele, datorită testosteronului. Nevoile sexuale sunt și ele mai mari.

Cu cât un mascul are mai mult testosteron, cu atât e mai sexual și mai agresiv. Din acest motiv un bou e mult mai docil decât un taur.

Femelele pot avea un număr limitat de copii, de asta sunt mult mai selective decât masculii. Masculii pot avea un număr nelimitat de copii, de asta nu prea conteaza ce fac cu organele intime, asta duce la promiscuitate. Bănuiesc că ai văzut câini care călăresc piciorul cuiva.

Există o adevărată industrie în jurul sexului: pornografie, prostituție etc. Toată industria asta e axată pe bărbați, nu pe femei, din motivele expuse mai sus.

Bărbații mai au tendința să se plictisească de anumiți stimuli, de asta vor căuta diferite tipuri de pornografie, spre exemplu, ca să vadă ceva nou care îi stimulează, de aici încep fetișurile. Bărbații pot fi stimulați sexual de nenumărate lucruri și pot deveni obsedați de ele. Obsesia apare prin consolidare, dacă simt plăcere la anumiți stimuli, în timp poate deveni obsesie.

De ce nu se plictisesc femeile de aceiași stimuli? Femeile sunt programate să caute masculul cu cele mai bune gene, ca să aibă copii sănătoși. Totuși, am văzut recent că multe femei au o tendință spre BDSM, adică sunt cam sado-masochiste, bănuiesc că vor să fie dominate, ceea ce mi se pare oarecum normal având în vedere societatea egalitară în care trăim. :-)

| NOname explică (pentru a3e6u9):

Interesantă ipoteză, a3e6u9, şi în mare parte tind să-ţi dau dreptate, dar tot mi se pare că lipseşte ceva, că există o chichiţă, două, care ne scapă.

De ce, de exemplu, orientările sexuale - LGBT - sunt prezente atât la bărbaţi, cât şi la femei? După raţionamentul tău, la femei ele nu ar avea de ce să fie prezente sau cel puţin nu în aceeaşi proporţie ca şi la bărbaţi (cei plini de testosteron: obsedaţi sexual şi violenţi).

Femeia, chipurile, ar trebui să fie o fiinţă semi-frigidă, lipsită de dorinţe, iniţiativă şi imaginaţie, o fiinţă supusă, care vrea să fie dominată, şi disperată să-şi găsească masculul alfa, să facă plozi frumoşi. Deprimantă imagine. Dar mă rog, dacă e să acceptăm că este general valabilă, toate femeile ar trebui să fie 100% hetero şi cam indiferente faţă de sex, faţă de plăcerile sexuale (căci nu au acelaşi procent/nivel de testosteron ca şi masculii, nu? - factorul decisiv).

În schimb, pedofilia (care, desigur, nu se compară cu o orientare sexuală sănătoasă, dar totuşi) există doar sau predominant la bărbaţi.

Nu ţi se pare ciudat?
Sunt doar eu sau ceva nu se potriveşte?

| mixxjim a răspuns (pentru NOname):

Este predominanta la barbati pentru ca ei sunt predominant cei frustrati de problemele de erectie, pentru ca, asa cum se lauda toti pe-aici, ei sunt cei "dominanti" si, in cazul in care nu reusesc sa-si impuna dominatia iar devin frustrati. Pentru ca femeile sunt, in general, si contrar a ceea ce se spune, mai puternice ca barbatii (indura mult mai multe, din toate punctele de vedere) iar barbatii care sunt slabi si nu pot domina femei domina si ei ce pot - in speta copii. Este de fapt o manifestare problemelor de "ego", ia femeile sunt mai obisnuite sa se ocupe de treburi serioase, nu de ego. Dincolo posibilele explicatii incercate de noi - stiinta inca nu a aflat un raspuns cert la intrebarea ce determina pedofilia sau homosexualitatea - este clar ca este o afectiune psihica si se stie ca afectiunile de natura psihica sunt cel mai greu de explicat. Evident este si structura hormonala diferita, lucru mentionat deja aici in raspunsuri, care si asta are un cuvant de spus si asupra "ego-ului". Dezbaterea cu preotii catolici ar face un alt subiect de discutii de fapt - cam asta li s-a facut si lor cand erau copii (foarte probabil), copiii sunt mai usor de controlat si de speriat in legatura cu ceea ce vorbesc - preotii sunt si ei oameni, au impulsuri sexuale, iar riscul de a se afla ca au pacatuit maxim e mult mai mare daca ar face-o cu o femeie decat daca o fac cu copii. Ce bine ar fi daca viata asta ar avea raspunsuri clare si certe pentru orice happy

| NOname explică (pentru mixxjim):

Dap, ai dreptate, mixxjim, cu o mică rectificare: homosexualitatea în sine nu face parte din cadrul afecţiunilor psihice, este doar o orientare sexuală.
Pedofilia heterosexuală sau homosexuală - da.
http://www.sexulvsbarza.ro/......erosexuala
Majoritatea oamenilor au o sexualitate mai mult sau mai puţin fluidă. Rareori este fixată 100% în una dintre extreme.

| a3e6u9 a răspuns (pentru NOname):

Din câte știu, orientările sexuale au de-a face cu structura creierului, nu cu hormonii, dar poate greșesc.

Eu cred că exagerezi la descrierea femeii din punct de vedere biologic, nu am zis că femeile ar trebui să fie frigide, supuse, disperate etc. Bănuiesc că la femei există și alți hormoni care ajută libidoul, nu doar testosteronul.

Din punct de vedere evoluționist, pedofilia în rândul femeilor nu are vreo logică. Doar heterosexualitatea (cu masculi adulți și sănătoși) are logică în rândul femeilor. Există și femei lesbiene, evident, dar nu știu exact de ce nu au dispărut genele responsabile de comportamentul ăsta. La bărbații homosexuali era o idee cum că genele responsabile de homosexualitate la bărbați, dacă sunt prezente la femei, duc la creșterea fertilității, adică acele femei au mai mulți copii, de asta genele cu pricina mai există în populație. :-)

Cu privire la preoții catolici, părerea mea e că mulți din ei ajung să fie pedofili fiindcă au mai mult contact cu copii decât cu femei, copiii ăia care cântă în cor. Având în vedere cât de frustrați trebuie să fie după ce și-au reprimat dorințele sexuale, nu mă surprinde că și-ar freca organele intime de orice are două picioare (sau chiar mai multe).

| a3e6u9 a răspuns (pentru NOname):

Dacă e să-mi dau cu părerea cu privire la factorii psihologici, pentru femei e mult mai ușor să facă sex, la bărbați e mai complicat. Poate că unii bărbați care au fost respinși de multe femei devin frustrați și încearcă altceva, nu știu.

| NOname explică (pentru a3e6u9):

Poate aşa pare, pe ideea că dacă o femeie s-ar oferi, s-ar arunca mai mulţi pe ea, cu toate astea, în timp ce majoritatea femeilor de-a lungul vieţii au parteneri care pot fi număraţi pe degete de la o mână, majoritatea bărbaţilor au zeci, sute (probabil din acea obsesie de care vorbeai, de a-şi bagă instrumentul undeva, oriunde; femeile sunt ceva mai selective şi cu un autocontrol mai bun; în general, dacă o femeie te-a ales, eşti privilegiat(ă), special(ă), dacă a făcut-o un bărbat, doar a putut, iar în locul tău putea să fie (şi va fi) oricine altcineva).

Dar cu respingere şi frustrare este posibil să ai dreptate, cel puţin în unele cazuri.
La oamenii slabi acestea pot genera multe rele, inclusiv pedofilie.

Mulţumesc pentru păreri, a3e6u9. Mi-a făcut plăcere să le aflu...şi să-mi fac puţin de cap în ele.hee hee Pe altă dată!

| spy2o a răspuns:

Prea mult testosteron! Femeile nu au.

| TheMiningSheep a răspuns:

Te asigur ca si pamanteni au bug-uri laughing
Daca tot sunteti robotei...

| Gabbriell a răspuns:

Au existat si cazuri din astea, nimic nu este imposibil.

http://stirileprotv.ro/......soare.html

| anonim191 a răspuns (pentru Gabbriell):

Tu stii ce e ala un pedofil?

| godge a răspuns:

Pedofilia apare din cauza amestecarii instictului matern/patern cu instinctul sexual.
La femei insticnul matern e mult mai dezvoltat decat instictul sexual, iar cantitatea de testosteron este mica deci si libidoul si agresivitatea sexuala la fel, astfel cazurile de amesctarea a instictelor materne si sexuale se intampla rar iar atunci cand se intampla femeia devine doar mai mamiasa si mai afectiva.
Cea mai buna metoda de a scapa de pedofili este castrarea chirurgicala urmata de un tratament cu estrogeni si antiandrogeni.

| NOname explică (pentru godge):

Îmi place cum gândeşti, godge.hee hee

| anonim191 a răspuns:

Barbatii au o problema uriasa.sunt defecti din nasterelaughing

| Sergiu72 a răspuns:

Pedofilia poate fi intalnita si la femei. Poate fi si asociata unei boli psihice.

| zekor a răspuns:

A mind for a true male.
devil)Take me love struckV-i-o-l-e-a-z-a-m-a love struck ahh, savage girl will be a delight for a real male onlywinking, not aggression love struck. You're so "jealous" laughing since no attention for the girlsrolling on the floor? uh.
Being seriously viol on kids, yes are very crazy, especially men with men.Beyond explanation... just live it.

| Zabbyel a răspuns (pentru zekor):

Sa nu inceapa sa se simta date la o parte happy Carnea proaspata mereu atrage masculul.Imposibil de controlat