| RAY a întrebat:

Ma intereseaza o carte, documentar sau informati despre cum isi aleg animalele parteneri

1 răspuns:
| suffarstar a răspuns:

Animalele isi aleg partenerii pentru a se reproduce. Daca apar mai multi masculi la o femela, are loc o incairare, masculul mai puternic (de obicei alpha) ia "prada". Nu cred ca exista o carte care se refera strict la reproducerea animalelor, dar eu am gasit prin scrieri de-a lui jack london sau rudiard kipling. Gasesti mai multe pe animal planet.