| Teffan a întrebat:

Ma uitam acum cateva minute pe wikipedia,pe pagina Ungariei,la sectiunea personalitatilor "maghiare",care au adus contributie in stiinta si literatura.
Toti au fost lauraeti ai premiului Nobel,si ATENTIE,suntem la sectiunea cultura MAGHIARA,adica ma astept,rational,sa gasesc niste etnici maghiari(daca tot sunt pe pagina Ungariei nu-i asa).
Si ce sa vezi,fara sa am vreun soc, am observat ca 7 din 12 personalitati nu sunt maghiari,cu toate ca acesti oameni sunt catalogati ca apartinand etniei maghiare.

Avram Hersko,evreu,premiul Nobel pentru pentru Chimie.
Imre Kertesz,evreu,Nobel pentru literatura
Janos Harsanyi,evreu,Nobel pentru economie
denes Gabor,evreu,nobel pentru Fizica
Jeno Wigner,evreu,nobel pentru Fizica
Gyorgy Hevesy,evreu,Nobel pentru Chimie
Robert Barany,evreu,Nobel pentru Medicina

A trebuit sa ma chinui sa gasesc un laureat al premiului Nobel,european,cum ar fi Philip Lenard.
Ascuns prin liste,de abia dai de cineva ungur.

Pierzandu-ma intr-o mare nesecata de non maghiari,in sectiunea culturii Ungariei.

Cum se poate asa ceva?
Ce legatura poate sa aiba un evreu cu Ungaria?

Foarte bine,este laureat al premiului Nobel.(ha ha)
dar ce treaba are Ungaria cu ei?
de ce nu vad promovati niste oameni ai tarii respective si vad in schimb o enormitate de oameni care ar trebui sa fie aplaudati in Israel, si nu In Europa?

Aceste gazde a popoarelor.
Acestia care se invita singuri oriunde se duc.

30 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca tot cauti pe internet, cauta si procedura completa al decernarii Premiului Nobel!
Ma refer mai exact la furmularul care se completeaza de persoanele candidate la acest premiu.

Si, ca sa nu te obosesti prea tare, it pot spune ca, FIECARE candidat isi poate declara etnia la care se considera apartinatoare!
Iar ca tara isi declara unde are resedinta (domiciliul).

Asa se face ca, exista si 3 premiati Nobel nascuti in Romania, fiecare de alta etnie decat romana, iar premiile Nobel le-au preluat in numele tarilor unde s-au mutat din Romania.

| minrest a răspuns:

Daca au luat premiul Nobel, au luat pentru niste realizari concrete. Dar cum sa iti dai tu seama de asta, cand tu nu stii nici sensul cuvantului ''gazda''. Au fost cetateni maghiari. Nu ei sunt promovati, biet obscurantist ce esti, ci dimpotriva, ei promoveaza cultura din care au facut parte, cea maghiara.

| Teffan explică (pentru minrest):

Si ce daca sunt cetateni maghiari,desteptule?
Este foarte interesant sa vina un musulman in Romania,si sa fie mai ridicat in slavi prin media decat propriul tau popor,nu? Popor,care de cele mai multe ori,se poate mandri cu destule. Avem si noi oameni cu care sa ne mandrim,ai NOSTRI!

Sa mori tu ca nu sunt ei promovati.
daca acesti evrei ar fi venit prin antichitatea pre crestina,prin societati barbaresi nu numai,ca si "cetateni",ar fi fost ucisi si calcati in picioare.S-a vazut asta prin toate prigoanele impotriva lor prin Roma si pe oriunde s-au dus,ma intreb,hmm,oare de ce?
doar ca acum, ne-am facut brusc mai democratici, si nu mai exista popor, exista CETATENIE, asa ca oricine care nu are nicio treaba cu:
1.istoria noastra
2.rasa noastra
3.suferintele noastre
4.gandirea noastra
. poate sa fie numit roman,maghiar,francez etc.
Si tu esti de acord, impreuna cu toata gloata de inconstienti spalati pe creier.du-te ba de aici.

Cultura este a MAGHIARILOR.
Nu a evreilor.
Nu au ce cauta niste straini intr-o cultura a unor straini.
Sa stea in cultura lor.A, dar stai, ei nu prea au cultura, ca au migrat si s-au infiltrat peste tot.

Si s-ar putea sa fii putin indus in eroare cu aceste realizari concrete si cu comunitatea stiintifica.

| Mclaren12 a răspuns (pentru minrest):

"Daca au luat premiul Nobel, au luat pentru niste realizari concrete"
Lasa vrajeala.
Röntgen a luat premiul Nobel pentru razele X care de fapt au fost descoperite de Tesla.

Simon Wiesenthal a luat premiul Nobel pentru pace cand el ani intregi a mintit despre nazisti si a participat la propaganda anti-nazista. Ma mir ca prin anii '90 chiar a recunoscut ca nu existau camere de gazare pe teren german.

Einstein a luat premiul Nobel pentru fizica cand el de fapt a fost un plagiator.

Iar exemplele ar putea continua pentru cine este dispus sa cerceteze cum controleaza institutiile care decerneaza premii Nobel tot catre ei in mare parte.

| minrest a răspuns (pentru Mclaren12):

De unde stii? De pe niste site-uri naziste, care iti livreaza date false ca sa le folosesti in discutie- fara nici o dovada. Orice carte stiintifica pe care o citesc trage concluzii din date verificabile. Orice carte de istorie trimite la surse, fie arhive, date statistice, publicatii de epoca, pe care oricine le poate verifica. Site-urile tale iti dau datele de care ai nevoie fara sa faca trimitere la nimic, se bazeaza doar pe dorinta ta de a crede niste minciuni. Este ca si cum ai face trimitere la tine insuti.

| minrest a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu e vorba ca a recunoscut, e stiut ca lagarele de exterminare nu au fost in Gemania, ci in Polonia. Polonia era ocupata si administrata de nazisti, iar toti etnicii polonezi urmau sa fie omorati. Au apucat sa omoare cam trei milioane de etnici polonezi.

| Mclaren12 a răspuns (pentru minrest):

Nu. De fapt la baza stau articole de ziar si marturii ale vremii. Daca o sa-ti arat imagini cu ziarele respective o sa zici ca sunt falsificate probabil.

Cat despre date verificabile, depinde unde te uiti. Ignorantii doar cred ce le spune stiinta doar pentru ca este "stiinta" si prin urmare dovedeste corect tot ce sustine. De exemplu unii ignoranti cred ca Universul s-a format prin Big Bang, ceea ce este o prostie mai mare chiar si decat teoria crestinilor.

"Orice carte de istorie trimite la surse, fie arhive, date statistice, publicatii de epoca"
Corectie. Trimite la sursele pe care media vrea ca tu sa le crezi. Daca iti arat acum ca in perioada '38 - '48 numarul evreilor de fapt a crescut, o sa zici din nou probabil ca statisticile respective (din acea perioada) sunt falsificate. Falsificate ca sa ce? Cine ar permite asta de vreme ce media este condusa de jîdani? Eu ma mir ca inca mai exista pe internet. Apropo, daca tot vorbesti de arhive, la procesele de la Nurnberg judecatorii (5 dintre care 3 erau evrei comunisti) nu prea au luat in seama dovezile avocatilor care aparau ofiterii nazisti, nu pentru ca erau false, ci pentru ca procesele de la Nurnberg au fost organizate impotriva nazistilor pentru ca le-au stricat jîdanilor planul de comunizare a lumii prin URSS.

"Au apucat sa omoare cam trei milioane de etnici polonezi."
Asta de unde ai mai scos-o? laughing
Cand trupele naziste au intrat in Polonia, imediat Anglia si Franta au declarat razboi si cand trupele URSS au intrat in Polonia (cazul Katin iti suna cunoscut?) nimeni n-a zis nimic.

| minrest a răspuns (pentru Mclaren12):

Din ziarele vremii m-am informat eu, statisticile demografice anuale arata scaderea populatiei Poloniei, daca Stalin a omorat la Katin 20000 de ofiteri polonezi, si alti polonezi sub alte forme, nu inseamna ca trebuiau nazistii sa omoare trei milioane. Statisticile vremii nu arata ce spui tu, minti pur si simplu. Normal ca Stalin a intrat in Polonia, pe vremea aia, si inca cativa ani, era aliat cu Hitler.

| Mclaren12 a răspuns (pentru minrest):

Zici tu ce zici dar ce dovezi ai? Arata niste statistici sau niste evidente ceva si o sa-ti arat si eu cum ma pot intinde cu propaganda holocaustica a sionistilor pana prin 1900 cand Hitler era inca copil.

| minrest a răspuns (pentru Mclaren12):

Ce dovezi sa-ti aduc tie? Cand tu nici macar de alianta dintre Hitler si Stalin si de faptul ca Polonia a fost ocupata si depopulata de nazisti nu stii. Dovada e in mintea ta, in faptul ca stii bine ca ai mintit. Daca vrei iti spun cum sa citesti tu insuti, foarte simplu si confortabil, ziarele vremii- cu adevarat de data asta.

| minrest a răspuns (pentru Mclaren12):

Lucrarea stiintifica de Istorie nu are legatura cu mass media, Istoria e o stiinta care are circuitul ei separat, istoricii trimit la surse din arhive, si orice alte surse pe care oricine le poate verifica. Ori in note de subsol, ori la paragraful respectiv, ori intr-o sectiune la sfarsit. Lupta de idei in Istorie e dura, si istoricii cu pareri diferite te vor verifica. Chiar si un cititor te poate verifica usor, arhivele si colectiile din biblioteci pot fi accesate de oricine.

| Mclaren12 a răspuns (pentru minrest):

Daca nu aduci dovezi inseamna ca nu ai nimic de justificat, deci doar bati campii. Ori ce spui nu este adevarat si tu nu stii asta. Oricum eu zic s-o lasam balta ca treaba asta este cam ilegala ca doar trebuie sa-si apere si jîdanii propaganda care le-a adus Israelul si miliarde de euro.

| minrest a răspuns (pentru Mclaren12):

O sa aduc in doua saptamani, ca acum am alta treaba, exact ce minti tu ca ai citit. Un statulet prapadit si miliarde de dolari nu sunt o miza mare la nivel mondial.

| minrest a răspuns (pentru Mclaren12):

Dar, in afara de asta, dovezile grele sunt in toate lucrarile stiintifice, in sursele la care se face trimitere si care pot fi verificate in arhive si biblioteci, de catre oricine. Sau te depaseste ceva atat de simplu? Asa s-au stabilit faptele, nicidecum in mass-media. O lucrare stiintifica macar daca citeai in viata ta, intelegeai ce iti spun.

| Mclaren12 a răspuns (pentru minrest):

laughing
Bossule, absolut tot ce inseamna informatie este cuprins in mass-medie, indiferent ca vorbim de un ziar sau de cea mai complexa carte pe care o poti gasi intr-o biblioteca. De aia se numeste mass-medie, pentru ca este informatie pentru masele de oameni, indiferent de domeniu. Informatiile la care nu ai acces tu si restul maselor nu fac parte din mass-medie. Si sa stii si tu ca la cate minciuni a scornit media evreiasca, nimeni nu mai stie exact care este adevarata istorie deci evident ca "istoria oficiala" pe care ti-o baga in cap "arhivele" si "cartile de istorie" pot fi puse la indoiala fara nicio problema pentru ca exista informatii autentice care le contrazic. De exemplu, nu un site nazist zice ca populatia evreiasca in perioada '38 - '48 de fapt a crescut si n-a scazut cu 6 milioane asa cum zice "istoria oficiala", ci recensamanturile vremii pe care nu prea le poti pune la indoiala pentru ca sunt sustinute de alte dovezi precum migrarea in masa a evreilor din Europa in SUA si Israel, infirmarea bazaconiilor holocaustice de catre martori si istorici etc.

| minrest a răspuns (pentru Mclaren12):

Mass media inseamna mediile de comunicare de masa. Ce minciuni sunt in arhive? In arhive sunt documente emise de-a lungul timpului, si orice lucrare stiintifica se bazeaza pe ele. Iar tu poti verifica frumos dupa trimitere. Asa ai fost mintit tu, ca recensamintele vremii arata ca populatia evreiasca a crescut. Arata ca a scazut dramatic, si nu numai populatia evreiasca, ci multe popoare de sub ocupatie nazista. Tie ti s-au spus niste date, fara sa ti se dea trimiterea, ca sa poti verifica. Iar tu ai crezut, fiindca iti convine, iti comfirma ideile naziste.

| Mclaren12 a răspuns (pentru minrest):

In arhive sunt documente manipulate de cei care au putere deci daca cei care au putere vor sa minta populatia, atunci o pot face foarte usor pentru ca ei detin putere iar controlul mediei este putere. Datele care arata ca populatia evreiasca a crescut este luata din World Jewish Almanac deci afirmatia ta este total nefondata. De vreme ce aceste date contrazic asa zisele arhive pe care tu din ignoranta probabil le consideri indubitabile, ce facem in cazul asta? Cercetam dovezile? Datorita pseudo-istoriei create in jurul holocaustului, ai zice ca sunt destule dovezi daca esti inchis la minte dar cand realizezi ca unele lucruri sunt pur si simplu inventate iar oamenii in cauza chiar au recunoscut asta, iti dai seama ca lucrurile nu stau chiar cum ti s-a zis la scoala si la televizor. Iar aici intram in discutii care devin ilegale pentru ca, asa cum am mai zis, trebuie si jîdanii sa-si apere Israelul si sa mentina propaganda vie si ne rapun noua dreptul la libera exprimare pentru asta.

| minrest a răspuns (pentru Mclaren12):

In arhive sunt pastrate toate documentele, legea impune pastrarea lor, si exista metode de a le verifica autenticitatea. Nu pot fi falsificate, caci intra pe cai legale, si odata ajunse acolo nu se mai poate interveni asupra lor. Ciudat ca nu stii ce sunt arhivele, ce este o sursa, nici macar ce forma are o lucrare stiintifica. Nu stii pe ce lume traiesti. Normal ca, asa cum tu m-ai mintit pe mine, alti nazisti te-au mintit pe tine ca citeaza de nu-stiu-unde. Toate tarile au renuntat la suveranitate ca sa apere evreii un statulet prapadit, mai putin dezvoltat ca Spania? Asta e doctrina voastra, stiu, dar e aberanta.

| Mclaren12 a răspuns (pentru minrest):

Tu habar n-ai pe ce lume te afli. Habar n-ai ca populatia este mintita pe fata de niste oameni care au falsificat istoria ca sa-si mascheze adevarata identitate. Evreii au facut foarte mult rau lumii si cu toate acestea tu habar n-ai nimic despre asta chiar daca in momentul asta informatiile necesare sunt chiar sub nasul tau. Tocmai pentru ca lumea are informatiile sub nas s-a votat prin decembrie de catre FCC (SUA) cenzurarea internetului. Pun pariu ca nu stiai nimic nici despre asta, sau despre faptul ca bazaconiile holocaustice se contrazic intre ele dar tu tot sustii orbeste ce zice "stiinta" si "istoria". Ce sa zic, in ziua de azi este tare greu sa gandesti si singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai luat-o razna cu antisemitismul...laughing
Contează țara în care și-au desfășurat activitatea.
George Emil Palade, Stefan Hell, Hertha Muller, au primit premiul pentru noi?
Și da, există evrei maghiari, evrei români, etc.

| Teffan explică (pentru anonim_4396):

Nu am luat-o razna.
"S-a intamplat" ...sa fie evrei. laughing
daca erau turci sau africani,sau oricare alta etnie,spuneam acelasi lucru.
Nu inteleg de ce gasesc mai multe etnii in afara celor europene, pe un subiect care trateaza tari EUROPENE, si popoare EUROPENE.(vorba vine "nu inteleg")

Stefan hell, Hertha Muller, si asa mai departe, inteleg ca sunt romani si laureati prin Germania.Nu este nicio problema,dat fiind ca facem parte din aceeasi identitate cu popoarele Europene.
Cand ai valorile mele,consideri Europa UN TOT pentru ca rasa este ceea ce ne leaga.
dar evreii,precum africanii,japonezi,etc. si altii, NU sunt europeni.

Si problema mea este ca ei sunt mai ridicati in slavi decat ORICINE altcineva, in toata Europa, cand avem destui de ai nostri, cu care sa ne mandrim.(adica de-ai rasei)

| RAY a răspuns (pentru Teffan):

Evrei sunt oameni inteligenti

| Teffan explică (pentru RAY):

Si noi suntem inteligenti, nu numai ei.
Si noi ne avem pe noi insine, nu avem nevoie de ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teffan):

E vorba de țara în care ai cercetat, Palade a primit Nobelul pentru SUA.

| RAY a răspuns (pentru Teffan):

Am vazut asta de 28 ani

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teffan):

Și mai pun o întrebare. Dacă Eugen Ionescu ar fi primit premiul Nobel pentru literatură (după mine îl merita), ar fi trebuit să-l primească pentru România, atâta timp cât el nu se considera român?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Teffan):

Conform logicii tale, si romanii din SUA, chiar aia ajunsi la a patra-a cincea generatie, nu sunt americani. Nu ai nici o valoare. Ai niste prejudecati similare cu debilii aia de la cpf.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Conform logicii de mai ss, nu mai există americani odată cu dispariția indienilor. laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact. Bine, ca mai sunt destui indieni. Tinuti in rezervatii in tara lor...

| Uxellodunon a răspuns:

Pentru ca imperiul austro-ungar era foarte divers dpv etnic, si se intampla sa fi avut si foarte multi evrei.