| Mariela_1621 a întrebat:

Majoritatea credinciosilor spun ca teoria evolutiei este doar o teorie si atat.
cu alte cuvinte este nedovedita. daca totusi se dovedeste a fii adevarata ati aaccepta-o? daca nu de ce?
raspundeti cat mai scurt va rog nu scrieti romane

41 răspunsuri:
| daddy a răspuns:

@traian
auzi si la ala "bing-bang"
mare ti-e gradina straight face

| daddy a răspuns:

@mariobros
" si de ce nu au evoluat si alte organisme, nu numai din maimute, care sa fie asemanatoare noua, oamenilor, cu constiinta binelui si a raului?"

asta in contextul in care presupui ca fiecare specie care evolueaza trebuie neaparat sa prezinte caracteristici umanoide
dar tu probabil te referi la constiina noastra complexa corect?
pai spune-mi tu constiinta unui hamster se poate compara cu a unui delfin? sau a unui elefant?
se vede ca si in randul animaleleor exista diferente in constiinta lor unele sunt mai inteligente fiind capabile sa isi faca unelte cu care sa captureze prada sau sa isi contruiasca un camin
altele nu au un intelect asa de avansat in schimb sunt mai rapide sau de exmeplu ghepardul.
si lista poate continua...
deci nu e o surpirza ca si noi suntem mai copti decat cimpanzeii
dar news flash : se nasc si persoane care au probleme cu tartacuta
tu poti sa iti compari constiinta ta cu a unuia care e dus cu pluta, internat la ospiciu?
si inca ceva, spune-mi te rog cate milioane de ani ai trait tu de ai ajuns la concluzia cu nu mai sunt specii care evolueaza?

| radu10 a răspuns:

Traian:..."paralizatul"ala de Steven.

Mă adresez tuturor persoanelor, în afară de Traian: Chiar mai aveţi de gând să discutaţi cu el? Mie mi s-ar părea că mă jignesc singur dacă aş face asta. Omul crede cu tărie că teoriile ştiinţifice sunt nişte vrăjeli şi că Hawking şi Darwin sunt doar nişte profeţi după care ne formăm noi nişte credinţe. Ascultaţi sfatul meu şi lăsaţi-l în prostia lui, că chiar nu ai cum să porţi o discuţie raţională cu astfel de oameni. El este anti-ştiinţă, deci argumentele ştiinţifice nu au efect, iar argumentele raţionale nici atât.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lume, are dreptate, daddy, v-ati deplasat de la subiectrolling on the floor

| Alex_7297 a răspuns:

@Afrodita nu ai cum să nu deviezi de la subiect când vezi oameni îndoctrinaţi care nu pot deschide ochii de frică să nu-i pedepsească Dumnezeu, nu pot accepta nici cele mai logice explicaţii, nu acceptă decât existenţa unui atotţiitor care le face viaţa mai uşoară şi cu ajutorul căruia fac TOT.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alex, fiul de pacat, cum să intelegi si ceea ce altii spun, asa ca vedeti de Luciferul tau, care te-a corupt de asa!winking

| Alex_7297 a răspuns:

Păi dacă e să o luăm aşa. Einstein, care ne-a scos dintr-un mare impas în fizică, era ocupat de Lucifer? Că şi el era ateu!straight face

| Punct a răspuns:

Deci, te consider maimuta?
crezi ca o bacterie ar putea evolua atat de mult incat sa-ti dea o multitudine de sentimente?
Sufletul, consider ca este singurul care poate defini neexistenta adevarata a evolutiei. Si desigur si Biblia este documentul in care se spune clar CA DUMNEZEU A Creat PAmanatul si omenirea.

| Alex_7297 a răspuns:

Ella sufletul de care vorbeşti tu e comandat de creier... Chiar şi sentimentele! Chiar şi conştiinţa!
Şi apropo, uite că o bacterie poate evolua atât de mult încât să-mi poată da mie sentimente! Dacă preferi să te consideri sluga lui Dumnezeu (cum ne-a dat noua azi la religie, o rugăciune în care zicea "eu, sluga Ta")... Ce să mai cred? Chiar dacă există un dumnezeu, de ce ne-ar creea, doar ca să fim slugile lui?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cum sa negi evolutia? te negi pe tine ca individ.
Cum adica evolutia nedovedita?
Ce este evolutia dupa voi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@alex pe aici nu se stie nici macar ce-i aia evolutie, dar se contesta.