| Mariela_1621 a întrebat:

Majoritatea credinciosilor spun ca teoria evolutiei este doar o teorie si atat.
cu alte cuvinte este nedovedita. daca totusi se dovedeste a fii adevarata ati aaccepta-o? daca nu de ce?
raspundeti cat mai scurt va rog nu scrieti romane

41 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Soothe,
Legile fizice sunt imuabile, precum cele legate de împărăţia Domnului.

April
| April a răspuns:

Daca...
Esti multumit? Am scurtat cat s-a putut.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@traian

Intrebarea era despre teoria evolutiei, nu despre Big-Bang. Simple thinking leads to bad conclusions.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@traian

Si, totusi, pomul ala creste, se dezvolta. EVOLUEAZA, nu apare spontan.

Traian, pana nu aprofundezi un subiect, nu esti legitimat sa spui ca e un "studiu de 2 bani". Tu trebuie sa intelegi in primul rand ca evolutionismul nici nu are treaba cu cosmogonia si nici nu teoretizeaza asupra (in)existentei lui Dumnezeu.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@nccmn

Nu generaliza. Universitatile au aparut sub tutela Bisericii catolice. Si am dat doar un exemplu.

@traian

Evolutionismul nu a picat, iar concluzia ta e nula, pentru ca e rezultatul fervorii tale personale si al cunoasterii tale superficiale. Iti sugerez data viitoare cand mai adresezi intrebari ateilor, sa precizezi clar: pentru ateii care nu au citit Biblia sau stiu foarte putin despre religia crestina. Vom avea astfel echitabilitate, pentru ca la aceasta categorie a amatorilor vei putea discuta cu persoane care, asemeni tie, stiu foarte putin despre teoriile pe care le combat.

regis
| regis a răspuns:

Daca s-ar dovedi a fi adevarata, nu se mai pune problema de acceptare sau neacceptare. Pana atunci ar fi bine insa sa ramana la stadiul de teorie si sa fie prezentata ca atare. Altfel au numai de pierdut, atat creationistii cat si evolutionistii.

soothe
| soothe a răspuns:

Teoria evolutionista este dovedita in sensul ca pe Pamant, ca si in Univers lucrurile se schimba sau "evolueaza" dupa niste legi oarecare. Probabil ca in scurta vreme vom putea pune alaturi teoriile "stiintifice" si cele ezoterice si chaira sa vedem cu claritate legatura dintre ele.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Bravo, Alex, ai pus punctul pe i. Religia a fost doar o piedică în calea ştiinţei. Nu a adus nimic bun omenirii, doar iluzii. Nu religia a creat automobilul, electricitatea, telefonia, internetul etc., invenţii care fac viaţa mai comodă, dar pe care le-a considerat uneltele diavolului.

| hominid dreak a răspuns:

Vrajeala cu ateii si credinciosii n-o sa se termine niciodata.Cred ca este atata confuzie deoarece si unii si altii vor sa arate lumii dreptatea lor. Daca unii ia la puricat o maimuta spun ca ei au dreptate, daca altii se uita dupa poze prin carti religioase, ei spun ca au dreptate.Si unii si altii se inchina aceluiasi drac.Pai ce torie a stat la ideilor naziste despre rasa ariana? Evolutionismul teoriile sala tampite.Si in Evul Mediu cine a sacrificat atatia martiri? Biserica cu dogmale ei tampite.Mai copii, Dumnezeu nu are de-a face nici cu astfel de teorii, nici cu astfel de biserici, chiar daca au plagiat denumirea de crestine.

| daddy a răspuns:

Pai nu ar accepta-o
au ras si de umanoida ardi cand s-a vorbit despre acest subiect,
creationistii s-ar uita prin albumul foto sa vada daca nu au vreun stra-bunic care sa semene deci iti dai si tu seamawinking
si evolutia este dovedita numai ca unii o tin tot pe a lor exista o veriga lipsa, daca omu se trage din maimuta pe ele cine le-a creat...
e naspa
evolutia nu te-a pus pe 2 picioare pentru ca religia sa te ingenuncheze la loc

mi-am incheiat pledoaria

| daddy a răspuns:

@deedee
cei care sustin evolutia au studiat biologia moleculara, biochimia etc.
consideri ca toti biologii, antropologii si geneticienii bat campii?
pune mana si studiaza despre selectia naturala, speciatia si altele nu te rezuma doar la " nu ma cred primata "

| daddy a răspuns:

@mariobros
pute desteptaciunea in tine
daca asta stii tu despre evolutie
atunci nu are rost sa dezbatem subiectul ca nu e de tine
poti citi linistit biblia, coranul sau alte carti creationiste si te va convinge ca am fost creati de catre un zeu si nu am aparut printr-un proces natural

| daddy a răspuns:

@traian
auzi si la ala "bing-bang"
mare ti-e gradina straight face

| daddy a răspuns:

@mariobros
" si de ce nu au evoluat si alte organisme, nu numai din maimute, care sa fie asemanatoare noua, oamenilor, cu constiinta binelui si a raului?"

asta in contextul in care presupui ca fiecare specie care evolueaza trebuie neaparat sa prezinte caracteristici umanoide
dar tu probabil te referi la constiina noastra complexa corect?
pai spune-mi tu constiinta unui hamster se poate compara cu a unui delfin? sau a unui elefant?
se vede ca si in randul animaleleor exista diferente in constiinta lor unele sunt mai inteligente fiind capabile sa isi faca unelte cu care sa captureze prada sau sa isi contruiasca un camin
altele nu au un intelect asa de avansat in schimb sunt mai rapide sau de exmeplu ghepardul.
si lista poate continua...
deci nu e o surpirza ca si noi suntem mai copti decat cimpanzeii
dar news flash : se nasc si persoane care au probleme cu tartacuta
tu poti sa iti compari constiinta ta cu a unuia care e dus cu pluta, internat la ospiciu?
si inca ceva, spune-mi te rog cate milioane de ani ai trait tu de ai ajuns la concluzia cu nu mai sunt specii care evolueaza?

| BeT a răspuns:

De o casa nu poti spune ca sa construit printr-o explozie.Atunci cum poti afirma ca intregul univers s-a format printr-o explozie?

| BeT a răspuns:

@Alex, cred ca la mine te referi cu studiatul.Eu nu imi pierd timpul cu studii care nu fac 2lei, eu privesc lucrurile logic si rational. Uite un ex:ia un simbure de portocala, pruna, mar, etc.il ingropi in pamint-dupa un timp putrezeste iar apoi din el se naste un pom fructifer.Gindeste omule ca din pamint si apa se nasc portocale.mere,prune,etc.Inteligent acel simbure aaaaaaa?

| BeT a răspuns:

@HepHap, dupa ideile voastre evolutioniste noi oameni sintem proveniti din bacteri, moluste, maimute, iar intr-o zi o maimuta mai inteligenta a zis gata eu voi deveni om-sa barbierit si-a taiat coada s-a imbracat in costum a inventat un"diplomat"si sa facut Avocat. Evolutia a picat stimate(a)

| BeT a răspuns:

@alex, acel punct infinit de mic, de dens- cine l-a creat istezule? Aci s-a oprit bing-bangul vostru

| BeT a răspuns:

@alex, presupunerile sint vorbe "Goale". Haide sa presupunem ca tu nu existi, ce zici? Existi sau nu? asa este si cu denumirile alea pe care tu le inveti de la "paralizatul"ala de Steven.

| costymaximus a răspuns:

Credința este una, și știința este alta, nici o teorie științifică nu își are bazele în credință, și nu trebuie amestecate cele două.

| DeeDee28 a răspuns:

Ai dreptate.Nu e dovedita. Oricum nimeni nu poate sti sigur ce a fost atunci cand a aparut primul om.si sincer, teoria religioasa mi se pare mai logica decat cealalta. Nu sunt de acord ca ne tragem din maimute din mai multe motive...eu nu ma consider primata.inteleg ca sunt unele asemanari intre noi si maimute dar sunt mult mai multe deosebiri.In plus, fiecare fiinta e creatia lui Dumnezeu - atat oamenii, cat si maimutele

| radu10 a răspuns:

Traian:..."paralizatul"ala de Steven.

Mă adresez tuturor persoanelor, în afară de Traian: Chiar mai aveţi de gând să discutaţi cu el? Mie mi s-ar părea că mă jignesc singur dacă aş face asta. Omul crede cu tărie că teoriile ştiinţifice sunt nişte vrăjeli şi că Hawking şi Darwin sunt doar nişte profeţi după care ne formăm noi nişte credinţe. Ascultaţi sfatul meu şi lăsaţi-l în prostia lui, că chiar nu ai cum să porţi o discuţie raţională cu astfel de oameni. El este anti-ştiinţă, deci argumentele ştiinţifice nu au efect, iar argumentele raţionale nici atât.

| Alex_7297 a răspuns:

Păi nu s-a format universul dintr-o explozie, s-a format MATERIA dintr-o explozie, care la rândul ei (materia) a format Universul.Mai ai de studiat!

| Alex_7297 a răspuns:

@DeeDee înţelege o dată, şi tu, şi ceilalţi! Darwinismul nu susţine faptul că ne tragem din maimuţe, susţine faptul că avem un strămoş comun cu acestea!

| Alex_7297 a răspuns:

Oameni buni, gândiţi-vă! Biblia zice că un om a stat 3 zile în burta unei BALENE... Credeţi? Duceţi-vă şi staţi voi atâta, acolo! Tot biblia zice "dacă mâna sau picioru' te îndeamnă să cazi în păcat, leapădă-te de ele.". Cum să zici aşa ceva şi să pretinzi că este o carte divină dictată de un atotbinevoitor, atotţiitor mai pe scurt.Hai să ne automutilăm, să nu cădem în păcat, vreţi?

| Alex_7297 a răspuns:

Deschideţi ochii şi veţi observa că religia a fost dintotdeauna o tehnică de îndoctrinare! Cine nu era de acord cu Biserica era ars pe rug.Atâtea crime sângeroase din partea unei instituţii care reprezintă un atotţiitor.

| Alex_7297 a răspuns:

@traian, poţi să-ţi foloseşti capul! NU s-a transformat o maimuţă într-un om pocnind din degete! A fost o evoluţie de lungă duartă. Apropo, coada nu "s-a tăiat". Să şti că "coccisul" este ce a mai rămas din fosta noastră "coadă", pe când eram maimuţe...Maimuţa aia care s-a transformat în om se pare că n-a tăiat toată coada!:-

| Alex_7297 a răspuns:

@HepHap lasă-i, sunt orbi! Nu pot deschide ochii! Ei zic de noi că susţinem nişte teorii nefondate.Mai degrabă cred că am apărut din nişte bacterii (chiar aşa e) decât să cred că sunt făcut din pământ!
Mai bine cred că Universul e format din materie, care s-a format în urma exploziei unui punct infinit de mic, de fierbine, de dens, decât să cred că un dumnezeu a pocnit din degete şi PAMMM!, am apărut!

| Alex_7297 a răspuns:

Traiane acel punct infinit de mic de dens şi de fierbinte poate fii rezultatul "Big Crunchului" unui fost Univers, "deşteptule"! Dacă nu ştii ce e ăla Big Crunch, use google! Ty!

| Alex_7297 a răspuns:

Traiane, şi voi tot doar presupuneri aveţi! Spre deosebire de voi, noi mai şi demonstrăm unele altele! Hai să presupunem că nu există Dumnezeu. Ce zici, vrei?