| bleakk a întrebat:

Mancand carne,noi nu mancam,de fapt,mancare la mana a doua mai nesanatoasa, mai grasa? Este deci carnea cea mai buna sursa de proteina?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Carnea nu este nesanatoasa. Omul este un animal omnivor, deci are nevoie si de chestii vegetale, dar si de carne.
In natura, da, exista animale care mananca iarba si supravietuiesc, asta pentru ca corpul lor (scuze de cacofonie), nu poate digera carnea. La fel cum nici animalele carnivore nu pot digera foarte bine cerealele. Daca vei vedea, mancarea de pisici sau de caini, in special cea solida este facuta din cereale si da, ofera corpului proteine, dar problema este ca absorbtia acestor proteine la pisici si la caini din cereale se face mult mai incet, iar pe termen lung pot afecta sanatatea lor. Exista animale care sunt ierbivore, dar asta nu inseamna ca omul poate trai numai din vegetale, asa cum si pentru ca exista animale carnivore omul nu ar trebui sa traiasca numai din carne.

Nu poti compara un animal ierbivor cu un animal omnivor sau cu unul carnivor. Un animal ierbivor are nevoie per total de o cantitate mai mica de proteine decat un om.

Poti trai ca om si fara carne. Problema este ca absorbtia de proteine se face cel mai bine din carne pentru oameni iar contine cea mai mare cantitate de proteine (asta depinde de tipul de carne, evident).

De asemenea daca vrei sa inlocuiesti carnea cu fasole sau cu nuci trebuie sa mananci mult mai multa fasole sau nuci, decat ar trebui sa mananci carne. O sa iti dau un exemplu: o bucata normala de carne de vita (vita este tipul de carne cu cea mai mare cantitate de proteine) de 170 de grame contine 54 de grame de proteine. 170 grame de carne este marimea unei portii de carne pe care o primesti intr-un resturant, deci o poti termina la o masa. Stii cate grame de fasole verde ai pentru a ajunge la 54 de grame de proteine? Un kilogram. O jumatate de lingura de fasole contine 4.1 grame de proteine.

In alimentatia vegetarienilor tofu este alimentul care contine cele mai multe grame de proteine. Deci 170 de grame de tofu contine 13.8 grame de proteine. Comparativ cu carnea de vita care, asa cum am spus mai sus, 170 de grame de carne de vita contine 54 de grame de proteine. Deci daca vrei sa mananci tofu, iti trebuie 680 de grame de tofu pe zi pentru a echivala o felie mai groasa de carne.

Iar aici este comparatia de proteine. Problema este in alimentatia vegetarienilor este si lipsa de fier, zinc, acizi grasi, vitamina B12 (care este foarte importanta), calciu, vitamina D, lucruri care se gasesc in carne in cantitati mult mai mari decat in legume si fructe, exact ca si in cazul proteinelor. As putea sa iti fac aici o comparatie si intre acestea, dar cred ca nu as mai termina pana maine.

21 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Conform statisticilor pe primul loc in materie de proteine este soia, apoi ouale, carnea grasa de peste, iar abia apoi carnea de vita, tin sa mentionez si alte surse de proteine bune sunt mazarea si lintea.

| OOOLEOOO a răspuns:

Personal nu-mi place sa inghit cadavre, deci am ales sa fiu vegetarian de 4 ani.

Exista studii care sustin ca proteina de origine animala este cancerigena.
Cand te gandesti la carne te gandesti automat la cancer de colon, cancer mamar, cancer de prostata, probleme de circulatie, obezitate, colesterol etc...

Singurul lucru care face proteina animala "buna" este motivul ca ar contine toti cei 9 aminoacizi esentiali.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carnea nu facea parte din hrana de baza a stramosilor nostri? Deci, daca ei au supravetuit, si inca bine, are rost sa-ti pui tu astfel de intrebari? Lamureste-ma ca nu ai facut-o ca sa te afli in treaba.

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

Mi-a venit in minte dilema aceea:carnea sanatoasa sau nu!?
Stiu ca stramosii au supravietuit, dar imi puneam problema sanatatii, daca nu ai observat. Cum animalele mananca ierburi, cereale, iar cum noi mancam animalele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Daca te uiti pe o carte de zoologie vei vedea ca omul este un animal omivor, deci are NEVOIE si de carne. La fel este si ursul, de exemplu.

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

Dar nu am zis asta, of, of. Cum interpretezi tu si ajungi la concluzii cel putin pripite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Reciteste-ti postarea si vezi daca eu gresesc.Deci: in ce consta concluzia mea pripita? Clar, nu divagatii!

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

"deci are NEVOIE si de carne." Asta e un fel de concluzie pe care ai tras-o tu, cum ca eu am intrebat daca omul are nevoie de carne sau nu? Si nu asta era scopul intrebarii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Nu am tras-o eu, ci cei care au spus ca suntem OMNIVORI! Atunci spune CLAR, care este SCOPUL intrebarii?

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

Ce treaba are Gigel care crede ca bomboanele sunt bune, daca pe mine ma intereseaza cum sunt prajiturile? Sper sa intelegi analogia. Pa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Auzi!,tu discuti cu mine, nu cu Gigel. Nu ma face sa-ti reamintesc ce a spus Cioran ca nu doare! Ti-am dat mai de mult un sfat privind scopul postarilor tale. Apropo, cati ani ai?

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Eu la 17, luam aminte si la ce spuneau altii, macar si numai ca sa ma conving ca eram mai destept, sau mai prost.

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

Iau aminte, desigur, numai ca in cazul asta, stiu ce am intrebat si nu e necesar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Ba era necesar.La 17 ani, la scoala, chiar si ducandu-te din cand in cand, aflai ca proteinile din carne sunt superioare celor din cereale. Concluzi? ....trage-o singur!

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

Concluzia e ca tu nu prea ai trecut pe la scoala la orele de gramatica.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Daca mananci carne mai mult decat echivalentul a 3 degete pe zi incep problemele cu carnea(cancer, boli de inima etc.)

referitor la vegetarianism astea sunt cele mai bune videoclipuri pe care le-am vazut vreodata: http://goo.gl/yXzryf (jos cele trei de sub "Nutrition Year-in-Review")

| bleakk explică:

Rectific o sursa buna*

| lBroken69 a răspuns:

Sunt şi alte surse de proteine mai bune cum ar fi: iaurtul grecesc, ouăle, soia.

| StefiChan8D a răspuns:

Inainte stramosii nostri mancau carne fiindca nu erau descoperite tot felul de retete. Nu mananc deloc carne, cea din magazine e nesanatoasa. Acum putem supravietui si fara carne, dea lungul timpului am descoperit alte retete de mancare mult mai sanatoase decat carnea. Si nu carnea e cea mai buna sursa de proteine.

| TheMchαnix a răspuns:

Normal că-i sănătoasă din moment ce sistemele noastre digestive sunt făcute să digere carne și avem și canini. Ideea e să nu abuzezi ca ultimul dobitoc român la masa de Paște.