| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a spus un doctor psihiatru ca barbatii sunt mai sensibili din punct de vedere emotional.
Se vede asta practic prin rata de suicid.
De ce ne este greu sa credem asta? O fi oare adevarat?

29 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Bărbații sunt dintr - o bucata. "Ori la bal, ori la spital", e ce ii caracterizează. Dacă nu merge cu balul, ii dau cu spitalul. De aceea rata mare a suicidului. Nu ca ar fi mai sensibili. Unele femei ar spune ca mulți sunt chiar insensibili.

| sabin89 a răspuns:

Să mai câştige teren moda asta a schimbărilor de gen, şi atunci n-o să mai ştie nimeni care e mai sensibil decât care.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mi-a spus un doctor psihiatru ca barbatii sunt mai sensibili din punct de vedere emotional.
Ți-a spus o tâmpenie, chiar dacă era doctor, și tu ai pus botul.

| Drimmero a răspuns:

Sa ghicesc, acel doctor psihiatru era femeie? Nu poti generaliza, sunt indivizi si indivizi. Indiferent de care e rata, aia nu inseamna ca toti suntem la fel, e suficient un singur barbat sa nu fie emotional si sa dea peste cap toata generalizarea cu ''toti barbatii'', sper ca prinzi ideea. Pornesti din start de la o idee gresita care n-are nicio baza reala.

| Frank51 a răspuns:

Te asigur, că într-o situație reală, practică, în afara studiilor, femeile sunt mai sensibile.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Faza e ca eu am fost la Ea, sa ma trstez de depresie. Deci tine cont ca era femeie, stia ea de ce a zis asta.Practic avea mult mai multi barbatii care veneau decat femei, sunt mai multi barbati care sufera de probleme emotionale.
Dar tot nu stiu ce sa cred. Eu personal ma consider mai sensibil fata de multe femei pe care le stiu.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da, bărbații își reprima sentimentele pentru că asta cred ei că înseamnă masculinitate laughing.

| Morbid a răspuns (pentru supadeceapa):

Da,dar vulnerabilitatea nu e totuna cu plansul si a ti arata slabiciunile.
Societatea pune presiune pe barbati,, nimeni nu zice fi mai femeie"laughing ba chiar e normal pentru o femeie sa fie emotionala si sa se planga incontinuu. : D

| Apokales a răspuns:

Amuzant, dar femeile au mai multe tentative de suicid decat barbatii, doar ca lor nu le ies laughing. Te-ai gandit la asta?

| Apokales a răspuns:

Deci barbatii reusesc pentru ca sunt mai competenti in treaba asta sau ce? laughing

| Apokales a răspuns:

Nu inteleg. Daca este vorba sa mori, atunci ce mai conteaza? Si mai ales, nu este vorba sa mori repede, vrei sa te chinui si sa nu alegi cele mai eficiente metode?

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Exact, asta m-am gandit si eu. ce relevanta are cine se omoara cum?
Doar gandul sa faci asta si deja esti un om pierdut.
Auzi ce zice una mai sus, ca femeile aleg cai mai blande de a se sinucidelaughing) E na.....doar gestul si deja este o o problema grava.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci, faza cu sinucisul este ca si la cadouri, gestul conteaza laughing.

| Apokales a răspuns:

Neah, inca cred ca daca o faci, atunci fa-o sa fie cat mai dureroasa. Asa va sti toata lumea ca ai avut motive intemeiate.

| Invictusman a răspuns:

Da, femeile se plâng mai mult dar bărbații trec direct la fapte.
Femeile sunt mai echilibrate emoțional în comparație cu bărbații, sunt mai puternice psihic.
Rata de sinucidere e în defavoarea bărbaților.

| Apokales a răspuns (pentru Invictusman):

Da, dar nu si tentativele. Poate inseamna ca nu-s in stare sa sara cum trebuie de pe pod/bloc. Sau nu le iese nodul la cravata cum trebuie laughing.

| BloodyLips a răspuns:

Nu, nu-i asa. Rata suicidului e de 3 ori mai mare la barbati decat la femei, insa rata incercarilor de suicid este de 3 ori mai mare la femei decat la barbati. "Incercare" in sensul de nu le-a reusit pana la urma. Principalul motiv este faptul ca barbatii folosesc metode mult mai letale si brutale de suicid decat femeile. De asemenea, multi barbati care fac asta sunt sub influenta alcoolului sau a altor substante, nu e din cauza ca "sunt mai sensibili" laughing

| anonim_4396 explică (pentru BloodyLips):

Inteleg, interesant ce spui. Daar si un barbat dar si o femeie se pot spunzura sau se pot arunca in fata unui metrou sau de pe bloc, si oricine poate face asta...deci. in fine inca nu stiu ce sa cred

| BloodyLips a răspuns (pentru anonim_4396):

Da dar un barbat alege sa se spanzure sau sa se arunce de pe bloc, femeile aleg metode mai pacifiste, de ex prin pastile.

| anonim_4396 explică (pentru BloodyLips):

Sincer nu mai conteaza, doar gandul ca vrei sa faci asta si deja e o problema grava.
trebuie doar sa ne asumam ca nu exista ceva sa generalizam cine e mai sensibil dpdv emotional, eu la concluzia asta am ajuns.

| Gligore2000 a răspuns:

Asigura-te ca esti barbat mai intai.

| Morbid a răspuns:

Poate ca da poate ca nu, depinde de persoane cat sunt de sensibile.
Cert e ca la barbatii viata este mai grea din anumite puncte de vedere si daca unul e Mai sensibil de fel. o sa+l doboare.

| Pnin a răspuns:

Încă nu am auzit femeie sa facă criza de nervi că a pierdut la un rahat de joc așa că da

| Drimmero a răspuns (pentru Pnin):

Https://www.youtube.com/watch?v=0ydXbJrQ4jc
Sa arunci o privire peste asta totusi.

| Pnin a răspuns (pentru Drimmero):

Video din 2010. Acum caută "rage quits" și vezi cate compilații apar in fiecare an cu tipi care distrug pc-uri la nervi

| Drimmero a răspuns (pentru Pnin):

Irelevant de cand e video-ul, ai zis ca nu stii de cazuri cu femei nervoase, dand rage-uri la jocuri, ti-am aratat ca exista, cate n-or mai fi care isi distrug device-urile dar nu-s filmate. Nu ca apar barbatii dar tin cu dreptatea, iar de data asta nu ai avut dreptate, Mochi. Ragetul ala de puma face tot videoclipul.

| nicunicu3 a răspuns:

Ala are ceva la cap? Cum sa iti zica ca ne sinucidem, ala vrea sa te omori auzi la el.Man,la inceput cand te refuza o fata atunci esti sensibil, dar cu timpul inveti sa controlezi acele emotii si situatia in care esti pus.De ex daca iti zice una nu mai vreau sa fiu cu tine, ca esti prost, poti sa ii zici foarte bine oricum voiam sa terminam si tu ai alte prietene singure si alegi man. Fetele au fost lasa-te sa faca ce vor si sa fie emotive, dar noi barbatii de cand eram mici ni se impuneau niste restrictii:nu ai voie sa plangi, nu ai voie aia, etc.Dar ele au fost lasate libere.Si de aceea noua ne este greu sa intelegem si sa fim emtionali, atata timp cat nu ai experienta, este normal sa nu stii.https://www.youtube.com/channel/UCSSN0AHhn8sdpvUbHTg26zg te ajuta el si Taher Sonu pe Instagram, el stie sa iti explice tot ce vrei sa stii despre femei. Funda?

| MetisuI a răspuns:

Ce s'a atacat drimmero. Nu te lua dupa aparente astia atacati sunt cei mai sensibili

| 400001365 a răspuns:

In momentul de fata toata lumea sufera la fel de mult si are aceleasi ganduri sinucigase. Chiar nu mai conteaza suntem toti o adunatura de suflete pierdute care-si asteapta sfarsitul in acest abis intunecat.