Întrebare recomandată | Dragosdoar a întrebat:

Milioane de pui mor in fiecare zi,cu toate astea oamenii sunt indiferenti, insa daca un caine este ucis si mancat,toti oamenii sunt revoltati,vezi doamne cata cruzime,ce om poti sa fi sa faci asta si imeadiat vin cei de la protectia animalelor si iti cer socoteala. De ce oameni valorifica doar anumite animale? In viziunea mea toate animalele sunt la fel de importante pe planeta asta, nu exista animal mai valoros decat altul. Nici cel mai frumos si inteligent caine nu este mai valoros decat gaina cea mai simpla gaina. V -as ruga sa va ganditi mai bine inainte sa sariti cu raspunsul "pai gaina e facuta ca sa o mananci"

26 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Speciesism...cu care ne îndoctrinează de mici. Unii scapă de el, alţii rămân captivi pe viaţă.

http://voceaanimalelor.wordpress.com/......raditie-2/

http://en.wikipedia.org/wiki/Speciesism

| Dragosdoar explică (pentru NOname):

Speciism,uite nu stiam de termenul, imi spui lucruri noi

| NOname a răspuns (pentru Dragosdoar):

Mă bucur că am putut să te ajut cu ceva. happy

| Inferno a răspuns:

Milioane de copii africani mor in fiecare zi cu toate astea oamenii sunt indiferenti, insa daca un copil, fie el african, este ucis toti oamenii sunt revoltati, vezi doamne cata cruzime, ce om poti sa fi sa faci asta.

| RAY a răspuns:

Parerea mea este ca unele persoane simt mai multa afectiune fata de animale si le dau dreptate,oamenii sunt rai, perversi, ipocriti vad asta mereu, macar un animal daca i dai pace nu te musca dar omul mereu isi vrea raul, cea mai mare bestie e omul, omul e raul intruchipat

| Dragosdoar explică (pentru RAY):

Omul este ca un parazit, nu mai stiu cine a spus-o, acapareaza tot ce poate si in urma lui devasteaza totul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta e ierarhia pradatorilor ce sa ii faci

| TrăieşteClipa a răspuns:

Si mii de vitei, mieluti, iezi, purcelusi sunt ucisi zilnic, loviti, torturati etc.
Dar ca sa aiba burta plina multi se prefac orbi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Mie imi place ciorbita de vitel, stufatul de mielusel, chiar si purcelusii la tava.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai despre asta era vorba.
Participi la uciderea a mii de animale si te apuca mila cand vezi pe unul ca da un sut unui caine.Stii cum se numesta asta, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Nu sunt de acord cu aceste acte de violenta, am si eu caine si doarme in dormitorul meu, le iubesc, insa de aici si pana a fi acuzata de acte de violenta doar pentru ca nu sunt vegana.

| Dragosdoar explică (pentru anonim_4396):

Pai da, dar le incurajezi, de mieluselul ala care a apucat abia 2 luni de viata din tava ta nu iti este mila? Dupa mine, toti cei care consuma carne sprijina uciderea animalelor. Fermele nu dau doi bani pe conditiile in care animalele traiesc, dar mite pe modul in care sunt ucise, productia pentru ele conteaza.Dar ia spune, tu ai scris asta ispre ca sa imi faci in ciuda?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Am inteles ideea, ma faci sa-mi para rau ca am mancat la pranz.

| Dragosdoar explică (pentru TrăieşteClipa):

In toate industria animala se intampla asta crying.Ma intreb oare daca vom avea si noi norocul sa fim la fel de bine tratati cand ne vor vizita civilizatiile mai avansate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înainte de a fi descoperite toate metodele de conservare a alimentelor și posibilitatea de a crește plante iarna, oamenii trebuiau să se descurce cu ce aveau. Așa că în unele zone erau mai mulți porci, în alte părți lăcuste, altundeva câini și tot așa.
Faptul că unii oameni mănâncă unele animale, iar pe altele le protejează ține mai mult de cultura din zona sau țara respectivă. Sau sunt doar ipocriți și vor să fie băgați în seamă.

| 6684464 a răspuns:

Deeci,esti vegetarian?hee hee

Mananci oua? Stii ca acolo sunt puisorii?
Ear un banc... cum spun canibalii unei femei gravide? Ou kinder. laughing

Lasand gluma. Cainii au compasiune, gainile nu. Cainii stiu ce este fericirea, tristetea, au acele trasaturi speciale, gainile nu.
Ia gandeste-te. Ce s-ar intampla daca gaina pe care o tii ca animal de companie(o ingrijesti, te comporti frumos cu ea, etc) s-ar face deodata de 20 de metri? Te-ar manca. Ar scormoni peste tot dupa tine.
Ce s-ar intampla daca cainele tau de companie s-ar face deodata de 20 de metri? Ar sedea cand ai zice sezi, s-ar juca cu tine sau poate chiar ar simti nevoia de a avea grija de tine.
Este o mare diferenta intre mamifere si ovipare.

| Dragosdoar explică (pentru 6684464):

Sa stii ca si gainile pot manifesta compasiune(pentru puii lor intr-adevar) si gainile simt frica,simt bucurie. Crede-ma am gaini in gradina, bine inteles nu le mananc, le cunosc foarte bine si le stiu, se pot manifesta, hai sa zicem nu chiar la fel, dar aproape ca un caine.

| 6684464 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Gainile au doar instinctul. Zici ca ai gaini in gradina? Ai vazut cum closca omoara un pui doar pentru ca nu i se pare ca este al ei? Gainile au pur instinct, cainii nu sunt condusi doar de instinct. Ti-am spus, este o mare diferenta intre aceste doua specii de animale.

| Dragosdoar explică (pentru 6684464):

Cum adica gaina e condusa doar de instinct, ai rude la tara? Eu te sfatuiesc sa urmaresti mai atent gainile si oricum chiar daca ar fi asa cu ce drept am lasa un caine in viata si am omori o gaina?

| 6684464 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Da, am trait o buna bucata de timp la tara si te pot asigura ca gainile sunt coduse de instinct si doar de instinct.
Faptul ca exista legi care nu permit maltratarea cainelui, dar nici o lege referitoare la alimentatia cu pasari ar trebui sa fie un indiciu pentru tine.

| Dragosdoar explică (pentru 6684464):

Crezi ce vrei insa eu te asigur ca nu e asa, gainile simt stresul, simt tristetea, simt chiar si bucuria si sunt la fel de valoroase ca si cainii sau pisicile

| Dragosdoar explică (pentru 6684464):

Aceste legi sunt bazate pe poftele de mancare ale oamenilor, animalele domestice au ajuns sa insemne pentru oameni nimic altceva decat carne si ochi

| 6684464 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Da. Gainile simt stresul; nu stiu sigur, dar ouale gainilor stresate nu sunt la fel de bune ca cele care nu sunt stresate. Dar nu simt tristetea sau bucuria. Ti-am spus, instinct pur.
Uite, am sa ma documentez mai bine. Fa si tu la fel.

| veryhonest a răspuns:

Mancam gaini, vite, porci, pentru ca asa ne-am obisnuit. Asa am fost obisnuiti de cand ne-am nascut, toti. Nimeni nu ne-a interzis, nimeni nu ne-a zis ca este rau, ci am fost incurajati sa mancam ca sa crestem si sa evoluam fizic si mental.
Cainii, insa, ne "servesc" la altceva. Nu la alimentatie, ci la companie. Asa a fost mereu, deci asa este si acum.
Daca te nasteai intr-o tara involuata si parintii tai nu aveau altceva sa-ti dea decat caini, atunci fii sigur ca nici pe viitor nu ii vedeai ca pe niste "prieteni".

| titinho13fS a răspuns:

Ce spui tu e valabil si pentru oameni.